Ostin asuntovaunun,rekisteröin ja "vakuutin"vakuutusyhtiö muisti kirjeellä että vakuutushakemus hylätty luottotietojen takia?eli enkö saa vakuutusta?mutta eikö asuntovaunussa ole pakko olla vakuutus?
luottotiedoton=ei vakuutusta?
tosiko?
2370
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tosi on, että luottotietojen huono kunto vaikuttaa vakuutusten saamiseen.
Vakuutusyhtiön ei tarvitse myöntää vakuutusta, jos hakijan luottotiedot ovat huonossa kunnossa.
Poikkeuksena on auton liikennevakuutus. Se on pakko myöntää. Mutta siihenkin vakuutusyhtiö voi vaatia ennakko maksun, eli yleensä on pakko maksaa heti koko vuoden vakuutusmaksu.
Tuo perustuu siihen että rekisteröidyllä autolla on pakko olla liikennevakuutus. Asuntovaunua ei ole katsottu samanlaiseksi välttämättömyydeksi, eli siihen ei ole pakko myöntää liikennevakuutusta jos luottotiedot huonossa kunnossa.
Vakuutusyhtiö antaa vakuutuksen, mikäli maksat koko vakuutusmaksun vuoden kerrallaan. Näin käsittääkseni. Voit neuvotella vakuutusyhtiön kanssa asiasta.