Olen juuri vuoden asunut täällä varsin nice suomessa..en uskonut juttuja joita aikoinaan kuulin rannikon ihmisistä..olis kai pitäny!!Miten täällä oikein KOHDELLAAN muualta muuttaneita!!??Pidetään niinkuin ei mistään mitään tajuttaisi!!Mikä ihme teitä vaivaa??
Ajattelin aina kuullessani kaikenlaista kertomaa,että kyllä kait se on ihmisestäkin kiinni miten saa luotua uusia ystävyyssuhteita..no olen itse erittäin ulospäinsuuntautunut,positiivinen ja aina iloinen..siitäkö se sitten johtuu??Siitä etten itse kulje naama väärinpäin?Kertokaa nyt hyvät ihmiset miten teihin voi luoda ystävyyssuhteita??????
Oikeesti!!!???
3
652
Vastaukset
- RunkkuKunkku
niin voidaan ehkä keskustella asiasta mutta sinä olet varmaan yhtä köyhä kun kaikki muutkin luuserit..hehe :)
- Järkevä kansalainen
Tästä lähtien voit olla varma että joku ajattelee samalla lailla!! Ja se ihme että asun vielä varsinais-Suomessa. Tosin tänne en koskaan ole tuntenut kuuluvani, vaikka sukujuurenin on pitkälläkin taaksepäin täällä.
Se pitää sanoa että ei vittumaisempia ihmisiä maa päällän voi kantaa, kuin varsinaissuomalaiset ja etenkin juuri lounais-Suomi on.
Tuttuni rekkakuski ajoi lannotteita pitkin Suomea. Kertoi että missä tahansa muulla oltiin ikkunassa vahtimassa, milloin naapurille tulee se kuorma, niin mennään auttamaan.
Täällä suunnalla vaikka menisi naapureilta pyytämään apua, niin kaikilla on selkä kipeä.
Toinen esimerkki. Itse olen ollut reissuilla aikanaa tuolla Nummi-Pusulan laidoilla, Salkola-Liesjärvi alueella. Kylätoimikunta oli siellä jo täydessä vauhdissa, kun täällä mettäläiset vasta ihmetteli, että mikä kunnianluokkausyritys se sellainen kyläyhdistyskin on. Siellä oli latotansseja, porukat soitti ilmaiseksi, jopa järjestyksenvalvojat maksoivat pääsymaksun. Ajateltiin yhteistä hyvää. Ja sitä siitä tulikin, hankittiin esim. laitoskahvinkeitin, astiasto ym, jota sitten nämä saivat veloituksetta lainata perhejuhliinsa ym.
Olin sen jälkeen seuraamassa täkäläisten kyläyhdistysten perustamista. Jokaisen kommentti oli " joo joo, ilman muuta, kun hinnasta vaan sovitaan" Siinä sen täkäläisen jääräpäisyyden, omahyväisyyden, sisäsiittoisuuden ym ym näkee.
Ja täällä ei edelleekään kunnolla pyöri monikaan kyläyhdistys, mutta muualla ollan edetty vaikka minne, on omat kotisivut ym.
Näitä esimerkkejä voisin luetella vaikka kuinka.
Sinun kanssasi olisi kivaa vaihtaa ajatuksia enemmänkin.
Mailia saa laittaa [email protected] Sillä ei ole mitään tekemistä itseni kanssa, saat kaikki viralliset tiedot sitte mailissa. - saaristoon -
Täällä ei ole ongelmia, mutta rannikolla kylläkin. Kuvaisin heitä sanalla teeskentelijät. Hyvää pataa ollaan, teeskennellään ystävää. Takana päin puhutaan minkä keretään, ja tosi paikassa ei saa minkäänlaista vastakaikua.
Onneksi käyn mantereella vain kääntymässä. Asiat hoidan nykyisin mieluummin Helsingissä kuin Turussa juuri tästä syystä. Miehen sukulaisiin olen kauhhian tervetullut kun mies on mukana, halaillaan niin ja ihmetellään, että kui sää nii harvoin käyt. Ilman miestäni en kuitenkaan ole tervetullut, enkä voisi vähempää heitä kiinnostaa. Miehen sisarusten varsinnaissuomalaiset siipat sen sijaan ovat täydellisiä.
Ihan sama, pääseehän siitä autolla ohi, ei ole pakko pysähtyä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1282210Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3451820- 391504
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii291305Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941173- 541133
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua281035Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul327877Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles104810Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53722