paljon keskimäärin maksaa noin 200 neliön kahden kerroksisen omakotitalon rakentaminen avaimet käteen periaatteella jos tontti on jo ostettu?
eli kaikki luvat, vesijohdon vetäminen taloon, kaukolämmön vetäminen, puhelinlinjan vetäminen, viemärin vetäminen, kallion räjäytykset, itse rakentaminen, kaikki materiaalit, lavuaarit, hanat, vessapöntöt.
eli kaikki luvat, vesijohdon vetäminen taloon, kaukolämmön vetäminen, puhelinlinjan vetäminen, viemärin vetäminen, kallion räjäytykset, itse rakentaminen, kaikki materiaalit, lavuaarit, hanat, vessapöntöt.
Vastaukset 6
Vanhimmat
palaa 100 neliön uusi rivari maksaa 300000 euroa niin tupla suuri omakotitalo maksaa enemmän.
Jos tontti vähennentään pois niin 400 000 on joku keskiarvo jossain.
tässä 300.000 euron 100 neliön rivitalon hinnasta ainakin puolet on veroa.
itse materiaalit ja rakentaminen maksavat paljon vähemmän. kerros ja rivitaloasuntojen valtavien verojen takia rakennuskustannusten laskeminen näiden hintojen perusteella johtaa vääriin tuloksiin.
Rakentaminen maksaa vuonna 2008 n. 1400-2000e/neliö. Mitä laadukkaammat materiaalit ja korkeampi varustetaso, sitä enemmän hintaa tulee, kuitenkin niin, että suuremmissa taloissa neliöhinta jää tavallisesti pienempiä matalammaksi (koska kalliiden keittiöiden ja kosteiden tilojen määrä ei lisäänny kasvavien naliöiden myötä).
mutta helsingissä uudessa talossa neliö maksaa vähintään 3000.
se kertoo sen, että näissä hinnoissa on paljon ilmaa, eli veroa.
ja vielä näitä neliöitä on liikaaa.
meillä tuli tampereen seudulla 189m2 kastelli talo tontteineen, liittymineen ja muutenkin ihan täysin kokonaiskustannuksineen 160000e, eli ei se rakentaminen niin kallista ole kuin jotkut väittää, lvi ja sähkötyöt teki ulkopuoliset urakoitsijat ja kaikki muu tehtiin itse..
rakensimme mikkeliin kaksi kerroksisen omakotitalon. tontti oli jo valmiina, joten siitä ei tarvinnut maksaa. mutta kustannukset tulivat kaiken kaikkiaan noin 160 000 eur. nyt sit asutaan uudessa talossa ja maksetaan velkaa!! Itse koetimme tehdä mahdollisimman paljon!