Kuoleman kohtaaminen

saattohoidon tueksi

Voiko joku asiallisesti kertoa, kuinka hindulaista uskoa tunnustavaa olisi tuettava kuoleman lähestyessä? Kuinka hänen omaisiaan lähestytään, mikäli tunnustavat samaa uskoa?
Kuinka hindu tulisi valmistaa omaisille luovutettavaksi sairaalasta?

3

1049

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokemuksia..

      En sitten ole yhtään asiantuntija tällä alalla. Tunnen kuitenkin vähän Intiaa ja myös intialaisia. Tuttavaperheessäni (hinduja) kuoli poika, reilut 30 vuotta, leukemiaan pitkän sairastelun jälkeen. Kaikkensa tekivät pojan eteen, sen mihin oli varaa; sairaaloista, lääkäreistä poppamiehiin ja koko lähisuku oli hoidossa mukana, niin mies- kuin naispuoliset sukulaiset.

      Todella hillitysti he kaikki kuitenkin suhtautuivat ja käyttäytyivät. Minuakaan he eivät kuulema halunneet vaivata heidän asioillaan. Veivät kuitenkin minutkin tervehtimään potilasta häntä ilahduttaakseen. Koskaan en nähnyt suuria tunteenpurkauksia enkä itkua, muutaman hämillisen kyyneleen vain.

      Hautajaisista en tiedä. Olin silloin täällä Suomessa.

      Yleisesti ottaen luulen, että hinduille Intiassa kuolema on luonnollisempia asia kuin meille. Se on varmasti enemmän läsnä jokapäiväisessä elämässä, eikä siellä vaadita sairaanhoitojärjestelmältä mahdottomia - koska ei voida.

      Hindut uskovat jälleensyntymiseen, joten heille kuolema ei ole loppu. Ja jotenkin heillä on sellainen tapa suhtautua elämään, että kaikki ei ole vain ihmisen omissa käsissä. Kuten tuttavani kerran sanoi minulle: "Ei kannata huolehtia ja huolestua kaikesta mahdollisesta etukäteen. Siitä sekoaa vain pää."

      Intiassa perinteisesti on ollut oma kastittomien ryhmänsä, joka on huolehtinut kuolleista ja heidän polttamisestaa. En tiedä, onko tuo kastisääntö enää voimassa. Käytännöt vaihtelevat varmaan nekin eri puolilla Intiaa. Mitä olen nähnyt, niin ruumis on kääritty kankaisiin, ei ole siis kasvot tai muu osa paljaana. Jossain päin ainakaan naiset eivät ole mukana polttohautauksessa. Vanhin poika on se, joka sytyttää tulen.

      Mielestäni voi aivan hyvin kysyä hindulaisilta potilaasi sukulaisilta, kuinka he haluaisivat toimittavan, niin potilasaikana kuin kuoleman tilanteessakin.

    • Huomaavaista

      En osaa sanoa, kuinka "hindu tulisi valmistaa omaisille luovutettavaksi sairaalasta", mutta yleisesti ottaen ja uskontokunnasta riippumatta, vainajaan ja omaisiin kunnioittavasti ja huomaavaisesti suhtautuminen on aina oikea tapa. Käytännön tavat saattavat myös vaihdella niin paljon uskontokunnittain, että kussakin tapauksessa (jos ei ole varma) on hyvä heittää turha arkuus nurkkaan ja kysyä suoraan omaisilta miten haluaisivat että asia hoidetaan. Kysyvä ei tieltä eksy, kuten sanotaan.

    • hij

      Kenenkään ei todellakaan kannata murehtia, sillä kuolema on vaan kuin 'kaapu, joka riisutaan ja taas puetaan uudelleen täällä maallisessa taivalluksessa.'
      Siis, hän joka vaihtaa vaatteita(jälleensyntymän termi) on pian lähdössä, ainoa mitä hän tarvitsee on Krishna. Krishna auttaa. Krishna on Intian Jumala, voimallinen Jumala.

      Krishnan rukoileminen auttaa kuoleman hetkellä.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      196
      22512
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      89
      9737
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      50
      7677
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      93
      6459
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      190
      6186
    6. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      62
      5767
    7. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      53
      5259
    8. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      50
      5175
    9. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      120
      4832
    10. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      107
      4519
    Aihe