sairaanhoitaja

Onko sairaanhoitajan koulutus mielestänne rankka? Onko koko ajan paljon tehtäviä ja muuta? Oletteko muuten tyytyväisiä opintojen sisältöön vai onko enemmän tai vähemmän "turhia" aineita mielestänne?

Entä ovatko työharjoittelut minkä pituisia koulutuksessa ja onko niitä kaksi kertaa lukuvuodessa vai miten?
131468
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

ite oon ainakin tykänny opinnoista tosi paljon, kirjallisia harjotuksia on jonkun verran, mutta ne ei oo ainakaan mun mielestä olu vaikeita, eikä niitä liikaa oo. Ihan kivaa. Toki "turhaakin" on, mutta "turha kurssi" on aika suhteellinen käsite, toiselle turha kurssi voi toiselle olla todella tärkeä. Kannattaa hakee, jos hoitoala kiinnostaa:) Mukavia ihmisiä, ja tiedossa varma työpaikka:) onnea!

Äänestä

Onhan se aika rankkaa. Koulupäivät ovat yleensä kahdeksan tuntisia. Tosin valitettavan usein käy niin, että aamulla on puolet ja loput jotain lääkeluentoja illalla. Tietysti tähän päälle tulee vielä tenttiin luvut ja ryhmätöiden ym esseiden teko.

TYöharjoitteluja meillä on viisi, mikä on ihan sitä vuorotyötä mitä sairaalassa tehdään. Työharjoittelujakso ei tietysti tarkoita sitä, etteikö sen päällä olisi jokin kurssi tai pari.

Eikä opintotuella elä, joten pakko on töissäkin kaiken muun ohella käydä.

Äänestä

ihmiselle! kirjallisia töitä väännät niska limassa jostain pilipali-aiheesta, millä ei ole merkitystä sairaanhoitajan käytännön työssä. Ja kirjallisten töiden teko syö aikaa sitten kursseilta, joilla oikeasti opetetaan jotain hyödyllistä. Viilataan pilkkua ja pistettä, pitää olla kansilehteä, johdantoa, pohdintaa, ammatillisen kasvun diiba daabaa ym. Viis siitä tiedätkö miten hoitaa esim. potilasta jolla on hengitysvaikeuksia, kunhan tiedät miten etsitään tietoa ja tehdään hieno tutkimus...
No onneksi sitä pääsee välillä harjoitteluihin, missä oikeasti jotain oppii!
Mutta aika paljon pelottaa kun toukokuussa pitäis lähtee "oikeisiin" töihin valmiina sairaanhoitajana, enkä osaa muuta kun tehdä hienoa tieteellistä tutkimusta!

Äänestä
  • Samaa mieltä sun kanssa!Hoitotieteellisen paskanjauhannan vois jättää vähemmälle ja keskittyä olennaiseen. Kyllä sitte työelämässä jos tieteelliset hommat kiinnostaa niin voi omalla ajallaan hakeutua hoitotieteitä lukemaan..Tärkeintä ois mun mielestä antaa ne perusvalmmiudet esim. farmakologiasta, anatomiasta jne..Viime harjoittelussa ohjaaja sano mulle arviointikeskustelun jälkeen ku oli opettajan tieteellistä jauhantaa kuunnellu, et ei niitä hoitajia noin tehdä!so true!

    Äänestä

  • Kohta sh kirjoitti:

    Samaa mieltä sun kanssa!Hoitotieteellisen paskanjauhannan vois jättää vähemmälle ja keskittyä olennaiseen. Kyllä sitte työelämässä jos tieteelliset hommat kiinnostaa niin voi omalla ajallaan hakeutua hoitotieteitä lukemaan..Tärkeintä ois mun mielestä antaa ne perusvalmmiudet esim. farmakologiasta, anatomiasta jne..Viime harjoittelussa ohjaaja sano mulle arviointikeskustelun jälkeen ku oli opettajan tieteellistä jauhantaa kuunnellu, et ei niitä hoitajia noin tehdä!so true!

    Mun mielestä on sh-koulutuksessa aika paljon turhia kursseja...(hoitotyön tiet.perusteet, sosiaalipolitiikka jne). Mut ennen sama koulutus kesti 2,5v, nyt 3,5v. Ne on ne turhat täyteopinnot, jotta saadaan hieno sairaanhoitaja(AMK), ammatti.

    Äänestä

  • "---toukokuussa pitäis lähtee "oikeisiin" töihin valmiina sairaanhoitajana, enkä osaa muuta kun tehdä hienoa tieteellistä tutkimusta!"

    Tuohan on upeaa!

    Päteväksi harjoittamaan itsenäistä tieteellistä tutkimusta katsotaan yleensä vasta sitten kun on tutkijaksi koulutettu eli väitellyt tohtoriksi. Olet siis onnistunut hankkimaan 3-4 vuodessa AMK:ssa valmiudet, joiden hankkimiseen keltä tahansa muulta menisi 10-12 vuotta yliopistossa. Upeaa! Varsinkin kun AMK:ssa ei edes opeteta TIETEELLISEN tutkimuksen tekemistä. Olet siis saanut ihan kaupanpäällisinä valmiudet joita koulusi ei ole edes mainostanut antavansa. Ja vielä kehtaat valittaa! Olisit iloinen ja ylpeä uskottamattomasta suorituksestasi - ja kiitollinen koulullesi!

    Pikku vinkkejä:
    1) kaikki vaikealta tuntuva teoreettinen diibadaaba ei ole tiedettä, vaikka sinä niin luulisit. Eikä oikea tieteentekijä luule, vaan ottaa selvää.
    2) Kaikki tutkimus ei ole tieteellistä tutkimusta. Poliisin työhönkin kuuluu tutkimusta - mutta ei tavan rikostutkija mitään tiedettä tee. Markkinointitutkimusfirman puhelinhaastattelijakin tekee tutkimusta puhelingalluppia tehdessään - mutta ei hänkään tee tiedettä. Ja minkä tahansa tehtaan tuotekehitysapulainen tekee työkseen tutkimusta hänkin - vaan ei tiedettä.

    Todellakin: Jos tosiaan osaat tehdä tiedettä, ja olet oppinut sen ennätysajassa koulussa, jossa moista ei edes opeteta, niin sinun pitäisi olla tyytyväinen eikä valittaa!

    Äänestä

  • ihan sama mieltä olen!!!! paljon turhia juttuja!!!!kuten kokous ja neuvottelu aidot!!! mitä varten?????!!!!!!PASKA

    Äänestä

Onko sairaanhoitajan koulutuksessa niin että voi viimeisenä vuotena suuntautua johonkin esim lasten hoitotyöhön? Vai vaihteleeko tämä käytäntö eri kouluissa?

Äänestä
  • Kaikista valmistuu sairaanhoitaja (AMK), mutta tutkintoon sisältyy suuntaavaat opinnot(hienompi nimitys joku vaihtoehtoiset ammattiopinnot tms). Vaihtoehtoja on useita lapset ja nuoret, vanhukset, ensihoito, mielenterveys jne.

    Nyt kyllä muuttui tää juttu, että on pääaineopintoja ja sivuaineopintoja, joista mä en tiiä mitään.Vuonna 2004 aloittaneilla oli vielä perussuuntaavat..

    Äänestä

Ei tää mun viesti kauheesti aiheeseen liity, mutta kerron nyt kuitenkin jos jotakuta kiinnostaisi vähän helpottaa mun ahdistusta.

Pääsin opiskelemaan nyt sairaanhoitajaksi, ja ongelma tässä on se että pelkään neuloja. Tai ainakin sitä että kun muhun pistetään neulaa. Niin että se pelottaa. Sit mietin kans sitä että miten uskallan piikittää jotakuta toista?

Kauhee ahdistus tän takia, sanokaa ny joku että "juu se piikitys on ihan helppo homma" tai jotain muuta kannustavaa.

Tästä neula-ongelmasta huolimatta olen hyyyyyvin innoissani että pääsin opiskeleen. :) Eiköhän kaikki ongelmat jotenki selvitetä..

Äänestä
  • tämä nyt tuskin auttaa, mutta sama ongelma mulla :D tosin kun olin tetissä sairaalassa ja sain seurata piikittelyjä niin kyllä siihen tottus eikä enää tuntunu missää.

    ....tosin aloin taas pelkäämään noin vuoden päästä, mutta what the hell!

    Äänestä

Mäkin alotan sh-opinnot syksyllä enkä piikeistä tykkää. Ainut, mikä menettelee, on puudutuspiikit suuhun. Kaikki muu ällöttää. Että joo, tosi mukavaa tulee koulussa olemaan.... Mutta kyllä me siihen totutaan, ihan varmasti! Pikkuvikoja :D Mä ainakin innolla odotan sitä päivää, kun pääsen pitelemään tärisevin käsin ruiskua ja kohtaamaan, no en sano että pelkoni, mutta inhoni. :)

Äänestä

Oi vitsit kuinka ihanaa tietää etten oo ainoo jolla on tää ongelma! :D

Sääliks vaan tulee käymään sitä tyyppiä keheen ekaa kertaa neulaa laitan..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


piip....... kirjoitti:

Onko sairaanhoitajan koulutus mielestänne rankka? Onko koko ajan paljon tehtäviä ja muuta? Oletteko muuten tyytyväisiä opintojen sisältöön vai onko enemmän tai vähemmän "turhia" aineita mielestänne?

Entä ovatko työharjoittelut minkä pituisia koulutuksessa ja onko niitä kaksi kertaa lukuvuodessa vai miten?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu