Saako tähän kompostin?

Laitetaan nyt kuvia ensin...
http://s21.photobucket.com/albums/b268/hemuska/?action=view¤t=jotaa016.jpg
http://s21.photobucket.com/albums/b268/hemuska/?action=view¤t=jotaa015.jpg

Ja kysymys kuuluu, saako tuohon kompostin? Pihasaunan päädyssä tuommoinen kehikko missä ainakin jotain on nähtävästi joskus kasvanut, liekö ollut komposti? Sitä nyt en muista et onko pohja pelkkää maata vaiko myös sementistä valettu. Varmaan lehtikompostin saa, mutta miten sitte ihan "ruokakomposti"? Hökötys on rakennuksen pohjoispuolella eli ei ainakaan ole auringon paisteessa koko ajan, muutenkin aika varjoinen piha taitaa olla.

2

974

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kunnolla

      ilmaa ja lämpöä. Tuohon betonipunkkeriin muodostuu helposti hidas tunkio, jossa aines mätänee.
      Suosittelen kunnollista lämpöeristettyä kompostoria ja sekin vielä rakennuksen etelä- tai länsipuolelle sijoitettuna. Siellä biologinen hajoitustoiminta säilyy vilkkaana ympärivuotisesti.
      Hiltillä saat pilkottua tuon betonikökön.

    • komposti-kerttu

      kun pöyhit tavaraa säännöllisesti ja lisäät kuiviketta ettei pääse liian märäksi. ehkä bunkkerin etuosan voisi ottaa pois niin tyhjentäminen helpottuu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      47
      3612
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3375
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      34
      2641
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2328
    5. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1829
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1719
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      182
      1698
    8. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      384
      1417
    9. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      27
      1297
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1118
    Aihe