Lääkäriin ?

Mietin että kannattaisiko mun mennä lääkäriin akneni kanssa. Mulla on aknea poskissa ja oon kokeillu vaikka mitä akne tuotteita, niitä on hyllyt ja kaapit täynnä, mutta ei vaan tehoa. Määrääköhän se lääkäri jonkun lääkekuurin..? Onko niistä semmosista apua? Ja entä sitten kun lääkekuuri lopetetaan? Kannattaako mennä lääkärille vai terveydenhoitajalle? Olis kiva jos voisitte keroo omia kokemuksianne. Kiitti. :)
3319
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

..että mulla on aknea aina vain talvisin ja syksyisin, kesäisin siitä ei ole melkein jälkeäkään. Tietääkö kukaan haaleneeko nämä akne arvet kesän auringossa? Käytän myös Kelo-cotea arpiin..

Äänestä

se oikeus on vain lääkäreillä. Niin, kukaan ei osaa sanoa kannattaako sinun mennä vai ei ja kirjoittaako lääk.jtkn lääkettä, se selviää vasta kun menet sinne vastaanotolle.

Äänestä

Elikäs vähän infoa aknen hoitotavoista, jos vaikka olis apuakin :)

1. Antibiootit. Auttavat pelkästään kuurin ajan, mutta mikäli aknesi liittyy murrosikään niin voihan se vaikka häipyäkin sillä aikaa. Antibiootit ehkäisevät siis tulehduksia, eli noita finnejä. Ne eivät kuitenkaan paranna todellista ongelmaa sillä akne johtuu hormoneista. (Siksipä liittyykin usein murrosikään, stressaavaan elämäntilanteeseen tai muihin hormonitasonvaihteluihin (kuukautiset).

2. E-pillerit. Nämäkin poistavat aknen, mutta edelleen vain käytön ajaksi, ellei hormonaalinen toiminta sillä välin muutu. E-pillereiden lopetuksen jälkeen akne palaa usein äkäisempänä kuin koskaan, mutta sillä nyt ei sinänsä ole väliä jos syö niitä loppuelämänsä.

3. A-vitamiinijohdannainen eli Roaccutan. Tämä on se viimeinen keino. Rasittaa elimistöä, mutta parantaa aknen useimmilla. Joillakin tämäkään ei toimi tai joudutaan syömään useampia kuureja, mutta useimmilla auttaa pysyvästi.
Roaccutan määrätään usein vasta antibioottihoitojen ja voiteiden jälkeen.

4. Ruokatottumusten muuttaminen. Tämä on yhtä tehokas kuin Roaccutan, mutta vaatii viitseliäisyyttä ja pitkää pinnaa. Harva lähtee tälle tielle tai on edes tietoinen mahdollisuudesta. Lääkäri ei tätä sinulle suosittele.


Aknea ei voi hoitaa nk akneihon tuotteilla. Ne vain kuivattavat ihon, mikä entisestään kiihdyttää talintuotantoa. Akneiholle käyvät usein parhaiten herkän ihon tuotteet, sekä sitten joku paikallishoito (vain finnien päälle käytettävä).

Juu en tiedä auttaako yhtään :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


AKNE ! kirjoitti:

Mietin että kannattaisiko mun mennä lääkäriin akneni kanssa. Mulla on aknea poskissa ja oon kokeillu vaikka mitä akne tuotteita, niitä on hyllyt ja kaapit täynnä, mutta ei vaan tehoa. Määrääköhän se lääkäri jonkun lääkekuurin..? Onko niistä semmosista apua? Ja entä sitten kun lääkekuuri lopetetaan? Kannattaako mennä lääkärille vai terveydenhoitajalle? Olis kiva jos voisitte keroo omia kokemuksianne. Kiitti. :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu