Onkos hyvät työllisyssnäkymät geneetikoilla?
Onkos ihan mahdottoman vaikeaa päästä esim. Ouluun opiskelemaan bilsaa ja geneetikoksi? kohtuullinen yo toikkari...
ja pääsykoekirjaa ei erikseen ole (eihän?).
että riittää kunhan osaa erittäin hyvin lukion pitkän bilsan.
Siis voihan lukiosta hakee suoraan tuonne?
Kertokaa kokemuksia!
Onkos ihan mahdottoman vaikeaa päästä esim. Ouluun opiskelemaan bilsaa ja geneetikoksi? kohtuullinen yo toikkari...
ja pääsykoekirjaa ei erikseen ole (eihän?).
että riittää kunhan osaa erittäin hyvin lukion pitkän bilsan.
Siis voihan lukiosta hakee suoraan tuonne?
Kertokaa kokemuksia!
Vastaukset 6
Vanhimmat
Työllisyysnäkymät ovat keskivertogeneetikolle huonot tai tosihuonot asuinpaikasta riippuen. Huiput (2-3/100 opiskelijaa) pärjäävät hyvin. Palkkataso vaihtelee tonnin jatko opiskelijan tuloista isojen lääkefirmojen huippuliksoihin.
Geneetikkaa haetan opiskelemaan samalla tavalla kuin biologiaa. 2 ensimmäistä opiskeluvuotta ovat suurin piirtein samat kaikilla biologian alueilla muualla paitsi HY. Sisäänpääsy on tiukkaa.
Pääsykirjat on. Lukion bilsat eivät missään nimessä riitä. Lisäksi olisi syytä olla laajat kemiat, fysiikat ja pitkä matikka. Ilman on todella vaikea tulla hyväksi geneetikoksi.
Lukiosta voi hakea suoraan.
no jaa, että pääsykoekirjat on?
en löytänyt yliopiston sivuilta mainintaakaan pääsykoekirjoista. sanottiin vaan, että 2005 vuoden jälkeen tulleet pakolliset ja syventävät bilsan kurssit on hallittava.
meniköhän tämäkin suunnitelma pieleen!?
onko lääkikseen vaikeempi/helpompi päästä kuin bilsan puolelle?
Ekaa vuotta bilsaa Helsingissä. Pääsykoe perustuu lukion biologian kursseihin, mitään pääsykoekirjoja ei erikseen ole. Näillä yliopistoilla on yhteisvalinta: Helsingin, Joensuun, Jyväskylän, Oulun ja
Turun yliopisto, sekä Helsingin yliopiston ympäristöekologian laitos (Lahti). Tarkoittaa siis sitä, että voi hakea samalla kokeella noihin kaikkiin. Sisään pääsyyn lasketaan yhteispisteet, yo-todistus pääsykoe. Eli hyvä yo-todistus auttaa, mutta voi päästä ihan hyvin huonollakin. Lisätietoa löytyy yliopistojen nettisivuilta, mm. pisterajat.
ihmettelin vain sitä yhtäkin esimerkki tehtävää... ei mun bilsan kirjoissa missään ole sellasia asioita selvitetty kasvin siemenen rakenteesta :o
hyvä joe pääsykokeissa ei ole pääsykoekirjoja!
menihän tämä vähän edestakas vexlaamiseksi...
mitähän tuo yksi viestittäjä meinasi, että pääsykoekirjat olisi ? :o
Joo, se siementehtävä meni ihan ohi, mutta jos tulee tollasia tehtäviä, niin kirjoittaa vaan suurinpiirtein saman, kun mitä siinä tekstissä kerrotaan ja lisäilee vähän omia juttuja.
EI ole erikseen pääsykoe kirjoja, lukion kurssikirjat riittää. Voit tosin lukea kirjaa Campbell - Biology (7. tai 8. edition), jos olet todella innostunut.
Lukion biologialla pärjää pääsykokeessa, mutta kemiasta on apua tai se on melkeinpä välttämätöntä opiskeluissa.
Se yksi viestittäjä tarkoitti sitä, että pääsykoekirjat on ja ne kirjat ovat lukion biologian kirjat.