TONTTEJA!!!

mitä tehdään??

Mitään ei tapahdu tämän tonttiongelman edistämiseksi!! Varmasti useita tontin haluajia löytyy kaupungista.. Mitä meidän pitäisi/kannattaisi tehdä, jotta asia lähtisi oikeasti liikkeelle?? IDEOITA??

14

1216

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kun ei kasva puissa

      Loviisan ongelma on että tontteja yritetään tunkea vanhoihin omakotitalolähiöihin kuten Töllikujan yms. tapaus. Töllikujan tapauksesta huvittavan tekee vielä se että alue on siellä pellon laidalla täyttä mutavelliä ja ei varmaan mene taas kovin pitkää aikaa kun syysmyrskyillä vesi nuolee sokkelia.

      Paikallisten asukkaiden vastustus on kuitenkin nykyisissä suunnitelmissa kovaa, ja jotenkin älytöntähän se on että 80-luvulla rakennettujen talojen perään lyödään yht'äkkiä uutta rakennussuunnittelua.

      Itse näkisin uuden/uusien omakotitalolähiön syntymisen positiivisena asiana. Huviä paikkoja olisi varmaan Harmaakallion alue, sekä Määrlahden nykyisen omakotitaloalueen laajentamista. Ei muuta kun jaksatte painaa vaan päälle ja yrittämään saada tonttisuunnittelua alueille missä ne eivät kohtaa vastustusta.

    • pooiup

      Kannattaa muuttaa pois koko kylästä....

      • puoluetta joka ensi vaaleissa

        lupaa ajaa tonttiasiaa. Tosin mikähän puolue sen uskaltaa tehdä???


    • Oma piha

      Kannattaa katso 5-10 km säteellä loviisasta naapuri kuntiin.. näppäriä ja kohtuu hintaisia tontteja löytyy kyllä!!!

      • nihkeältähän tuollakin

        näyttää.. varattuja/myytyjä tai paskoja jäljellä!!


      • juuri taitavat halutakin

        nukkumalähiöitä. Luulevat, että naapurikunnat liittyvät Loviisaan jippii huudoin. Taitaa käydä niin, että kun liitos lopulta tulee, suurin liittyjä ei olekaan Loviisa eikä loviisan kaupunginjohtajasta tulekaan isoin pomo.


    • kyselleet

      yksityisiltä, että myyvätkö ja jos niin onko hinnat pilvissä vai tyrmätäänkö ajatus alkuunsa??

      • kysymässä tonttikauppiaalta ja kerro meille muillekin.


      • osata ruotsia

        myyvät toisilleen, keleet!


    • ensimmäiset

      kaavarunkovaihtoehdot näytillä.. www.loviisa.fi

      Vaikuttakaa, millaisia palveluita yms. alueelle haluatte. Aikaa on huhtikuun alkuun!!

    • Huvittunut ´mutta lopen kyl...

      Joka lehdissä pyytelee anteeksi tonttipulaa, vaikka jatkuvasti kaavoittaa ja tarjoaa tontteja edulliseen hintaan tai vuokrattavaksi. Tontteja on nyt joutunut odottamaan jopa yli kuukauden. Voi voi *nauraa*. Täällä kymmenen vuotta on lyhyt aika.

      • satunen idästä

        Kotkan kaupunki muuttaa tontinjakosääntöjä: etusijalle nostetaan muualta, etenkin lähialueilta muuttavat perheet! Tontit on oikeesti hyvin, ei mitään peltovelliä.

        Miksi takoa vuodesta toiseen päätä seinään kaupungissa, joka ei hoida perusasioita?


    • asti aikaa

      vaikuttaa harmaakallion virkistysmahdollisuuksiin.. Toimikaa!!! Ja samalla voitte "valita" mieleisenne vaihtoehdon kolmesta luonnoksesta!!!

      • projekti harmaakallio

        seuraavaksi etenee?? Vai vertaillaankohan tuotoksia nyt seuraavan vuoden verran ja sitten päätetään joskus jatkaa projektia?? Ehkä.. Toivottavasti olen väärässä ja minut positiivisesti yllätetään..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      54
      4696
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      168
      4265
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      67
      3882
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      126
      3845
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      48
      3665
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      79
      3488
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      98
      3041
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2885
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2716
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      15
      2450
    Aihe