Joopa joo kesällä tulee useampaankin Dodgeen (ainkain Avenger ja Journey[uusi farkku Suomeen]) diseld-dsg yhdistelmä kuten tulee kuukauden sisällä Focukseen ja V50een.
Kyllä nyt Toyota jäi junasta kun Jenkitkin tuo dieselin automaatilla perus perheautoihin.
Kyllä nyt Toyota jäi junasta kun Jenkitkin tuo dieselin automaatilla perus perheautoihin.
Vastaukset 107
Vanhimmat
eipä ole kauhean pitkälle toyota jäänyt, kun sekä corolla, auris että yaris on saatavana "diesel-tomaattina", vaikkakin "vain" robottina, joka tosin toyotalla on valovuoden PSAn vastaavaa edellä, ja lisää tulee vuoden 2009 alusta, kun avensikseen, ja hiukan myöhemmin RAViin, tulee tarjolle diesel-hybridi, jonka vaihteisto toiminnaltaan on automaattinen,kuten prius'issa.
kun edellä olevilla europpalaisilla on esim. fordilla on vain yksi diesel-tomaatti(2.0 tdci focus)ja opelillakin on vain 3(1.3cdti corsa sekä 1.9cdti astra ja vectra samoin kun vw(golf, touran ja passat 1.9tdi)
Toyotalta puuttuu edelleen diesel automaatit, siksi esim. meikäläinen joutui päätymään toiseen merkkiin 30ke hintaluokan autoa hankkiessa. Sama ongelma on tosin mazdalla ja hondalla, japsit ei jostain syystä halua / osaa tehdä automaattilaatikolla dieseleitä.
Eurooppalaisilla automaattien kehitys on pidemmällä, esim. vw:n 2.0tdi & dsg yhdistelmä on aika unelma tämmöselle taajamissa ja kaupungeissa paljon ajavalle. Tehoa on riittävästi, vaihteisto toimii jouhevasti. Ainoa miinus tulee pumppusuutinkoneen traktorimaisesta äänestä mutta ei sekään rallata pahasti kuin kylmänä liikkeelle lähtiessä.
Tulispa tojotiin vastaavia moottori & voimansiirtopaketteja niin seuraava auto voisi olla vaikka toitsi...
viestissä sanottiin että seuraavaan avensikseen on tulossa, diesel-hybridi, joka on käyttäjän kannalta diesel-automaatti. siin vain on entistäkin parempi suorituskyky ja pienempi kulutus!
dsg on muuten omituinen tapaus, niin kauan kun ajat nätisti ja loogisesti se toimii...
Mutta jos teet jotain epäloogista, kuten vaikka ajaessasi tasaista nopeutta päätät lähteä ohitukseen kick-downilla tai taajamassa kun hiljennät varoessasi innokaita kolmion takaa tulijoita, niin vaihteiston "protesti-kolaus" kun se joutuu vaihtamaan valmiiksi, laittamansa vaihteen toiseksi on karmiva, ja varmasti käyttöikää karsiva!!!
Jos tulossa on niin hyvä, siihen menee vielä aikaa kun on suomessa luovutuksessa nuo mallit. Nettisivuilla ei hinnastosta vielä löydy.
MItä dsg:n toimintaan tulee niin ei ole kolissut eikä paukkunut. Tietyissä tilanteissa kylmä laatikko nykäsee kun joutuukin lyömään pienempää pesään millä oli kuvitellut menevänsä mutta tuo ei laatikon kestoon vaikuta. Olen huomannut ominaisuuden vain kylmällä lootalla. Voiman säännöstelyssä kickdownin kanssa olisi toivomisen varaa kaupunkinopeuksissa. Moottorijarrutus on toteutettu erinomaisesti, maantiella rullaa kun kaasun nostaa ylös mutta vauhdin hidastuessa pykältää juuri sopivasti pienempää -> risteyksiin yms. ennakoitaviin pysähdyksiin voi hyödyntää moottorijarrutusta joka säästää polttoainetta.
Summasummarum, jos tojon laatikko toimii vähintään yhtä hyvin kuin nykyiset dsg:t niin voi olla varteenotettava kilpailija varsinkin vag:in uusille 125kw commonrailille & 7 loviselle dsg paketeille. Muista japseista ei tojotalle ole näillä markkinoilla vastusta ainakaan vielä.
Kaikkien muiden lupaukset, paitsi Toyotan, otetaan kuitenkin huomioon. Esim. "jenkkien" (missä mahtaa olla edes luvattu DSG näihin?), Volvon (DSG ei hinnastossa), Fordin (DSG ei hinnastossa) ja VAGin (7-lovinen DSG ei hinnastossa, 125kw commonrail ei hinnastossa, näiden yhdistelmästä puhumattakaan). Double standards?
Japanilainen Aisin tekee monille automerkeille laatikoita. Aisin suuromistaja on Toyota ja Aisin tekemä automaattilaatikko löytyy mm. VW Toureg TDI V10 -mallista, jossa voimaa paljon ja vääntöäkin taitaa olla reippasti yli 700 nm.
Joo luulin että asiallista keskustelua tulee mutta paskanmarjat, lähti sinullakin suu vaahdossa selittelyn puolelle. Poistakaa helvettiin koko ketju, tommosten apinoiden kannattaa kahtella vaikka banaaninkuvia ja sitten kun osaa sen kuoria voi tulla takasin.
mm. Volvolla ollut paljon ongelmia noitten Aisin-laatikoiden kanssa varsinkin ahdettujen mallien osalta, alkavat hajoamaan jo alta 150 tkm:n. Siinä syy miksi Toyotakaan ei luota niihin vaikka omistaakin pääosin tehtaan. Kumma juttu miten nuo laatikot huononivat kun Aisin osti Borg&Warnerin?
Kumma että todella moni autotehdas noita sitten käyttää, jos ovat noin huonoja?
Onneksi Toyota ei käytä omissa malleissaan. Ja ei tartte Volvoa miettiä, jos kerran kallis laatikko kilahtaa alle 150 tkm:n. Tuskin taksitkaan noita Volvoja viitsii työkalukseen ostaa, jos kerran joka vuosi saa laatikkoa uusia. Oisko sulla joku auton valmistaja tiedossa, jolla ei ole käytössä noita huonosti kestäviä Aisin laatikoita?
Focuksen hinnastossa on jo nyt ja Volvomyyjien mukaan tulee V50 hinnastoo kuun lopussa. Hintahan olikin jo lehdissä, eli 2500e (V50).
Dodgen suhteen tieto on peräisin sekä lehdistä, että myyjältä.
Fordilta näyttää löytyvän. Valmistus alkaa helmikuun lopussa, eli milloin menee Suomessa luovutukseen? Muut on edelleen kuulopuheita.
Volvo V50 DG:llä voi tilata jo nyt. Uusia hinnastoja vain ei vielä ole kirjoitettu puhtaaksi.
Enkä pitisi autolehtien uutisia ihan huuhaana. Maahantuojiltahan uutiset saadaan. Eri asia on jutut mitkä perustuu spy-wareen.
luettua. Et sitten huomannut että puhuttiin AHDETUISTA ja nimenomaan bensa ahdetuista, ei taida taksisuharit niillä ajella?
Vikahan ei ole Volvon vaan Aisinin, joka ei kestä bensaturbon tehoja vaikka vääntöjäkin on rajattu automaattilaatikoisissa. Näitä varmaan myös poljetaan paljon enemmän kuin dieseleitä ja vapareita? Tässä tapauksessa kannattaa tyytyä manuaali Volvoon.
Ihme porukkaa kun ei kestä kritiikkiä joka vähänkin liippaa tojoon ja sen imperiumiin, kumma kun tätäkin ketjua ei ole jo sensuroitu pois näkyviltä!
Mikäs se otsikko tähän viestiketjuun on? Diesel automaatti?
Ja totta helevetissä vika on Volvossa jos sen käyttämät laatikot ei kestä. Pitää käyttää kestävämpiä, mutta tyypillisesti Volvo valitsee jonkun alimitoitetun laatikon ja pistää loppuasiakkaat maksumieheksi. Ja miksi Volvo ( moni muu) valitsee Aisinin laatikot, kun kerran ne eivät kestä?
Missa kohtaa muuten puhutaan ainoastaan bensaturboista?
on vaihtanut jo aisin laatikon toiseen merkkiin. Esim PSA käyttää isommissa diesel koneissa nykyään ZF:n tai getrakin automaattia, esim citroeneissä aiemmin taksi käytössä meni jatkuvasti aisin askit. Bemari, mersu käyttää ZF:n automaatti laatikoita.
Totta helvatassa se on laatikon tekijän vika jos laatikko ei kestä vaikka niin luvataan, ei Volvon! Itketään täälläkin että jos jonkun alihankkijan toimittama osa hajoaa Toyotassa niin se on alihankkijan vika eikä Toyotan koska Toyota tekee maailman luotettavimmat autot.
Vastuu on auton valmistajalla, eli Volvolla korvata vian aiheuttama kustannus kuluttajalle. Sitten Volvo ja alihankkija voivat keskenään neuvotella korjauksesta. Ja edelleen: miksi Volvo ja moni muu autotehdas edelleen käyttää Aisinin laatikoita, jos ne ei kerran kestä ollenkaan kuten olet väittänyt? Ihme homma, että valmistaja pilaa täysin maineensa myymällä täysin ala-arvoisia automaattivaihteisia automalleja.
oo väittänny mittään tuollaista!
Missä isommissa dieseleissä PSA käyttää ZF:n tai getragin automaattia? Uudessa 2.2 HDI 170hv on 6 portainen Aisinin laatikko?
2,7l, V6 koneissa.
Nimenomaan V6 2.7 HDI dieselissä ja V6 bensakoneessa PSA käyttää Aisinin 6 portaista automaattia (AM6). Joten onko niitä isoja PSA:n dieseleitä automaatilla, jossa on Getragin tai ZF:n laatikko?
Vai jenkit... Volkkarin vanhoilla pumppusuutin-rouskuilla liikkuvat konsernisekasikiöt.
Niin, eihän tojo ole kauas tippunut, jos se saa jopa ensi vuonna tarjolle sitä mitä muut ovat tarjonneet jo viimeiset 20 vuotta....ja robotti ei ole mikään kunnon automaatti...
ilmeisesti mulle vastasit vaikket viestini alle postannutkaa? no ei sen väliä vastaan , ihan kiusallani, kuitenkin...
siis, mitäs muut(ilmeisesti teknisesti,ah, niin edistyneet €urooppalaiset?) ovat tarjonneet 20 vuotta? dieseliä...joo-o, niin ovat tarjonneet japanilaisetkin.
henkilöautodieselin kanssa automaattivaihteistoa? joo-o, niin ovat tarjonneet japanilaisetkin, 80-luvun lopulle saakka, koska silloin kaikkien piti luopua niistä päästönormien takia, mutta eurooppalaiset vaan eivät oppineet, piti alkaa kehittelemään, siihen saakka suoraan tavara-autoista tulleista kalisevista Nokivasaroista isolla rahalla salonkikelpoisempia "sportti-salonki-dieseleitä" oppivilla sadalla ohjelmalla varustettuilla automaateilla, suodattimilla ja suodattimen suodattimella, muuttuvasiipisillä ahtimilla jne varustettuina(ja haasteet vain kasvavat kun EU5 ja EU6 tulevat 5 vuoden sisällä voimaan)
kun taas japanissa huomattiin että, bensamoottorin päästojä ja käytettävyyttä oli huomattavasti helpompi hallita
ps.sikäli kun minä olen ymmärtänyt robottivaihteisto keksittiin, jossain keskieuroopan "Automaassa", niitähän ei vieläkään ole nyynnissä muuaalla kuin meikäläisillä markkinoilla
Vai bensamoottorien käytettävyyttä/ päästöjä helpompi rajoittaa??? tämä kyseinen yhtiö on vaikeuksissa bensahybridinsä kanssa, kun se ei olekkaan todellisuudessa niin taloudellinen/puhdas kuin mainostetaan. Tähän asiaan on jo herätty jopa suomessakin (muita Saksa, Ruotsi, Iso-Britannia yms maat). Ilmoitettu-/ todellinenkulutus erokin on niinkin pieni kuin n.70%. Eli todellisuudessa Passat kokoluokan modernilla dieselillä pääsee samaan kulutukseen, kuin Priuksen hybridillä.
ja kaikki euroopalaisautot menee heittämällä 50%alle normikulutuksien, ja ihan ilman ecodrivingiä, vai...mikä siis tarkoittaa että esim tdi-passat veisi noin viisi, todellisuus on kuitenkin noin 7 paikkeilla
prius'illa on muuten ihan helppo päästä n.5 litran kulutuksn(ilmoitettu 4.3)
oletko muuten koskaan katsellut oman outlanderisi, tai jonkun muun euron, perää kun lisäät kaasua. sieltä muuten tulee sellainen nokipilvi että...ai niin mutta sinullahan on bensa, josta ei pöllähdä, mutta taas jolla ei alle 10 litran pääse edes tasaista 70-80kmh rullatessa!!!!
halusit vain taas notkuessasi toyota-palstalla pistää oman lusikkasi, tähankin, soppaan
Heh? Eikö outlander ole mitsu? Taidatkin olla pelkkä wanna-be tojopelle tojomiehen poika? Koska saat ajokortin?:DDDDDDDDDD
outlander mitsu, mutta sen diesel ei ole...se on vw nokivasara! ja kiitos vaan, korrti ollut kymmenen vuotta
Eihän jutun juoni ole siinä käyttääkö Volkkarin OEM koneita ja Getragin laatikkoa vaan siinä, että jopa Jenkit tuo ihan just nyt ne dieselautomaatit joita Toyota vasta lupailee tulevan joskus, ehkä yhteen malliin. Siitäkään ei kukaan tiedä on se nykivä robotti vai oiekasti toimiva automaatti.
Saapas muuten nähdä saako Getragin laatikolla dieselin polttoaineen kulutukse pysymään samana kuin manuaalilla. Volkkarissahan se dieselin kulutus nousee n. 10% DG:llä.
Tojolla ei tällä hetkellä ole yhtään kohtuusuorituskykyistä automaattia minkä kulutus olisi jotenkin inhimillinen. Avensiksen 2.0 ja 2.4 automaattien kulutus on jotain käsittämätöntä nykypäivänä.
Kelläs nyt on oikeasti toimiva (katkeamaton veto) automaatti diesel henkilöautossa?
Ford, Opel, Audi, BMW, MB, Citroen, Renault, Peugeot, Fiat, Alfa, Volvo, Saab ja yllättäen Japseista Nissan
... ja millä merkeillä sitä ei ole tänäkään vuonna
Toyota, Mazda, Honda, Mitsu, Subaru
Tuota katkeamaton veto juttua.. Kun vaihde vaihtuu niin veto katkea normaaliissa automaatissa.
Taas tulee kaverilta kiukun vallassa sellaista tuubaa, että...
Prius kuluttaa EU-testissä tasan sen, mitä valmistaja ilmoittaa. Eikä sitä paitsi normaaliajossakaan yhtä paljon yli normin kuin monet sinun ihailemasi eurooppalaiset dieselit. Lukisit nyt vaikka Tuulilasin ekoauto-vertailun, niin tietäisit jostain jotain. Maantiekulutuksessa enemmän heittoa oli mm. Sitikalla ja Bemarilla. Ja selvästi vähiten heittoa oli muuten diesel-Corollalla...
Katkeamatonta vetoa ei saa kuin variaattorilla. Eli kuinkas monta noista siis jää jäljelle? Audi vissiinkin.
Edelleenkin, noissa "jenkeissä" ei ole mitään jenkkiläistä, minkä tietysti voi nähdä hyvänäkin asiana halutessaan. Volkkarin pumppusuutinrouskua saa kyllä jatkossa entistäkin useammassa korissa, jonka senkin voi tietysti nähdä hyvänä asiana. Vaatii tosin VAG-miehen fanaattisuutta, mutta sitähän löytyy!
Eiköhän se Toyota tuo markkinoille sen automaattidieselin kun se on taloudellisesti kannattavaa ja ne kestävät kunnolla (eivät tunnu kestävän perinteiset tai DSG takseissa kuulemma).
Ja itsekin kerroit että kulutus kasvaa esim. DSG:llä. Toyotan Multimode kuluttaa jopa vähemmän kuin manuaaliversio. Mukavuus ei ole perinteisen automaatin veroinen mutta hakkaa manuaalin kuitenkin ja on paljon muita automaatteja taloudellisempi ratkaisu kuitenkin.
Voihan sitä ostaa muilta merkeiltä sen dieselautomaatin jos sellaista haluaa?
Että JOS se tojo nyt yleensäkään saa sitä tomaattia aikaiseksi, niin se olisi yhtään kummempi kuin minkään muunkaan merkin automaatti ? Siis kestävyyden suhteen ? Kyllä ne samat lainalaisuudet hinnan ja laadun ja kestävyyden suhteen tulevat olemaan voimassa niin tojotassa kuin muissakin.
Niinhän sitä tojoa muutenkin pidetään umpiluotettavana, mutta menepä kysymään paikkakunnan pirssimiehiltä, monelleko on kansiremontti anjovikseen tehty ja just sopivasti takuun rauettua vuoden jälkeen....
Toyota käyttää Aisinin automaatteja eikä tee niitä itse. Aisin myy monille muillekin automaatteja ja myös dieseleihin. On sitten autovalmistajan asia miten paljon on valmis maksamaan takuukorjauksia. Ja menettämään mainetta vikatapauksissa.
Tuo kesto ei kuitenkaan ole ainoa ongelma, vaan ihan kustannukset. Luultavasti testaaminen ja kaikki tuotantoon liittyvä on niin kallista ettei se kannata pienille myyntimäärille. Toyotalla on vaikeuksia tuottaa nytkin riittävästi kysyntää tyydyttämään autoja kun menekki on niin hyvä. Nyky-Corollakin viivästyi USA:han vuodella suunnitteluresurssien puutteen ja testaamisen takia. Eniten katetta tuottavia malleja varmasti tehdään ensin.
Pieniin henkilöautoihin lienee vaikeaa saada mahtumaan järeää automattilaatikkoa. Yli nelipyttyiset moottorit lisäksi lienevät parempia laatikon keston kannalta koska vääntö on tasaisempi. Toyotakin tarjoaa automaattia Land Cruiseriin, joten kyllä se on tarjolla jos vain kysyntää on.
Itsekin vastasit itsellesi jo: Koska ilmeisesti tarpeeksi kestävää laatikkoa ei ole saatavilla, ei Toyota halua sitä tuoda markkinoille. Sen kuitenkin pitäisi kestää vähintään 100 tkm moitteettomasti joka on takuuaika. Ja sekään ei riitä, sillä maine menee helposti jos kestoikä on heikko. Ja mitä sellainen tekee jälleenmyyntiarvolle? Minä en ainakaan haluaisi ostaa puoli-ilmaiseksikaan sellaista mikä tiedetään hajoavaksi. Ja mitä käytetympi/vanhempi auto, sitä suurempi on suhteellinen korjauskustannus vikatapauksessa.
Nettiä selailemalla ja lukemalla nopeasti huomaa että automaattien kestossa dieselissä on vaikeuksia ollut/on jopa Mercedeksellä joka sentään on niitä pitkään tarjonnut dieseleissä. DSG:tä ei joidenkin tietojen mukaan edes suositella taksikäyttöön ja ne joilla sellainen on kertovat sen kestoiäksi n. 50 tkm.
Kaikkea voi tarjota, mutta se kestääkö se on eri juttu.
Pakko taas tarttua tähän hevosmiesten tietotoimiston juttuun tästä DSG:n kestävyydestä, sen puutteesta tai ettei sitä suositella taksikäyttöön. Mitään tällaista suositusta ei ole olemassakaan, niitä myydään koko ajan niin volkkareihin kuin skodiinkiin myös taksikäyttöön (ei myytäisi jos suosituksia olisi), ja tuo puhe 50 tonnin kestävyyysrajasta on taas puhdasta huuhaata.
Yksittäisiä laatikoita on hajonnut joka merkiltä hyvinkin pienillä km-määrillä, mutta se ei tarkoita sitä, että se on YLEINEN kestävyystaso. Huvittaa nämä essonbaari-jutut.
http://www.hs.fi/autot/artikkeli/Normikulutukset - totta vai tarua/HL20060204SI1AL039pp
http://www.e24.se/import_np/artikel_94735.e24
jos sattuisi omalle kohdallesi. Uusi teknologia on hienoa, jos sattuu olemaan teknofriikki joka tykkää teknologiasta teknologian takia. Siinä ohessa pitää olla valmis hyväksymään se, että uudessa teknologiassa on AINA enemmän vikoja kuin koetellussa.
MMTssä veto katekaa... sekunneiksi ja perinteisessä automaatissa ja DSGssä ehkä 20ms ajaksi.
Perinteisessä automaatissa tai DSGssä ei pää tapahdu samanlaista pään heilahtamista eteen kuin MMT:llä tai manuaalilla.
Prius on varmasti hyvä moottori ja voimansiirtoratkaisun suhteen mutta sen ajettavuus ja tilat on Micra tasolla.
Eipä sieltä Tojon valikoimasta nyt vaan löydy oikein mitään pienikulutuksista automaattiperheautoa mihin mahtuu aikuinen ajamaan.
Esim. täältä löytyy jutustelua:
http://www.ultimatevw.com/keskustelu/?cmd=aihe&id=7191
Olen lukenut että DSG:tä ei suositella taksikäyttöön paristakin eri paikasta. Kyseessä ei liene virallinen kanta vaan todennäköisesti taksarit ovat autoa hankkiessaan saaneet joltain myyjältä tuollaisen suosituksen olla hankkimatta.
Sen laatikon kestävyys riippuu todennäköisesti pitkälti ajotavasta, moottorista, versioista ja ennen kaikkea ajoympäristöstä. Koska DSG vekslaa jatkuvasti vaihteiden välillä valmistautuessaan seuraavaan vaihtoon, ainakin mekatroniikka joutuu koville. On lisäksi varmasti eroa ajetaanko Helsingin ruuhkissa vai maaseudulla.
Priuksen tilat Micran tasolla?! No ei ole kyllä sellaista Micraa vielä vastaan tullut. Kerrotko version meille muillekin?
Aikuinen ajamaan- kommentista kyllä huomaa, että Priukseen ei ole tullut tutustuttua, eli siinä mielessä kommentti voidaan jättää omaan arvoonsa.
Heh heh! Kyllä huomaa ettei ole autoista kokemusta eikä tietoa... Nopein automaatti markkinoilla (Ferrari F1) vaihtaa 60 millisekunnissa. Edes F1-autoissa ei päästä 20ms aikoihin, mutta kyllähän DSG:llä tietysti... Ja että MMT:ssä veto katkeaa oikein sekunneiksi... 0-100 välillä vaihdetaan 1.4-dieselillä kolme kertaa joten vaihtoihin menee siis about kymmenen sekuntia, vai? Aika kova moottori, jos vaikka Auris silti menee 0-100 14,7 sekunnissa! Joo, koita seuraavalla provoilukerralla jättää liioittelu vähemmän ilmeiselle tasolle!
Vaikkei 20ms ihan kohdalleen arvauksena mennyt, niin jos et ymmärrä mikä ero vedon katkeamisessa on vaikka Avensiksen automaatin ja Auriksen MMTn välillä, en paljon messuaisi tiedoista tai kokemuksesta.
http://seatclubfinland.com/foorumi/viewtopic.php?t=14477&highlight=&sid=2a6c27150462e1be7930afa219d0421c
kuitenkin kuin tuossa edellä, kun kaikki lukemat ravistettiin hihasta ja tietenkin mahdollisimman paljon Toyotaa sortaen.
Palaapas nyt maanpinnalle. Tässä on kyse autoista eikä eikä ihmisistä. Toyotalla nyt vaan ei ole mitään kunnollista tarjottavaa automaatirintamalla tällä hetkellä. MMT on automaati irvikuva mukavuusmielessä vaikka muuten toimiikin.
Ja totta se vaan on, että muut tuovat tänä vuonna diesel-automaatit ja Toyota 2010 disel hybridin (jos silloinkaan). Ennen tuota ei Tojolla taida olla muuta kuin automaatin irvikuvia tai juoppoja bensavehkeitä.
Kun kerran olet niin pahuksen eksakti, niin kerroppas nyt miten siitä MMT:stä saa yhtä mukavan vaihtajan kuin vaikka C5en diesel-automaatista?
Toyota konsernilta nopeimmin vaihtava automaatti :Lexus IS-F vaihto 100ms ja luistoa vain 1 vaihteella... Tässä ei myöskään DSG:n väärä vaihde pesässä ongelmaa... Mainostetaan myös DSG tyyppisiä nopeammiksi, paikkaansa pitävyydestä ei tietoa. (tuo DSG:n 20ms on käsittääksen vaihtoaika, veto on kauemmin pois päältä). Niin eikös DSG ole muuten robotti vaihteisto myös...
Tosin Toyotissa(hybridit) käytetään variaattoria , joka hakkaa perinteisen automaatin useissa arkiajo ominaisuuksissa.
on huonouden toteamisella ja sortamisella? Ensimmäinen perustuu faktoihin, toinen valehteluun. Faktaa on, että MMT ei vaihda yhtä sujuvasti kuin momentinmuuntimelliset tai DSG:t. Valehtelua on, että MMT:llä menee sekunteja vaihtamiseen ja että DSG vaihtaa 20 millisekunnissa.
Faktaa myös on, että MMT on riittävän sujuva rauhallisesti ajaville papparaisille ja mummoille, jotka eivät muutenkaan kiihdytä nappi laudassa. Näille se on tarkoitettukin. Boy racerien kannattaa hankkia sitten DSG.
Toyotalta muuten löytyy bensahybridi, joka on todettu erittäin luotettavaksi ja bensakoneestaan huolimatta (tai osin juuri siitä johtuen) myös ympäristöystävälliseksi. Siinä on myös oikein toimiva automaattivaihteisto.
viitti vag-konsernin autoista tuollaista kertoa kun ne pahottaa mielensä...nuo puheethan ovat on ihan selkeesti ja tarkoituksenhakuisesti väritettyjä, ja yksittäistapauksia, vain "riisikipoissa" yhden auton vika koskee kaikkia malleja ja merkkejä, kuten tuuliherkkyys ja öljynkulutus!
Tuo Lexuksen aski ehkä edustaa parasta mitä perinteisten planeettapyörästöpohjiasten askien reintamalla on nähty. Sitä ei vaan saa Toyotiin.
Kyllä Corollien ja Avensiksien suorituskyky ja kulutus olisivat paljon parempia jos niissä olisi edes 5 tai 6 lovinen perinteinen aski. 2.4 malissa on 5 lovinen mutta sen moottori taas ei sovi tomaatin kanssa käytettäväksi alkuunkaan.
Kaikis kokeilemistani automaateista parhaiten on toiminut Jeepin variaattori ja heti perässä marginaalisella erolla Audin vastaava.
Erikoista muuten että Jeep Compass cittarin 2.4L 170hp automaatilla vie litran vähemmän kuin Avensiksen 2.4L 163hp. Kaupungissa ero on sitten useit alitroja Jeepin eduksi.
Se on se neliveto varmaan mikä pienentää kaupunkikulutusta :-) Vai olisko firmojen osaamisella jotain tekemistä asian kanssa...
No jos Toyota osaa tehdä askin Lexukseen, niin osaa se tehdä silloin Toyotaankin. Bisnesmielessä siinä ei ole ollut järkeä tähän asti, mikä on ainut syy automaattien puutteeseen. Mun mielestä on aika hassua kun anonyymit nettikeskustelijat uskovat ymmärtävänsä autobisnestä paremmin kuin maailman suurin autonvalmistaja ja ainut suuri jolla menee taloudellisestikin hyvin.
Jos ostan euro- tai korea-auton taksiin, saan sille 2 vuoden takuun, toisin kuin yhdellekään japsille.
2 vuotta pidempään ei autoa kannata tänä päivänä pitää, eli ajan koko ajan takuulla. Lisäksi vakuutuspalettiin pirssikäytössä kuuluu mm. konerikkovakuutus, joka korvaa niin moottorin kuin voimansiirronkin rikkoutumisesta johtuvat seisontapäivät. Eli yks lysti vaikka hajoaisi 50 tonnin välein. Takuu korvaa laatikon ja vakuutus seisontapäivät. Toki vakuutuksen seisontapäiväkorvaus ei korvaa täysimääräisesti ansionmenetystä, mutta sen verran lähelle kuitenkin, että kärsii vaikka seisoakin muutaman päivän vuodessa.
DSG:n vaihtonopeus on tämän linkin tietojen mukaan jotakin aivan muuta kuin 20ms: http://en.wikipedia.org/wiki/Direct-Shift_Gearbox
Juttu on ollut Wikissä jo 2 vuotta, joten jos tieto olisi virheellinen, olisi se jo aikoja sitten korjattu.
Omat kokemukset DSG:stä tukevat ajatuksen nopeudella tapahtuvaa vaihtamista ja vedon katkeamattomuutta.
Mitä tulee Auris 1,4 D-4D MMT:n kiihtyvyyteen, on tehtaan ilmoittama 0-100km/h = 14,7sek silkkaa haavetta. Tuulilasi mittasi sille ajaksi 16,1 sek.!
Tässä maistiaisia Tuulilasin jutusta:
"Aurisin automatisoitu mekaaninen C53A-vaihteisto perustuu normaaliin C53-manuaalilaatikkoon. M-MT:n vaihtoautomatiikka on toteutettu kolmen sähkömoottorin avulla. Kytkimen käyttömoottori, osana kytkimen sähköhydraulista yksikköä, operoi yksilevykytkintä M-MT:n ohjainlaitteelta tulevien käskyjen perusteella. Vaihteen valitsin- ja siirtomoottorit puolestaan kytkevät oikean vaihteen pesään kulloisenkin ajotilanteen mukaan. Moottorin ja M-MT:n ohjainlaitteet kommunikoivat keskenään CAN-väylän avulla.
Syy, miksi Toyota haluaa käyttää automatisoitua mekaanista vaihteistoa automaattien sijaan, on puhtaasti taloudellinen. Multimoden valmistuskustannukset jäävät jopa alle puoleen automaattivaihteistoon verrattuna.
Ensi kertaa liikkeelle lähdettäessä Multimode-vaihteisto lähinnä ärsyttää. Meno on epämiellyttävän nyökkivää, ja kanssamatkustajat suoltavat samanaikaisesti mielipiteitään kuskin ajotaidoista. Hetken kuluttua vaihteiston kanssa pääsee kuitenkin sinuiksi: Multimode-Aurisilla on ajettava manuaalivaihteisen tavoin. Toisin sanoen M-MT vaatii vaihtokohdan lähestyessä pientä kaasupolkimen hölläystä, jotta vaihto sujuisi miellyttävän pehmeästi. Tämä on varsin loogista, onhan kyseessä pohjimmiltaan mekaaninen vaihteisto.
Okei, että oikein kaksi vuotta wikipediassa! Kyllä sen sitten täytyy olla niin että Volkkarin perheautot vaihtaa nopeammin kuin Räikkösen Ferrari.
Okei, Auriksella menee nollasta sataan 16 sekkaa. Kyllä siinä sitten jo ehtii kymmenen sekuntia käyttää pelkkiin vaihteen vaihtamisiin! DSG:llä menisi kuuteen sekuntiin!
Okei, et osannut tehdä lainausta ilman perinteistä Toyota-vastaista propaganda-menetelmää. Eli jätit Toyotan ratkaisua tukevat kohdat pois. Ensimmäisen lainaamasi kappaleen loppu kuuluu: "Lisäksi kulutus on yhteneväinen manuaaliversion kanssa, koska tehohäviöitä ei ole. Myös M-MT:n kestävyys on osoittautunut hyväksi."
Jos ihan oikeasti olisit pirssiammattilainen, niin tietäisit että vakuutuksen "korvaamat" seisokit maksaa kuitenkin loppujen lopuksi yrittäjä itse. Vakuutusyhtiöitä ei yleisesti pidetä kovin pyyteettöminä hyväntekijöinä.
"...Toyota-vastaista propaganda-menetelmää. Eli jätit Toyotan ratkaisua tukevat kohdat pois."
Kauhea vääryys on tapahtunut - NYYH!
Okei, okei, okei, miks v***ssa selvän valheen oikaisussa pitäisi ryhtyä kehumaan valehtelijan edustamia asioita? On tuosta lainauksesta jäänyt pois monta muutakin tähän keskusteluun kuulumatonta asiaa.
siitä että miksiköhän se lainaus katkesi JUURI TUOSTA KOHTAA. Ei varmaankaan siksi, että kirjoittajan intresseissä ei ollut kirjoittaa mitään positiivista Toyotasta... Ja mikäköhän on se selvä valhe, mitä tuossa oikaistiin? Selvin valhe on joka tapauksessa se, että DSG on nopeampi kuin F1-vaihteisto ja että MMT:llä menee vaihtoon sekuntitolkulla aikaa.
KAIKKI vakuutuskorvaukset maksaa loppujen lopuksi vakuutuksenottaja itse, lapsikin sen tietää. Mutta vakuutusturva tälläkin alalla pitää olla kunnossa, eli sitä ei voi aliarvioida. Totta kai muutaman satkun vuodessa voit säästää jos jätät pari vakuutusta ottamatta, mutta se voi tulla kalliiksi.
Mutta jos pitää valita, ostanko japsidieselin, jossa manuaalivaihteisto kestää oletettavasti auton pitoajan, mutta jossa joudun vaihdetta rämppäämään tuhansia ja taas tuhansia kertoja vuodessa, tai, ostanko tomaatin, jota kenties joudun seisottamaan muutaman päivän vuodessa (tai sitten en), niin ei tarvitse miettiä laisinkaan : ostan jälkimmäisen. Mukavuus ennen kaikkea.
Ja korostan nyt vielä kerran, että ihan kaikkea ei kannata uskoa mitä veijoesson baarissa kerrotaan...
Aloitapa vaikka tästä:
http://vorsicht.org.hk/forums/showthread.php?t=2594
lainaamaan volkkarin pr-matskua. Riittääkö vastineeksi kun lainaan Lexuksen pr-matskua, jonka mukaan IS-F:n 100ms vaihtoaika on nopeampi kuin yksikään DSG?
Enpä kyllä kutsuisi tuota valehteluksi. Ehkä pieni epätarkkuus. Katsos tämä ei ole mikään tieteellinen doukumentti minkä faktat pitää olla pilkulleen tarkistettuja.
Yhtä lailla sinun väitteesi valehtelusta on valetta.
Sanotaan nyt niin, että DSG ja perinteinen automaatti vaihtaa ilman ihmisen havaitsemaan vedon katkeamista. MMT taas ei tuohon kykene vaikka vaihtotapahtuma itsessään on pehmeä. Vedon katkeaminen on silti havaittaja ja epämukava. Myös suoritus kyky Tojon MMT dieselissä on surkea.
Se Prius ei ole vaihtoehto edes Sokota Fabialle etutilojen ja ajettavuuden puolesta.
Tojolla nyt vaan on pakka sekaisin :-)
Onkohan tossa sokotassa sitten ensimmäinen vai viides dsg: http://tinyurl.com/2pwx84 (nettiauto id 1643902) Vai onko kaveri ruuvannut kilsoja ylöspäin..?
Laitapa matskua tänne niin sadaan ihmetellä oikein porukalla!
Eikö sitä matskua löydykään, jossa Lexuksen vaihtoaika todetaan nopeammaksi kuin yksikään DSG?
vaihtoehto oikeastaan millekään tuo Prius. On niin omassa luokassaan.
sen sanoin. Jos se teidän mieltä parantaa, niin laitetaan jonkun muunkin kirjoittamana.
Edmunds:
"The gloriously quick downshifts (with matched revs) sound as if the car has a true sequential gearbox. It's unbelievable. The only other transmission that comes close to such quick, driver-friendly action is the dual-clutch DSG gearbox like the one in an Audi A3, or perhaps the latest $9,000, Formula 1-style automated sequential manual like that in the Ferrari 599 GTB Fiorano."
EVO:
"Also from the 600h is the eight-speed automatic transmission, but it gets paddle-shifters and completely different controlling software, dropping shift times to just 100 milliseconds – barely a blink behind the Ferrari 430 Scuderia’s 60ms and, according to Lexus, faster than any dual-clutch DSG gearbox."
EVOlla meni sen verran autot sekaisin, että IS-F:n vaihteisto ei tule LS 600h:sta vaan LS 460:sta.
"The gloriously quick downshifts (with matched revs) sound as if the car has a true sequential gearbox. It's unbelievable. The only other transmission that comes close to such quick, driver-friendly action is the dual-clutch DSG gearbox like the one in an Audi A3, or perhaps the latest $9,000, Formula 1-style automated sequential manual like that in the Ferrari 599 GTB Fiorano."
Downshift = vaihto alaspäin!
Kun puhutaan kiihtyvyydestä ja katkeamattomasta vedosta, kuten tässä keskustelussa on koko ajan puhuttu, ei downshiftillä ole paskankaan virkaa! Ainoastaan upshift ratkaisee ja se on perus-DSG:ssäkin 8ms eli murto-osa minkään muun automaattilaatikon vaihtoajasta.
DSG:n downshift on paljon pidempi ja riippuu vaihteesta ja ajotilanteesta.
Sori mut toi 8ms ei ole aika jolloin veto on täysin päällä, vaihteen(kytkimen) kyllä kerkee vaihtamaan siihen aikaan. 8ms tarkoittaisi aika rytkäystä...
"Sori mut toi 8ms ei ole aika jolloin veto on täysin päällä, vaihteen(kytkimen) kyllä kerkee vaihtamaan siihen aikaan. 8ms tarkoittaisi aika rytkäystä..."
Mitähän tuo nyt tarkoittaa, voisko joku suomentaa?
Siinäpä malliksi japanilaisten ammattimiesten arvioita DSG:stä. Eipä noita vaihtoja huomaa kuin kierroslukumittarista:
http://www.youtube.com/watch?v=gmMNRQ1GJ3o
Toinen video on brittiläisten tekemä, eikä ylistyksiä puutu siitäkään. Eikä rytkäyttele mitenkään:
http://www.youtube.com/watch?v=TK6t_bQ4nto
Kolmannen kotimaisen jonkinasteinen hallinta auttaa ymmärtämään mistä on kyse.
minä sen voisin tietää, luin vain näitä samalla tyylillä kuin kunnon anti-japanilaisen pitää!!
Mikäli sinua kiinnostaa noin paljon, niin ota yhteyttä ko. palstojen kirjoittelijoihin
on vaikeuksia ymmärtää lukemaansa? Ensinnäkin, Edmunds puhuu lainatussa kappaleessa kahdesta eri asiasta: ensin downshiftistä ja sitten laatikon yleisestä nopeudesta ja ajajaystävällisyydestä. Tavaapa uudestaan, niin ehkä se aukeaa sinullekin. Toisekseen, siinä oli myöskin EVOn kommentti laatikon nopeasta toiminnasta, johon sisältyi Toyotan arvio vaihtoajoista. Ja tämä Toyotan arvio on täsmälleen yhtä puolueeton kuin tuo monesti mainittu 8ms vaihtoaika DSG:llä, koska se on puolestaan suoraan Volkkarin myynninedistämismateriaalista.
Saattaahan tuossa hyvinkin olla jo loota vaihdettuna. Tai sitten kilsat on ajettu puhtaasti maantiellä, eihän siinä paljon loota kulu kun ei vaihde vaihdu kuin kerran tunnissa.
"Unohdit" sitten copypastestasi oleellisen tärkeän virkkeen:
"In manual mode, it comes as close to instant shifting as anything we’ve driven.
Tässä videossa, n. 3,5min kohdalla, asia myös kerrotaan:
http://www.edmunds.com/insideline/do/MediaNav/articleId=123125/firstNav=Gallery/videoId=20168998
Lexuksen laatikko vaihtaa nopeasti vain manuaalimoodissa!
DSG:n vaihtaa nopeasti ja katkottomasti automaattinakin!
Niin voihan se olla vaikka porakoneella mittariin pyöritetty 360tkm, kutosvaihteella rullien päällä. Ja ties kuinka mones laatikko.. joka tapauksessa kaikki saa hajalle kun yrittää. Nuo kilometrimäärät on silti kovat, ei ymmärrä miksi dsg yhtäkkiä ei kestäisi ja turbiinilaatikot olisi ainoa oikea joka kestää.
Yksi vinkki on varma: autonkorjaajat ei näe kuin niitä paskoja romuja joista tosiaan leviää sitä sun tätä koska ei sinne korjaamoon mene kukaan kehumaan jotta nyt tämä laatikko EI vielä ole posahtanut ja että hyvin toimii. Jos kaikki dsg:t olisi noin epäluotettavia niin johan laatikon myynti olisi lopetettu. Vai onko tämä sittenkin varaosapuolen salajuoni varalaatikoiden kaupan edistämiseksi. Järki käteen, kyllä se siitä helpottaa kun ei ole liian vainoharhainen!
Tuo automaatti on alun perin LS 460:een tehty, ja siinä se on todettu yhdeksi parhaista ellei jopa kaikkein parhaaksi edustusautojen automaattilaatikoista. Ainakaan mitään nykimistä vaihdoissa ei taatusti ole. Vaihtonopeudesta en osaa sanoa, mutta miksi ihmeessä sillä olisi mitään merkitystä? Automaattiasento on tarkoitettu normaaliin ajamiseen, ja manuaalimoodi nopeaan. Siinä sen lootan loistavuus juuri onkin: siinä on samassa paketissa edustusauton mukavuus ja kilpa-auton nopeus. Kuskista on kiinni, kummalla tavalla haluaa ajaa.
Onnettomia selityksiä piisaa, mutta onko sitä erinomaista automaattia saatavana dieseliin kuten Volkkarilla ja melkein kaikilla muilla? Siitähän tässä keskustelussa on alun alken kysymys.
Useita parempia ja ei nii hyvä viimeaikoina tositarkoituksella koeajaneena ja allaolevaan Avensikseen verraten, täytyy sanoa, että A4n automaatti vaihtaa parhaiten (eli ei vaihda) ja toisena tulee selvästi DSG askit, sen jälkeen esmes Citikan ja BMWn automaatit.
Toyotan 5v 2.4 Aven aski on vaihtamiskyvyiltään selvästi vanhempaa suunnittelua sekä mukavuuden, että moottoriin sopivan vaihtamisalgoritmin suhteen. Ave on aikas pätevä peli kaikenkaikkiaan mutta laatikko ja kone on ajastaan jälkeen jääneitä.
Lexuksessa voi olla hieno aski mutta sepä maksaakin saman verran kuin koko tavallinen perheauto jossa on DSG.
Mikä tuntuu harmittavan ennen kaikkea VAGgineilla ajelevia... Ja kun ei diesel-automaatti-Toyotaa saa, niin sitten sitä aletaan nalkuttaa että Toyota ei osaa tehdä edes diesel-automaattia. Tämä IS-F:n lootakin osoittaa kuitenkin sen, että Toyota osaa tehdä sen mitä Toyota haluaa. Ja Toyota haluaa tehdä sellaista, mistä saa parhaan katteen. Ja paras kate tulee siitä tuotteesta, josta asiakas on valmis maksamaan eniten suhteessa valmistuskustannuksiin. Eli siitä vaan VAG-miehet joukolla Toyota-kauppaan ilmoittamaan, että olette valmiit maksamaan mitä tahansa diesel-automaatista. Aika nopeasti alkaa löytyä.
Kyllä sitä on haluttu jo vuosikausia, mutta tehdas ei ole korvaansa lotkauttanut. Varma tieto oli tosin myyjillä jo n. 4 vuotta sitten, että "vuoden päästä tulee....". Just joo, vuodet vierii.
Ja ei se riitä että on dieselautomaatti, autoon tarvitaan muutakin. Kuten kunnollinen takuu.
vastaan tähän kun toi atoine polku on liian syvä....
ELI,on haluttu joo, mutta ei edellenkään tarpeeksi...
toinen syy on että markkinoilta löydy tarpeeksi kestävää laatikkoa kustannustehokkaasti,
toyotalla kun on tapana testata tuotteet valmiiksi ennen tuotantoonottoa
eikä sitten olla annettu teille europellet syytä valittaa että:"tonkin toivat markkinoiden vaatessa, mutta ei vaan näy kestävän..."
sisäpiritietoa sen verran aiheesta että
oli japanissa testeissä 2005 saakka muutama avensis 2.2 d-cat, siis se 130kW, varustettuna aisinin PSAlle (siis peugeot/citroen)2.2 hdin yhteyteen tekemällä 6-port. automaatilla,
mutta tuotantoon se ei päässyt koska psankin autoissa, vaihteistojen hydrauliikka hajoaa ja hajosi noissa testeissäkin 100-200tkm ajolla, joka on toyotalle AIVAN liian vähän
joku kriteeri on laitettava, varsinkin kun eurooppa ei ole toyotan ensisijainen markkina-alue!
eihän eurooppalaismerkkejä, saksalaisia lukuun ottamatta, ja niitäkin vain parilla isolla(bensa)koneella, saa muuualta kuin täältä euroopasta.
ja mitä tarkoitat tolla takuu-jutulla? eikö muka muut ole jättäneet jotain käyttämättä autoissaan, josta saattaa tulla korjaamo ruljanssi??!!
ja pitäisi vielä olla persoonallisia malleja valikoimassa...miksi? olihan toyotalla, ja on muillakin japanilaisilla...
muttei kauan koska euroopassa ostetaan mielummin muodikas käytetty mb slk, audi tt jne kuin vaikka esim ominaisuuksiltaan em. valovuoden edellä olevat uudet nissan 350z tai hondan s2000
PS väitätkö oikeasti, nyt käsi provosydämellä, ettet tulisi naureskelemaan jos/kun japanilainen automaattidieseli tulee myyntiin ja todetaan sitten lyhytikäisemmäksi kuin eurodiiselit????
Suurin syy on siinä ettei päämarkkinat keskeinen Eurooppa ja jenkkilä sitä kaipaa. Tuolla keski Euroopassa tojo on lähinnä marginaalimerkki.
Arviosi dieselautomaatin puuttumisen syystä osunee oikeaan, mutta ihan marginaalimerkiksi en Toyotaa Euroopassa kutsuisi.
ACEA eli European automobile manufacturers association kertoo vuoden 2007 myyntiosuuksista seuraavaa:
Joitain esimerkkejä Läntisen Euroopan myyntiosuuksista:
VW 10,2%
Ford 8,6%
Peugeot 7,1%
Fiat 6,6%
Mercedes 5,6%
Toyota 5,4%
BMW 4,0%
Audi 3,7%
Skoda 1,9%
Volvo 1,5%
Hyundai 1,3%
Eli kyllä Toyota on jonkinsortin tekijä myös Eurooppalaisittain ajatellen.
Taas päästään rahaan. Jos 200 000 km ei tojolle riitä, niin sillehän ei tietysti voi mitään. Mutta onneksi monet merkit tarjoavat tämän aidosti mukavan vaihtoehdon, ja kuten olen jo aiemmin kertonut, takuu on autossa kuluttajaa varten, ei valmistajaa.
Mutta niinhän se on tojon mallistossa muutenkin, että ei sieltä vähänkään persoonallista vaihtoehtoa etsivälle mitään löydy, on käännyttävä muihin merkkeihin.
miksi ihmeessä siitä pitää valittaa jatkuvasti? Jos muilla merkeillä on parempia vaihtoehtoja niin ostakaa niitä älkääkä ruikuttako.
Jos se automaatti japsiin tulee, eikä kestä sen paremmin kuin muidenkaan merkkien, niin miksi ihmeessä siitä pitäisi ilkkua ? En nimittäin usko pätkääkään, että se mahdollisesti tojoon tuleva automaatti on yhtään sen kummallisempi kuin minkään muunkaan merkin. Jos se sitä olisi, se tarkoittaisi myös paljon suurempia kehityskustannuksia, ja siinä tapauksessa sitä ei taas koskaan kehitettäisi.
Kestää minkä kestää, olipa minkä maalainen hyvänsä. Pääasia että olisi sellainen tarjolla.
Joillekin ranskalaisille se on ihan sama, että minkälaista roskaa maailmalle työnnetään kunhan vain on tarjota "jotain erilaista". Toyotalle ei. Toyotan pitää kestää, Toyotan pitää myydä ja Toyotan pitää tuottaa. Kun nämä tekijät yhdistetään, niin nähdään syy miksi automaatti-dieseliä ei ole: kehityskustannukset ovat suuret, kysyntää ei ole rajattomasti ja kilpailu on kovaa.
Ja edelleen: jos kerran se on ihan sama minkämaalainen se diesel-automaatti on, niin miksi pirssimies roikkuu täällä Toyota-palstalla valittamassa, ettei Toyotalta saa sellaista? Osta Rellu ja roiku Rellu-palstalla kehumassa miten siihen saa diesel-automaatin.
muualla ei näe tällaista soopaa Toyotan kestävyydestä kuin täällä ja Toyotan mainoksissa. Ihme palsta. Kyllähän sitä Toyotaa myydään paljon mutta ei sen kestävimpi ole kuin mikään muukaan merkki nykyään. Nähtävästi tälläkään kirjoittajalla ei ole koskaan ollut muun merkkistä autoa kuin se perinteinen Toyota? Todella kapeakatseista tekstiä.
mulla on ollut myös Volvo, Audi ja Peugeot. Näihin verrattuna Toyota on kyllä luotettavuudeltaan eri sarjaa. Muissa ominaisuuksissa annetaan sitten tasoitusta.
Kapea-alaisuutta edustaa lähinnä sellainen kirjoittelu, jossa Toyotaa pidetään ihan paskana autona ilman mitään logiikkaa tai perusteluja. Itse pohjaan väitteeni Toyotan bisneslogiikkaan ja sen perinteiseen laatuajatteluun. Mun mielestä on aika turha tulla arvostelemaan kenenkään kirjoituksia, jos omassa tuotoksessa sanotaan vaan että Toyota ei oo mikään kestävä auto. MITEN NIIN EI OLE? Ei se oikein riitä vakuuttamaan, että sä sanot niin. Katselepa ihan kapeasti peiliin.
Muttei toisaalta enää tänä päivänä viatonkaan. Puolenkymmeneen avensikseen on reilun 100 tkm:n jälkeen jouduttu viime aikoina kansiremontti tekemään, ja tietysti takuun juuri rauettua. En nyt sanoisi että se kertoo enää ylivertaisesta luotettavuudesta....ja ei ole mitään veijoesson baarin juttuja.
Kyllähän se näin on että meillä suomalaisilla toyotan bisnespolitiikka ja tavoitteet on sitä mitä meille mainokset opettaa. Joka maassa mielikuvat automerkeistä on erilaiset ja mielikuvista tulee herkästi puolitotuuksia kun se mainos unohtuu ja viesti jää alitajuntaan.
Niinpä tieytty. Puolenkymmeneen avensikseen ja just takuun raukeamisen jälkeen... just just.
pettymys, mutta itse olen kyllä tutustunut Toyotan toimintamalleihin akateemisen tutkimuksen puitteissa. Uskallan kyllä väittää, että oma käsitykseni Toyotan bisnesfilosofiasta ei todellakaan perustu ainoastaan mainoksiin.
olisi tehty? Mistä sinä sen tiedät, siitäkö että sinäkin perinteisesti et aja millään muulla kuin tojotalla koska se on kestävin? Ihme haaveilijoita!
Eihän se nyt mitenkään voi olla, että tojossa nyt tuollaista vikaa, ihan kuin tehodieseleissä ei ollut mitään vikaa vaan se oli vaan ihan muitten keksimää mustamaalaamista...
Valitettavasti totuus ei pala tulessakaan. Maahantuoja on osaltaan tullut kustannuksissa vastaan, mutta valtaosa on jäänyt käyttäjän maksettavaksi, koska helposti puhutaan tuhansien remontista.
Kummallista että yhä edelleen tojo-leirissä uskotaan joulupukkiin ja maailmanrauhaan, samoin kuin tojon viattomuuteen....
Onhan se faktaa kun tällä palstalla näin kerrotaan!
Kyllähän sitä juuri sinun sanaan pitää aina luottaa. Luotettava taksikuski Kuopiosta!
Ei kai kenellekään ole jäänyt epäselväksi, että tuo pirssimiekkonen on ainut totuudentorvi maailmassa. Jos jossain sanotaan jotain, mikä ei ole linjassa pirssimiehen kertomuksien kanssa, niin se on kerettiläisyyttä! Pirssimieheen uskovat varmistavat itselleen iankaikkisen elämän ja paratiisipaikan!
Pirssimiekkonen ajaa Avensiksella: http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=4500000000000799&posting=22000000023589688#22000000023589688
Miksi ihmeessä hän ajaa (tai ajoi) Avensiksella?
Jollakin on liikaa luppoaikaa, kun jaksaa vanhoja kirjoituksia kaivella.
No, tuota avensista ei ole ollut enää aikoihin, koska se oli silloisen isännän ostama...
Kun ajaa omaan piikkiin voi valita autonsa, eikä keppivaihteista tule.
En ole kai koskaan sanonutkaan että pirssimiehen sana on ainoa totuus, mutta toisaalta, miksi avensisten omistajat valehtelisivat tällaisessa asiassa ? Onko se jotenkin joltain pois, jos myönnetään edes se teoreettinen mahdollisuus, että toyotaankin voi vikaa tulla ?
Miksi pettyä? Suurinta osaa kuluttajista ohjaa mainokset ja imagonrakentajat, olet yksi harvoista jos jotain oikeasti tiedät ja hyvä niin.
jos myönnät että autojen luotettavuudessa on eroja? Ja että mitä tuoreempi ja monimutkaisempi tekniikka, sen todennäköisempiä ovat viat?
Näytä ihmeessä sen kommenttini, jossa olen sanonut, ettei automerkkien luotettavuudessa ole eroja !!
Totta kai on, kyse onkin vain siitä, että joidenkin merkkien omistajat eivät näy uskovan omassa merkissään voivan olla sitten minkäänlaista vikaa.....
Viatonta automerkkiä kun ei ole keksittykään.
Mutta jatkakaahan te tätä hiekkalaatikkokeskustelua, käyn sitten vaikka ensi viikolla katsomassa kuinka paljon skeidaa olette saaneet aikaiseksi....
Sanoit esimerkiksi, ettet usko Toyotan mahdollisen automaattilaatikon olevan yhtään muita kummallisempi. Sinun mielestäsi muita kestävämmän tuotteen tekeminen on liian kallista, joten sellaisia ei tee kukaan. Ja yleisesti olet vähätellyt vaihdelaatikko- ja vähän muitakin ongelmia toistellen, että sitä varten on takuut tai vakuutukset tai muut vastaavat. Kyllä siitä aika lailla sellainen olo jää, että sun mielestä autojen luotettavuudelle ei kannata antaa mitään painoarvoa.
No niin uudessa ABS:ssä sivulla 20 oli Dodge Jouney (iso kokoinen korkea farkku) uutinen. Kesällä Suomeen ja valikoimassa diesel Getracin DCT (dual clutch transmission) vaihteistolla.
Kun tiedetään, että Dodge Avanger 2.7 A joka kuluttaa liki 10L ja jonka päästöt siis on kovat ja sitä myöten verotus, maksaa 33ke, taitaa tulla edukas ISO farmari automaatti dieselillä kun päästöt kaksoiskytkin vaihteiston ja dieselin myötä on pienet.
Vaan missä luuraa Tojon diesel automaatti farkku isoon perheautoluokkaan.
Ai niin, sitä vain lupaillaan muttei tehdä koska ei kannata :-)