Päälle neljä kuukautta jatkunut tämä roa/isotretinoin (vaimikäseoli) hoito aknea vastaan. 3 kuukauden paikkeilla tuli kauhea ärsytys ja kuivuus silmiin. Tai kuivuus ja kuivuus, kyllä kosteutta tuntuu riittävän. Kaksi kuukautta vielä jäljellä ja on siinä ja siinä lopetanko kuurin ennen aikojaan näiden silmien takia. Ei ne finnit ollu juuri sen pahempi kuin tämä että näyttää aina 5 sekuntia sitten krapulasängystä heränneeltä. Tai ainaki on koko ajan tunne, että näyttää siltä.
Visinet ja Oculacit on testailtu, ei minkäännäköistä hyötyä. Minkä takia näitä keinotekoisia kyyneleitä käytetään, kun omastakin takaa kosteutta löytyy?
Visinet ja Oculacit on testailtu, ei minkäännäköistä hyötyä. Minkä takia näitä keinotekoisia kyyneleitä käytetään, kun omastakin takaa kosteutta löytyy?
Vastaukset 3
Vanhimmat
..mut sinnikkäästi söin kuurin loppuun ja vajaa kuukausi kuurin loppumisen jälkeen silmät alko tuntua normaaleilta. Kyllä sen kestää ja kaiken muunki mitä kuurista seuraa kun tulokset on kuitenki niin hyvät loppujen lopuksi!
Jep, tiedän on todella vittumaista; ite toi ärsytys tuplaantuu kun ajan tsygelillä ympäri vuoden niin talviaamusin, kun polkee duuniin, niin perillä kun tsiigaa peiliin; on silmät punaset ihan sen näköset kun olis itkeny. Ja helpotusta ei yhtään tuo 8 tuntia päivässä tietokoneen näyttöä tuijottaen ja helvetin duunipaikan ilmastointi.
Mä olen kokeillu monet silmätipat (myös noi sun mainitsemat visinet ja oculat ym. ym) ja tällä hetkellä aika hyvä on VISCOTEARS silmägeeli; sitä saa laitettua paljon siistimmin silmiin kuin noita tippoja tai muita silmägeelitippoja. Sillä on ollu ehdottomasti paras teho tähän mennessä.
Laita nukkumaan mennessä tota viscotears silmägeeliä niin ei oo silmät kuivat ja punaset aamulla=).
Siis vaivaako sua punaisuus vai mikä?? Itselläni silmät vuotaa tosi helposti vettä, jos vähänkin tuulee, myös viime kesällä esiintyi sama ongelma, en lopulta edes jaksanut enää käyttää mitään tippoja, kun ei ne mitään auttanut. Annoin vaan olla. Kyl se menee näköjään vasta kuurin loputtua ohi, toivottavasti. Itse ehdin jo tottua tohon, aina nenäliina taskussa.