mäykyn ruokavalio

veeva

Mitä syötätte mäykyillenne? mitkä ovat mäykkyjenne lemppariruokia.. :)

8

1160

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mortti&Vertti

      Jahti & Vahti /Energia :)
      Maistuu hyvin 5 vuotiaalle karkeakarvaiselle urokselle .Turkki hyvässä kunnossa ja muutenkin
      uros on ollut todella terve!

    • Maarita

      Meillä kkmäykkytyttö syönyt pennusta asti Acanan nappuloita ja hyvin on kelvannut. Nyt siis syö Acanan small breed adulttia. Turkki hyvässä kunnossa ja muutenkin terve kaveri (vaikka välillä tuntuu että korvien välissä heittää...hih) Sekaan annan laktoositonta piimää ja raejuustoa ja välillä sekaan jotain lihaa, porkkanaa, kasviksia, jos teen itse ruokaa. Koira ainakin kovasti pitää Acanasta.

      • Mauri syö

        kaikenlaista kotiruokaa, herkkuin ateria syntyy maksalaatikosta. Vihanneksia, muttei perunaa...maitoa aamulla, eikä ole mennyt mahasekaisin, itse asiassa ei ole koskaan ollut ripulilla, ja on nyt 5 vuotias! Terve poika ollut, koputan puuta.
        Koirien herkkuluut ja namipalat ovat suosiossa, ja kun poikaa kehuu, niin juoksee välittömästi "herkkukaapille" ja saa jotain hyvää.
        Yritettiin syöttää aikoinaan niitä koirien kuivapapanoita tms. mutta ei maistunut. Oli mielluummin syömättä kuin söi niitä...peruuttaen pois kupilta!
        Poikaa pidetään meillä liiankin hyvänä, saa useasti istua omalla tuolillaan pöydässä, ja hänelle syötetään sitten jogurttia tms.


    • elli3

      Ruokin koiraa eläinkaupasta/eläinlääkäriltä saatavalla koiran kuivamuonalla, lisäksi maksalaatikkoa silloin tällöin.
      Jos hän itse saisi päättää niin: nakki, kana, jauheliha, salami, leipä, puuro, omena, tonnikala...jne...jne..jne...

    • pöder

      Meillä syödään Specificin alle 10kg koirille tarkoitettuja nappuloita. Lisäksi pari kertaa viikossa peuranjauhelihaa nappuloihin tai raejuustoon sekotettuna. Lisäksi saa joskus peuranluita :) Suurin herkku on banaani.

    • ollil

      parhaiten RoyalCanin roturuoka,en sitte tiedä onko se ihan oikeasti terveellisin mutta ainakin uloste on hyvänä tuolloin.Jotkut nappulat saavat pökäleet näyttämään hyvin kuivilta. Muutoin herkkua on riisillä jatkettu ja jauhelihalla höystetty Yrjölän puuro.

      • maukkumamma

        Kiiltävän turkin salaisuus on meillä 1-3 raakaa munaa viikossa, muuten syövät hau hauta ja raejuustoa, täysrasva luonnonjugua, jauhelihaa raakana...maksalaatikkoa herkkuruokana...jos meillä saisi päättää nakit söisivät KAIKEN mahdollisen=)))mitä vain ihmisetkin...


    • annu.

      Ensin syötiin royal caninin light-ruokaa, sitten hairahduttiin nutron holisticiin, nyt ollaan siirtymässä RC:n sensitiveen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      172
      1137
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      857
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      793
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      37
      551
    6. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      549
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      296
      538
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      489
    9. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      482
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      477
    Aihe