Hei!
Olen koittanut etsiä tietoa, että kuinka monta äitiä menehtyy Suomessa vuodessa synnyttäessä tai sectiossa?
Sectiossa menehtyneitä on varmaankin enemmän, mutta onko jollain faktatietoa tai hyviä linkkejä?
Ja tietääkö kukaan, mitkä ovat yleisimmät syyt äidin menehtyessä keisarinleikkauksessa?
Olen koittanut etsiä tietoa, että kuinka monta äitiä menehtyy Suomessa vuodessa synnyttäessä tai sectiossa?
Sectiossa menehtyneitä on varmaankin enemmän, mutta onko jollain faktatietoa tai hyviä linkkejä?
Ja tietääkö kukaan, mitkä ovat yleisimmät syyt äidin menehtyessä keisarinleikkauksessa?
Vastaukset 11
Vanhimmat
Rakas synnytyspelkoinen, ei kannata etsiä tuollaisia tilastoja... ne vain pahentavat pelkoasi.
Usko vain siihen että synnytyksesi onnistuu ja saat ihanan vauvan! =)
joilla siihen sektioonkin on jouduttu viimetipassa ja muun häikän vuoksi, eivätpä ne siihen sektioon juuri kuolekkaan vaan juuri siihen muuhun häiriötilaan.
Näin tuumasinkin. Olisi vain kiva saada tilastotietoa asiasta. Kovin harvoin kuulee, että äiti olisi synnyttäessä menehtynyt, mutta taas toisaalta luin jostain että kuolleista naisista useimmat kuolee synnytyksessä. Ei kai nyt sentään? Ymmärsin, että tässä "tilastossa" ei olisi ollu liikennetapaturmia mukana, mutta ei kai nyt kuitenkaan naisia niin paljoa synnytyksissä/sectiossa kuole?! Tietoa tästä aiheesta on erittäin vaikea saada.. Ehkäpä joltain ihan asiantuntijoilta tulisi luotettavaa tietoa..(?)
Kaverini, joka on sairaanhoitaja, sanoi, että Suomessa kuolee vuosittain neljä naista synnytykseen - esim. verenvuotoon.
Tuon tarkemmin ei kuolinsyistä tai synnytystavoista kommentoinut.
keuhkoembolia.
Suomen lapsivuodekuolleisuus on yksi maailman pienimpiä! Tilanne on todella hyvä verrattuna entisaikoihin.
Ihmisen synnytys on yksi eläinkunnan hankalimpia. Luonnollisissa oloissa jopa lähes joka kolmas synnytys johti äidin kuolemaan. Vielä 1800 -luvun suomessa lääkärien hoteissa synnyttäneistä äideistä lähes viidesosa kuoli synnytykseen. Maalaiskätilöjen hoivassa selvisi silloin useampi!
Mutta montako naista kuolee nimenomaan sectioon? Kumpi olisi siis turvallisempi keino, nimenomaan äidille? Lapsellehan parempi olisi kait perinteinen synnytys, vai miten on tilastoissa??
Itse olen vain pohtinut, että kumpi olisi minulle (itsekästä, jep, mutta pitää näitäkin ajatella) parempi tapa.. Olen niin kovin pieni (158cm,45kg), eikä perinteinen synnytys varmaankaan tulisi olemaan kovin helppo.
Turvallisempi synnytystapa äitille on alatiesynnytys.
Olen 15 v työskennellyt leikkaussalissa. Yksikään äiti ei ole varsinaisesti kuollut sektioon. (Minun aikanani, sairaalassa, jossa olen töissä) Muutaman tiedän jälkeen päin kuolleen keuhkoemboliaan. Ja muutama nainen kuollut teholla kohdun repeämään. Eli ei varsinaiseen leikkaukseen vaan siihen, että lähtökohdat ovat olleet jo huonot saliin tullessa ja elimistö ei ole kestänyt suuria vuotomääriä. Ja siitä taas tullut komplikaatioita.
Eiköhän sinulle tehdä synnytystapa-arvio ja jos näyttää siltä, että vauva ei voi syntyä alakautta, niin voit kyllä ihan turvallisin mielin tulla sektioon.
pieni ja synnytin alateitse yli 3,5 kiloisen vauvan. Ja helppoa oli :-)
Elä turhaan ressaa, kyllä ne siellä neuvolassa ja sairaalassa asiansa osaavat.
kyllä vauvakin voi loukkaantua alatiesynnytyksessä.
Olkapäävammat yleisiä.
Olen kuullut, että noita tilastoja on vaikea tulkita koska sektioon lasketaan sekä suunnitellut että hätäsektiot.
Kun hätäsektioon joudutaan on jo asiat huonommin ja riski suurempi kuin suunnitellussa.