aurinkolaiva-

kannattaako mennä, jos ehtii ennen sulkemisaikaa?
entä pyramideihin sisälle? jotain 40 paikallista valuuttaa sentään sisäänpääsy; kapeaa ja pimeää?
5637
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

ja kannattaa jos vähääkään kiinnostaa :) Aurinkolaiva ja Kefrenin pyramidi on sitä 40 LEn luokkaa (sehän on vain n. 5 euroa) mutta Kufun (Kheops) pyramidi onkin jo 100 LE tai enemmänkin (n. 15e). Jos sinne asti menee, suosittelen!

Aurinkolaiva museoon voi mennä kuka vaan, ja laiva onkin mahtava.

Pyramidiin sisälle EI jos on: huonot polvet tai selkä, ahtaanpaikankammo, astma tai muu esim sydänsairaus => ilma ei sisällä kovin raikasta/runsasta.

Äänestä
  • Kannattaa ehdottomasti käydä pyramideissa jos kiinnostusta ja kuntoa riittää. Se on todella ainutlaatuinen kokemus. Khaefra on ainoana "normaalisti" auki. Menkaura on suljettu ja Khufun pyramidiin myydään lippujan vain kolmisensataa päivässä, aikaisin aamulla ja myöhemmin iltapäivällä. Ainakin viimeisimmän tiedon mukaan. Alueella on myös pienempiä, kuningattarien pyramideja.

    Äänestä

  • lämpimästi kirjoitti:

    Kannattaa ehdottomasti käydä pyramideissa jos kiinnostusta ja kuntoa riittää. Se on todella ainutlaatuinen kokemus. Khaefra on ainoana "normaalisti" auki. Menkaura on suljettu ja Khufun pyramidiin myydään lippujan vain kolmisensataa päivässä, aikaisin aamulla ja myöhemmin iltapäivällä. Ainakin viimeisimmän tiedon mukaan. Alueella on myös pienempiä, kuningattarien pyramideja.

    Kheops, Khefren tai Mykerinos - taitaa päästä. Ja aina ei tee matkailijaan mitään niin suurta vaikutusta.

    Äänestä

Vajaa viikko sitten kävin tuolla Gizan pyramideillä. Aikataulu oli tiukka ja tulimme paikalle vähän myöhässä, joten emme viitsineet edes mennä jonottamaan niitä lippuja Kheopsin pyramidiin. Sen sijaan kävimme Khefnerin pyramidissa.

Pyramidin sisällä käyminen oli ihan kiinnostavaa, mutta jotenkin odotimme että siellä olisi ollut edes jotain muuta kuin ahtaat käytävät ja yksi iso huone. Kannattaisi yrittää päästä Kheopsin pyramidiin, siellä luulisi olevan enemmän katsottavaa.

Joka tapauksessa kokemus on kokemisen arvoinen. Ahdasta, tunkkaista, pimeää ja nenään tunkeva haju. Käytävät eivät ole niinkään kapeat, vaan matalat. Kyykyssä joutuu kävelemään ja se ottaa kyllä vähän reisiin, varsinkin jos on ruuhkaa ja joutuu odottelemaan käytävillä. Ei suositella, jos kärsii ahtaanpaikankammosta tai on joku sairaus, huonot jalat, selkä tms.

Kannattaa käydä katsomassa kaikki mahdollinen, jos vain aika riittää.

Äänestä
  • Jos on valittavana pyramidi tai aurinkolaivamuseo tai kiertää n. 1 km yksi pyramidi (n. 10 min) jalkaisin, niin mikähän olisi mieleenpainuvin.

    Aurinkolaivamuseossa tosiaan on laiva rakennuksen sisässä, tulee mieleen Vaasa-laiva, mutta muita näyttelyitä ei ole kuin se laiva.

    Sisäänpääsymaksu 40, opiskelijoilta 20 (helmikuu 2008) ja kannattaa varmistaa, ettei vaihtorahassa huijata, sitäkin lippukassat voivat yrittää.

    Museossa talsitaan suojatossuissa.

    Pyramidiin sisälle taisi maksaa 25. Kumarassa kulkien reitti päätyy muutaman metrin korkuiseen kammioon, jossa on tyhjä arkku. Siinä kaikki.

    Matkamuistomyyjistä varoiteltiin. Patsaat ovat kipsiä, vaikka näyttävät puulta. Paikalliset voivat vaatia valokuvaamisesta maksua.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


museo? kirjoitti:

kannattaako mennä, jos ehtii ennen sulkemisaikaa?
entä pyramideihin sisälle? jotain 40 paikallista valuuttaa sentään sisäänpääsy; kapeaa ja pimeää?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu