Ensimmäiset

Kuinka pian voi tuntea oireita raskaudesta? Siis ennen kuin on plussannut tai menkat on ollut myöhässä? Enkä nyt kysele että "olenkohan raskaana kun on semmosta ja tämmöstä...?" vaan haluaisin ihan vaan kuulla, mitä kaikkia oireita teillä on ollut ennen kuin raskaus on varmistunut? :)
5605
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Hedelmöittymisen jälkeen olo oli kuin pilvellä olisi kävellyt. Ei se senkertainen seksi nyt niiin mahtavaa ollut. Jotenkin oli ihan epärealistisen onnellinen olo. Ihmettelin sitä itsekin, reilun viikon se kesti. Sitten rintoja kävi aristamaan. Viikon päästä ei menkat alkaneet. Testi plussasi!

Äänestä
  • ettei tullut sitä tuttua menkkatuntemusta! yleensä se jo alkoi hyvissä ajoin, tällä kertaa ei :)

    Äänestä

Ennen testiä mulla oli menkkamaisia kipuja
ja väsymystä. Plussatestistä seuraavana päivänä
sitten alkoikin oksentelu, joka jatkui rv 14 asti :)

Every 24 3

Äänestä

Yleisin oire taitaa olla pahoinvointi.

Itselläni ainakin se alkoi jo ennenkuin edes varsinaisesti tiesin olevani raskaana... tosin vanhasta kokemuksesta osasin jo aavistella, mistä syystä täytyi käydä pöntöllä yrjöilemässä ja miksi takahamapaiden harjaaminen aiheutti yököttelyä. Raskaustesti parin viikon päästä vain varmisti asian :)

Äänestä

mä taas tästä kolmannesta tunsin ihan kauheen kovaa väsymystä, n. 4 päivää ennen menkkojen alkua alkoi ihan menkkamaiset normaalit kivut että menkat ois voinu alkaa mutta lisäksi oli outo väsymys, olisin voinut nukahtaa vaikka seisaalteen, nukahdin jopa kerran pöydän viereen ihan silleen että laiton kädet päytää vasten ja pää nojasi käsiin. mies ihmettelikin että mikäs mulla on kun yhtäkkiä on ihan voimaton. Muutama päivä sitä ihmetellen aloin miettiin raskauden mahdollisuutta kun menkatkaan eivät alkaneet normaalisti vaan alkoi oudolla ruskeella tiputtelulla kaksi päivää liian aikaisin ja sitten se loppui juuri kun menkkojen ns. "hana vuoto" ois pitäny alkaa :-D
testin tein mutta näytti negaa... seuraavalla viikolla jouduin lääkäriin kun virtsaaminen kävi hankalaksi ja minulla todettiin virtsatientulehdus ja samalla tekivät raskaustestin kun menkat olivat edelleen tulematta, ellei laskenut sitä muutaman päivän ruskeeta tuhrua mukaan. ja selvää plussaahan se lääkärin testi näytti :-D, IHANAA!!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


raskauden oireet? kirjoitti:

Kuinka pian voi tuntea oireita raskaudesta? Siis ennen kuin on plussannut tai menkat on ollut myöhässä? Enkä nyt kysele että "olenkohan raskaana kun on semmosta ja tämmöstä...?" vaan haluaisin ihan vaan kuulla, mitä kaikkia oireita teillä on ollut ennen kuin raskaus on varmistunut? :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu