Voisiko joku kertoa,miten Romaniasiain neuvottelukunta valitaan.Tiedän,että valtioneuvosto on sen asettanut,mutta asettaako valtioneuvosto myös jäsenet,vai valitaanko jäsenet eri romanijärjestöjen edustajista ?
Vai pidetäänkö vaalit ja missä ehdokaslistat on nähtävänä ?
Miten tavallinen romani voi päästä Ronkin jäseneksi?
Vai pidetäänkö vaalit ja missä ehdokaslistat on nähtävänä ?
Miten tavallinen romani voi päästä Ronkin jäseneksi?
Vastaukset 13
Vanhimmat
mustalaiset vaa hienot romanit niinku nimiki jo sanoo
Näin viime syksynä porvoon juhlissa jonkun neuvottelukunnan siellä lavalla ja voin ihan sanoa
vilpittömästi,tämä on tosi,ihan kivoja ihmisiä.Tosinse marssijärjestys on vähä liikaa
uusmuotinen:Naiset puhuu ja miehet kuuntelee.
Eli, valtakunnalliset Romanijärjestöt, useinmiten sellaiset, jotka ovat toimineet jo useamman vuoden, ne keiltä Sosiaali- ja terveysministeriö on pyytänyt ehdokasta antavat ehdokkaansa ja STM valitsee ne.
Alueronkeistä pääsee automaattisesti edustaja (tämä on muutosta aikaisempien vuosien neuvottelukuntiin), oli sitten tietoa tai tietoa.
Eli tavalliset kaaleet pääsevät vain jos STM:n pyytama valtakunnalinen romanijärjest ehdottaa häntä.
Siellähän on tavallisia romaneita - vai eik vähän tai enempi koulutettu romani ole tavallinen romani?
Toki koulutettu romani on tavallinen romani.Toisaalta antaako merkonomin koulutus vahvuuden hoitaa muiden asioita ja onko se korkea koulutus,siitä voidaan olla monta mieltä.
Miksi ihmeessä kaikkien pitää kuulua johonkin "ompeluseuraan"voidakseen hoitaa asioita.
Hyvä veli ehdottaa ja valtiovalta siunaa.
Hohhoijaa.
Kuinka ihmeessä vain "ompelukerhoihin" kuuluvat voivat ehdottaa toinen toistaan Romaniasian neuvottelukuntaan. Kuulostaa sisäsiittoiselta toiminnalta. Tällä systeemillä uusi veri ei pääse vaikuttamaan. Uuden veren omaavilla ei ole näihin "ompeluseuroihin asiaa, koska heillä on toiset aatteet ja näkemykset.
Tämä nykyinen järjestelmä antaa tilaa suuremmalle pahoinvoinnille tavisromanien keskuudessa. Väitteeni perustuu päätelmään: "ompelukerhon" jäsenet ovat vieraantuneet riviromanin elämästä ja sen haasteista. Korjatkaa perustelujen kanssa, jos päätelmäni on väärä.
Herätkää hyvät riviromanit puuttumaan nimityskäytäntöön. Se on teidän etujen mukaista
Täälänen tapus tällä kertaa
Hanki sie laamani itelles ompelukone mii pääset ompeluseuraa ei tarhi täällä porata
kyllä ainaski merkonomi tai hortonomi täytyy olla,,koulutusta pittää olla riittävästi
riittääkö jos on horto kaalo?
t. Mirkku
Lamanni on virkanimke ja liitty läheisesti oikeuslaitokseen
jos omistaa kadonneen parsinneulan. Ehkä Romaniasian neuvottelukunnan ovet avautuisi minullekkin
Ompas salaperäisen tuntuista touhua.Miksei vois olla avoin tapa valita etustaja.
Samat vaan päättää asjoista.
Jossei kuulu kerhoihin ei voi saata tietoa
oot oikeassa, se on opintoasteen (toisen asteen) tutkinto, riippuen miten vanha tutkinto on eli milloin se on suoritettu
...mihin sitä tarvitaan STM johtamassa Romaniasiain neuvottelukunnassa, on sekin asiallista pohdintaa. Jospas se onkin sellaista yleissivistystä, jolla on merkitystä siellä.
Toisaalta, ei pidä väheksyä siellä olevien ainakin joidenkin romanien tyopanosta yleisesti.
Ompeluseuroista en tiedä mitään.
merkkonomi on Jumalasta seuraava kaalon silmissä on se niin kova papperi ite oon vaa merkantti