Mikä on ergonomi ja miten ergonomiksi voi opiskella?
Mikä on
ergonomi?
6252
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Löydät heti vastauksen, mm. kyseisen alan suomalaisen yhdistyksen heti ensimmäisenä osumana. Siellä on vastaus molempiin kysymyksiisi.
Koska kysymys oli ilmeisesi huonosti muokattu ja olin jo googlettanut: kysyn uudestaan, missä voi kouluttautua ergonomiksi?
Vastauksestasi päätellen kyseessä on ilmeisesti jokin salaseura.
Google-haulla saan "viralliseksi" vastaukseksi: Ergonomi (Eur.Erg.) -nimikkeen hakumenettely Suomessa
"Hakemus toimitetaan kahtena identtisenä kappaleena kansallisen arviointitoimikunnan puheenjohtajalle. Hakemus käsitellään kuukauden kuluessa sen jättämisestä ja hakijalle annetaan tieto joko hakemuksen hyväksymisestä kansallisella tasolla tai tarpeista täydentää hakemusta ennen sen viemistä CREE Councilin käsiteltäväksi.
Mikäli hakija on tyytymätön kansallisen toimikunnan ratkaisuun, hän voi viedä asian tätä varten muodostetun valituselimen käsiteltäväksi."
"Suomalainen ergonomi voi hakea Eur.Erg. (ergonomian asiantuntija Euroopan alueella) -nimikkeen virallistamista eli sertifiointia Suomen Ergonomiayhdistykseltä (ERY), joka lähettää hakemukset arvioitavaksi ja hyväksyttäväksi Centre for Registration of European Ergonomist -organisaatiolle (CREE). CREE Council myöntää sertifioinnin kansallisella tasolla esitarkastettujen ja puollettujen hakemustan pohjalta. CREE Council kokoontuu kaksi kertaa vuodessa, keväällä ja syksyllä."
"Sertifioinnin hakemisesta veloitetaan hakijalta 400 €, mikä sisältää sekä käsittely että esittelykulut. CREE Councilin perimä rekisteröintimaksu 150€ maksetaan rekisteröinnin tapahduttua erikseen. Maksu suoritetaan Suomen Ergonomiayhdistyksen tilille Nordea Helsinki -Kamppi 214218-17868 ja tosite maksun suorittamisesta toimitetaan hakemuksen liitteenä kansalliselle arviointitoimikunnalle.
Sertifiointi myönnetään viideksi vuodeksi, jonka jälkeen hakijan tulee halutessaan hakea sertifioinnilleen jatko viiden vuoden välein. Haettaessa sertifioinnin jatkamista eritellään, miten hakija on ylläpitänyt ja laajentanut osaamistaan ergonomia alalla ja annetaan selvitys toiminnasta ergonomian parissa."
"Vähimmäisvaatimukset koulutuksen ergonomiaosuudelle
Laajuus vähintään opintoviikkoina (vastaa 40 tunnin työmäärää)
A Ergonomian periaatteet ja ergonomian yhteys muihin tieteisiin 2
B Ihmistä koskevat tieteet 10
C Työn analysointi ja tutkimusmenetelmät 10
D Ihminen ja tekniikka 12
E Ergonomian soveltava harjoitustyö 6
F Ammattialakohtaiset opinnot 10
Yhteensä 50"
http://www.ergonomiayhdistys.fi
Fysioterapeutit erikoistuu
http://www.ttl.fi/Internet/Suomi/Tiedonvalitys/Verkkolehdet/Tyoterveiset/1995-04/11.htm
appro-opinnot, sen jälkeen voi hakea yliopiston puolelle. Kannattaa tutustua Kuopion yo:n sivuihin.
Alla olevaan viitaten.
1) Pitääkö tuo 400 euroa maksaa 5 vuoden välein?
2) Voiko opiskella Helsingissä (eli ei vain Kuopiossa)?
"Sertifioinnin hakemisesta veloitetaan hakijalta 400 €, mikä sisältää sekä käsittely että esittelykulut. CREE Councilin perimä rekisteröintimaksu 150€ maksetaan rekisteröinnin tapahduttua erikseen. Maksu suoritetaan Suomen Ergonomiayhdistyksen tilille Nordea Helsinki -Kamppi 214218-17868 ja tosite maksun suorittamisesta toimitetaan hakemuksen liitteenä kansalliselle arviointitoimikunnalle.
Sertifiointi myönnetään viideksi vuodeksi, jonka jälkeen hakijan tulee halutessaan hakea sertifioinnilleen jatko viiden vuoden välein."
"CREE-vaatimukset rakentuvat ergonomian eri osa-alueet kattavan koulutuksen ja käytännön kokemuksen yhdistelmälle."
mitään, mutta ergonomiaa voi opiskella ainoastaa Kuopiossa. Aprro-opinnot saa kyllä suoritettua netin kautta. Seuraava lainaus on TTL:n Työterveiset-lehdestä 2006-02:"Kuopion yliopisto on Suomessa ainoa, jossa ergonomiaa voi opiskella pääaineena ja suorittaa terveystieteissä kandidaatin, maisterin ja tohtorin tutkinnon. Kuopion yliopiston ergonomian opetus ja tutkimus voidaan tiivistää ajatukseen "Ergonomia saa työn sujumaan" eli "Ergonomics is Good for Business"."