Onko kenellekään tullut minkään rokotteen jälkeen lievää tunnetta kurkun turpoamisesta vasta tunnin/tuntien päästä? Voiko se silloin olla vaarallista kun kysessähän ei enää voi olla anafylaktinen shokki ainakaan? Itsellä kurkku alkoi tuntua hieman turvonneelta noin tunnin päästä rokotuksesta, nyt on kulunut jo yli kolme tuntia ja se tuntuu vielä yhtä turvonneelta. Mutta ei siis mitenkään pahalta, mutta sellainen paksulta tuntuva ja tekisi mieli nieleskellä ja oikoa kaulaa. Ei ole kyllä pahentunut yhtään tässä ajassa, eikä ole mitään muita oireita.
Pitäisikö huolestua?
rokotusreaktio nyt
5365
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
niin eniten pelottaa se että ei kai voi esim. ensi yönä nukkuessa turvota yhtäkkiä umpeen ilman että sitä huomaa itse? Kai siihen herää jos ei saa henkeä jne?
Kyllä kyseessä voi olla allerginen reaktio, sillä se voi tulla viivästyneenä.
Illalla turvotus katosi sitten melkein kokonaan, mutta välillä tuntui pistos keuhkoissa ja nukkumaanmennessä oli jotenkin ahtaamman tuntuista hengittää makuuasennossa mutta ei muten, sekä yhä välillä tuo pistos. Mutta ei onneksi mennyt pahemmaksi. Tänäänkin on välillä tuntunut lieviä pistoksia, outoa. Uskaltaakohan kyseisestä rokotteesta ottaa tehosteen myöhemmin? Ois varmaan vähän pakko, muuten on turha koko rokote. Ärsyttävää jos ei saa ottaa sitä
Näköjään neomysiini on ilmeisesti tuossa rokotteessa se eniten allergisoiva osa, joten jos jollain on kokemusta siitä tulevista allergisista reaktioista niin ois mukava tietää. Paheneeko esim. reaktiot voimakkaasti kerta kerralta jne?
Reaktiosi viittaa anafylaksiaan. Uusi altistus voi aiheuttaa pahemman reaktion, joten missään nimessä et saa ottaa tehosterokotusta keskustelematta asiantuntevan lääkärin kanssa asiasta. Allergiatesti olisi hyvä tehdä.
Netistä luettua:
"Milloin lääkettä ei pidä käyttää?
Valmistetta ei saa käyttää seuraavissa tapauksissa:
neomysiiniallergia ei ole este, ainoastaan jos on saanut anafylaktisen reaktion tästä lääkkestä "
http://www.lääkeinfo.fi/\Medicine.aspx?m=2175&i=SANOFI PASTEUR MSD_M-M-R II
"Hitaita allergisia reaktioita aiheuttavat esim. neomysiini, nikkeli, kumi- ja muovikemikaalit."
http://www.surex.fi/allergia.html
http://www.rokotusinfo.fi/koostumus/neomysiini_html