Koiralle uusi nimi?

Onko koiralle mahdollista opettaa uusi nimi? Tapahtuuko uuden nimen opettaminen samalla lailla kun pentuna nimen opettaminen koiralle?
71533
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

koirasta, sen iästä ja siitä kuinka hyvin koira on alkuperäisen nimensä omaksunut, sekä tietysti opettajasta. Kannattaa kuitenkin harkita, onko nimen vaihto kuinka tärkeää ja tarpeellista, sillä stressiä se varmaan koiralle aiheuttaa. Väkisin nimen vaihto ei onnistu eli kannattaa luovuttaa, mikäli uusi nimi ei tunnu iskostuvan millään tavalla koiran päähän tai koira vaikuttaa hämmentyneeltä/stressaantuneelta.

Uutta ja vanhaa nimeä ei kannata käyttää sekaisin, jos olet ostanut aikuisen koiran, ala kutsua sitä heti uudella nimellä. Sano koiran nimi aina ennen käskyä (esim. Musti, istu!). Kutsu koiraa aina nimelta ja voit kehuessasi koiraa mainita sen nimeä välillä (esim. hyvä Musti hyvä...). Osoita koiralle, että puhut juuri sille, kun käytät uutta nimeä. Katsekontakti on tärkeä eli katso koiraa, kun sanot nimen, ettei koiralle jää epäselväksi kenelle puhut.

Äänestä
  • jos uusi nimi muistuttaa vanhaa Musti>Muska Tottuuhan koira lempinimiinkin nopeasti.

    Äänestä

  • varmaan onnistut kirjoitti:

    jos uusi nimi muistuttaa vanhaa Musti>Muska Tottuuhan koira lempinimiinkin nopeasti.

    laittaa oman nimen koiralleni ja se on ja pysyy.Vain naurettavat ihmiset muttaa koiran nimeä myöhemmin hah hah.Idiootteja olette jos ei yksi nimi kelpaa ei se koira siitä muutu.

    Äänestä

  • kyllä minä ostaessani sain kirjoitti:

    laittaa oman nimen koiralleni ja se on ja pysyy.Vain naurettavat ihmiset muttaa koiran nimeä myöhemmin hah hah.Idiootteja olette jos ei yksi nimi kelpaa ei se koira siitä muutu.

    ei kai sillä ole väliä minkä niminen koira on ? ja tuosta "lempinimistä" mitä järkeä koiralla on olla lempinimi ? joskus en aivan älyä, kun kysyy joltain että mikä sun koiran nimi on ? ja vastaus on että mikä milloinkin, musti, mussu, mustikka, murina, muppeli, mustu ja mitä vain keksin. hekoheko, koiralla on yks kutsumanimi ja se siitä.

    Äänestä

  • kyllä minä ostaessani sain kirjoitti:

    laittaa oman nimen koiralleni ja se on ja pysyy.Vain naurettavat ihmiset muttaa koiran nimeä myöhemmin hah hah.Idiootteja olette jos ei yksi nimi kelpaa ei se koira siitä muutu.

    Tuliko mieleesi että jotkut ihmiset ostavat aikuisen koiran jonka nimi saattaa olla aivan hirveä??? Esim. itse hankin aikoinaan pari vuotiaan koiran jonka nimi oli Virve. Nimi oli mielestäni kamala joten aloin välittömästi kutsumaan koiraani Viivi nimellä. Koira oppi uuden nimensä tosi nopeasti.

    Äänestä

Nimi on koiralle vaan tutuin ja käytetyin käsky. Samanlailla opetat kun vanhan nimen tai luoksetulokäskyn. Ihan saattaa olla hyväkin, kun nimeä tahtoo hokea kulumiseen asti..

Äänestä
  • koska löytökoiratkin oppivat (joiden alkuperäisestä nimestä ei ole hajuakaan)....

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


nöffiii kirjoitti:

Onko koiralle mahdollista opettaa uusi nimi? Tapahtuuko uuden nimen opettaminen samalla lailla kun pentuna nimen opettaminen koiralle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu