Onko koiralle mahdollista opettaa uusi nimi? Tapahtuuko uuden nimen opettaminen samalla lailla kun pentuna nimen opettaminen koiralle?
Koiralle uusi nimi?
nöffiii
71533
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
koirasta, sen iästä ja siitä kuinka hyvin koira on alkuperäisen nimensä omaksunut, sekä tietysti opettajasta. Kannattaa kuitenkin harkita, onko nimen vaihto kuinka tärkeää ja tarpeellista, sillä stressiä se varmaan koiralle aiheuttaa. Väkisin nimen vaihto ei onnistu eli kannattaa luovuttaa, mikäli uusi nimi ei tunnu iskostuvan millään tavalla koiran päähän tai koira vaikuttaa hämmentyneeltä/stressaantuneelta.
Uutta ja vanhaa nimeä ei kannata käyttää sekaisin, jos olet ostanut aikuisen koiran, ala kutsua sitä heti uudella nimellä. Sano koiran nimi aina ennen käskyä (esim. Musti, istu!). Kutsu koiraa aina nimelta ja voit kehuessasi koiraa mainita sen nimeä välillä (esim. hyvä Musti hyvä...). Osoita koiralle, että puhut juuri sille, kun käytät uutta nimeä. Katsekontakti on tärkeä eli katso koiraa, kun sanot nimen, ettei koiralle jää epäselväksi kenelle puhut.
jos uusi nimi muistuttaa vanhaa Musti>Muska Tottuuhan koira lempinimiinkin nopeasti.
laittaa oman nimen koiralleni ja se on ja pysyy.Vain naurettavat ihmiset muttaa koiran nimeä myöhemmin hah hah.Idiootteja olette jos ei yksi nimi kelpaa ei se koira siitä muutu.
ei kai sillä ole väliä minkä niminen koira on ? ja tuosta "lempinimistä" mitä järkeä koiralla on olla lempinimi ? joskus en aivan älyä, kun kysyy joltain että mikä sun koiran nimi on ? ja vastaus on että mikä milloinkin, musti, mussu, mustikka, murina, muppeli, mustu ja mitä vain keksin. hekoheko, koiralla on yks kutsumanimi ja se siitä.
Tuliko mieleesi että jotkut ihmiset ostavat aikuisen koiran jonka nimi saattaa olla aivan hirveä??? Esim. itse hankin aikoinaan pari vuotiaan koiran jonka nimi oli Virve. Nimi oli mielestäni kamala joten aloin välittömästi kutsumaan koiraani Viivi nimellä. Koira oppi uuden nimensä tosi nopeasti.
Nimi on koiralle vaan tutuin ja käytetyin käsky. Samanlailla opetat kun vanhan nimen tai luoksetulokäskyn. Ihan saattaa olla hyväkin, kun nimeä tahtoo hokea kulumiseen asti..
koska löytökoiratkin oppivat (joiden alkuperäisestä nimestä ei ole hajuakaan)....