Meillä on talossa valmiina hälylaitteisto ja nyt on koitettu löytää firma, joka tarjoaa siihen valvonnan. Ongelmana on se, että kaikilla tuntuu olevan se oma laitteisto joka on pakko ottaa paketin mukana. Eikä minusta ole mitään tolkkua siinä, että on kahdet laitteet vierekkäin...
Olisiko vinkkiä millä firmalla olisi tarjolla palvelu, jonka saa asiakkaan omaan laitteistoon? Ja eteläisessä Suomessa ollaan.
Olisiko vinkkiä millä firmalla olisi tarjolla palvelu, jonka saa asiakkaan omaan laitteistoon? Ja eteläisessä Suomessa ollaan.
Vastaukset 8
Vanhimmat
ole uusia laitteita ottaa todellakaan!!!
vartiointikohteet vaihtuvat tiuhaan ympäri suomea firmojen välillä kovan kilpailun takia, mutta kyllä melkein aina jää vanhat laitteet kohteeseen.
Ei tarvitse muuta kuin otat yhteyttä paikalliseen vartiointiliikkeeseen/aluepäälikköön/vuoroesimieheen ja kyselet sopimusta.
Asentaja tulee ohjelmoimaan
robottipuhelimen soittamaan vartiointiliikkeeseen.
Turvatiimillä ainakin onnistuu jo vanhoilla laitteilla. Ei muuta kun sopimus vaan ja avot.
Uskomattomalta kuulostaa että vartiointifirma kieltäytyisi ottamasta kohdetta valvontaan, sillä verukkeella että on laite jo valmiina.
Mistä firmasta kyselit?
Aloitin kyselyn suurimmista/suosituimmista Aroundio, G4S, ISS ja mistähän kaikkialta kysyin. Joka paikasta tuputettiin heidän asentamaa/omaa laitteistoa sillä verukkeella, että "voivat olla varmoja että laitteisto toimii kuten kuuluu". Ei kuulemma onnistu jos on jotkut muut systeemit kuin heidän - pelkkää valvontaa ei siis saa tilattua.
Kaivelenpa tuon Turvatiimin yhteystiedot ja kysäisen sieltä.
Kiitos sinulle!
Turvatiimin ilmainen mainos. Taidat kärsiä skitsofreniasta kun yksiksesi kyselet ja vastailet täällä?
Ainakin ISS:n sivuilla on osio: Haluan omaan hälytysjärjestelmääni valvontasopimuksen? Katso www.issprivate.com
Annoin vaan oman vastaukseni kun satun tietämään.
itselläni on securitaksen laitteet kotona.
...ja osta aivot.
Securitas Alert, puh 0204912000.
Jos ne omat laitteesi siirtää jossain tunnetussa formaatissa tietoa niin ottavat kyllä tietoa vastaan.
Tilata laitteisto ja valvonta samaan aikaan samalta yhtiöltä.