ASUNTOLAINAN MARGINAALI

Ollaan harkitsemassa n200 000 ekee lainaa talon ostoon. Marginaali 0,5%. varmaan on tinkimisvaraa ??? Miten alas olette saaneet omat marginaalit ?
95619
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

5 vuotta sitten annettu marginaali 0,9%.Nyt 0,3%.
0,35-0,4 % lienee kuitenkin ne yleisimmät.

Äänestä

3,5 vuotta sitten 1% kun ei osannut tinkiä. Nyt kun kysy marginaalin alentamista tippu 0,6%

Äänestä
  • Mitä tuo marginaali edes tarkoittaa???

    Nimim. Ihan pihalla

    Äänestä

  • kysyypi kirjoitti:

    Mitä tuo marginaali edes tarkoittaa???

    Nimim. Ihan pihalla

    minkä pankki laittaa ns. peruskoron päälle,siis heille tuleva tuotto.Nyt noin 4,3647 marginaali.Noh,tuntuu tuo peruskorko vaihtelevan kokoajan.

    Äänestä

  • Ei ole omaa lainaa (vielä), mutta kun tuossa pari päivää sitten kyselin niin alustava tarjous oli 0,35% ja tuo vielä OP:stä josta aikaisemmin kysellessä on ollut kallein.

    Äänestä

Meillä oli 0,5% -yksikköä. Nyt muutettiin korko 12kk euriborista 3kk euriboriin ja samalla vaadittiin marginaalin alentamista.
Meille oli jo tehty esitys kilpailevasta pankkiryhmästä niiden asiakkaaksi siirtymisestä.

Joten kun tuon kilpailevan ryhmän (Osuuspankki) vain mainitsi, niin kertomatta sen tarkempia tietoja Nordea pudotti marginaalin 0,3 prosenttiyksikköön.

Lainaa meillä on jäljellä vähän yli 80 000 euroa.

Vakuutuksia tai muita vastaavia tuotteita meillä ei Nordean kautta ole, käytännössä vain tuo asuntolaina ja sitten palkkatilit joiden kautta Nordea saa rahavirtaa.

Äänestä

Meille Nordea laski lainalupausta hakiessamme 0,40. Sitten kun lainaa oikeasti oltiin ottamassa, laskivat 0,30 jo ennen kun muilta oli kysytty. Pienen pankkikierroksen jälkeen marginaaliksi tuli 0,27 ja liuta muita etuja päälle (ei palkkioita, mahdollisuus ilmaisiin muutoksiin ym.).

Ihmetyttää, miten uusienkin lainojen marginaalit voivat keskimäärin olla yli 0,4 (Helsingin Sanomat). Ilmeisesti suurin osa lainanottajista tarttuu ensimmäiseen tarjoukseen, kun se kymmenen vuoden takaisiin verrattuna näyttää hyvältä...

Äänestä
  • olisko muita?

    Äänestä

  • kuuluu mutakin kuin laina kirjoitti:

    olisko muita?

    Nostetaanpa vähän ylemmäs.. meillä luvattiin 0,55 tänään.. Missähän luvuissa nykyään pyöritään?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


MITÄ MUILLA kirjoitti:

Ollaan harkitsemassa n200 000 ekee lainaa talon ostoon. Marginaali 0,5%. varmaan on tinkimisvaraa ??? Miten alas olette saaneet omat marginaalit ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu