Meillä on ollut pari kuukautta 4-vuotias tyttökoira, nyt viime lauantaina huomasin koiran pedissä veritahroja. Itsellä on aimmin ollut aina uroskoira, niin nämä naisten jutut on vähän hakusessa. Kertokaa kuinka kauan verenvuoto kestää? missä vaiheessa juoksut on kokonaan ohi? tietääkö sen muusta kuin verenvuodon loppumisesta? en ole ajatellut laittaa housuja jalkaan, vuoto on kuitenkin niin vähäistä, että pesen pedin päälistä ja pyyhin jos lattialle on tippunut...käytättekö te housuja?
Koiran juoksut
10
19650
Vastaukset
- irlanninsetteri
noin 6 viikkoa ja tietenkin riippuu koirarodusta onko pieni vai isokokoinen kuinka paljon verta tulee.Kyllä mulla on housut sisällä koirillani,sillä kyllä ne sotkee aika paljon.
- ou ou ou
Ohoh, ihanko vuotaa noin kauan sun koirilla? Otan osaa, ilmeisesti isoilla koirilla kestää aika pitkään! ;) Mulla on kääpiökoira, sillä juoksut kestää jonku kolmisen viikkoa, se verinen vuoto siis (ja siinäkin ajassa ehtii kyllä tympääntyä tuohon pöksyjen ja suojien vaihtorumbaan..).
- phalenetytta
n. 3 viikkoa ainakin tämän koirani sukulaisilla on juoksut kestänyt. Iralla alkoi juoksut maanantaina, housut on ostettu mutta eipä tarvitse käyttää, tuo osaa pitää itsensä todella siistinä ;)
- sissi
Meillä Venäjän toy, parikiloinen. Juoksut kestävät 2viikkoa. Mikä koira sinulla on? Onkohan juoksujen kesto erilainen riippuen koiran koosta, en tiedä.
Minullakin ensimmäinen narttu, tuli meille viime syksynä parivuotiaana. Eli ei ollut minullakaan kokemusta näistä "naistenvaivoista". Housuja ei pidetä, verinen vuoto kesti vaan pari päivää ja sitten loppuaikana hyvin vähän kirkasta.
Pari kuukautta juoksuista tuli sitten valeraskaus. En tajunnut ensin ollenkaan mikä pikkuista vaivaa, kun kanteli ja asetteli ensin karvaleluaan, sitten kumikanaa ja kumikoiraa joka paikkaan ja teki petiä. Kyselin palstalta tätä ja valeraskauttahan se oli ja kestänyt kolmatta vikkoa, mutta alkaa nyt mennä ohi. Eli kaikenlaista uutta tulee näitten tyttöjen kanssa:) - mama...
omalla koirallani tuli ensimmäiset juoksut n.4viikkoa sitten ne kesti n.3viikkoa.viime viikolla ei ole enää vuotanut..
- kestää
myös kolmisen viikkoa. Tosin nyt onkin pitkä väli. Edellinen juoksu oli heinäkuussa, eikä tietoakaan uudesta. Tai sitten on ollut laimeaa ja öessyt itsensä hyvin. Yleensä keskivaiheilla on muutama tippa näkynyt lattialla. Varo nyt,ettei uros pääse astumaan...
- JUOKSUT 3 -4 VIIKKOO
Kultsulla 2.v kesti juoksut 3 viikkoa, ja sekarilla 6.v kesto oli 4 viikkoo.
Meillä ei housuja käytetty,
otettiin vain matot pois lattialta,
suojasin sohvakaluston ja sängyn irtopäällisillä,
jotka oli sitten helppo heittää pyykkiin.
Kultsumme valui aika runsaasti, eikä oikein itse tajunnut siivota, (ekat juoksut) joten moppi ei jurikaan ehtinyt kuivua koko aikana.
Koska kultsullamme on pitkät karvat, piti sen peppua ja häntää huuhdella lähes pari kertaa päivässä,
ei muuten mutta oli niin verinen, ja karvoihin kuivunut veri on todellä karmeen näköistä,
ja hajuista.
Toivottavasti jo seuraavilla juoksuillaan osaa itse huolehtia "pesunsa", oli se aika mylläkkää.
Meillä juoksut oli molemmilla samaan aikaan, onneksi,
meni kaksi kärpästä yhdellä iskulla. - pippuri!
Tietäiskö joku että onko normaalia että koiralla ei ole vielä alkanut juoksut kun on 13kk? Kun olemme miettineet pentujen ottoa. Ja nyt olen miettinyt kun joillain koirilla alkaa nämä juoksut jo nelisenkuukautisina. Toivottavasti joku kertois ;]
- anijaaa
bernitytsy jolla alko ekat juoksut 1v3kk.. nyt ootellaan milloin loppuu..
- "ottamassa"
Älkää nyt kuitenkaan ekasta juoksusta niitä pentuja... joillakin, alkukantaisilla roduilla etenkin, tuntuu olevan harvempi juoksuväli kuin seurakoiramaisemmilla. Kerta vuoteen ja silleen, mutta sehän on vain hyvä juttu!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?591194Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11860Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75795- 53634
Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.83623Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs46564Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt33537Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv36524Hurmasit sitten minut
kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.43503Tietysti olen varovainen,
ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä40501