Kovalevy jatkuu....

Kävin Ibm:n sivuil ja siel kerrottiin et täs olis 10Gt levy, vai olikohan se max. koko joka tähän käy? (malli: 2170-27G) kävin jossain IBM:n verkkokaupas ja siel oli kovalevyllä hintaa (10Gt:lla n.300 €, johan sil saa uuden koneen, mitähän tekisi, kun ei viitsi laittaa kaikkia ropoja tähän kiinni!!!
2206
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Onko sen levyn pakko olla Ibari? Hanki vaikka Maxtor tai Seagate.

Äänestä

Kysymäsi Ibarin järjetön hinta saattaa johtua siitä, että se on jonkun IBM:n mikron alkuperäinen varaosa. Silloin kun mikrossa on esiasennettuna käyttis ym. ohjelmia, eivät ne yleensä enää asennu recovery-cd:llä, jos levyn vaihtaa. Tässä yksi syy, miksi IBM ja myös muut mikrovalmistajat voivat pyytää alkuperäisestä kovosta sikahintoja. Jos taas laitat vain lisää kovotilaa, uusi levy slaveksi, voi se olla mikä tahansa emon asettaman max.koon rajoissa, mitä emosi tunnistaa/hyväksyy. Kolmellasadalla eurolla saa jo ihan mielettömän suuren/hyvän leyvn. Esim. Maxtorin 200 Gigan nopean ja laadukkaan levyn saa alle 200 eurolla.

IBM:n DeskStareista käytetään nimitystä DeathStar, koska ne ovat surullisenkuuluisia vioistaan. En suosittele ibarin kovon hankkimista, en edes edullisesti. Näilläkin keskustelupalstoilla Ibarien vioista on kirjoitettu vaikka kuinka paljon. Lue myös seuraava aiheeseen liittyvä juttu:

http://www.ljh.fi/CGI_BIN/YaBB/YaBB.cgi?board=general;action=display;num=1047243367

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Marco kirjoitti:

Kävin Ibm:n sivuil ja siel kerrottiin et täs olis 10Gt levy, vai olikohan se max. koko joka tähän käy? (malli: 2170-27G) kävin jossain IBM:n verkkokaupas ja siel oli kovalevyllä hintaa (10Gt:lla n.300 €, johan sil saa uuden koneen, mitähän tekisi, kun ei viitsi laittaa kaikkia ropoja tähän kiinni!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu