DPP on myynyt

Lainaus bändin kotisivulta:

22.02.2008 - DPP:lle NELINKERTAISTA platinaa!!

Nightwishin "Dark Passion Play" on tänään perjantaina ylittänyt Suomessa NELINKERTAISEN platinarajan eli sitä on myyty yli 120.000 kappaletta!!!

Nightwish haluaa kiittää kaikkia fanejaan, sekä vanhoja että uusia. Tämä on loistava saavutus!!
5654
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Jos managerit ja levymogulit tietäisivät 100% mistä ihmiset pitävät mitään riskiä ei olisi kenelläkään. Kun DPP:n kuulin olin täysin varma että tämä levy tulee tekemään pop-musiikin historiaa Suomessa.
Pojat ottivat riskiä ja saivat jo omansa pois. Myös jo fyrkkaa seuraavaan levyyn. NW saa levystään paljon enemmän kun moni muu artisti tai bändi koska he maksoivat kaiken itse...siis levy oli omakustanne.

Äänestä
  • levyn,(DPP),ja maksanut siitä muistaakseni 19,95 ekua,tai jopa vähemmän...no enivei mä tunnen saaneeni paljon,paljon enemmän siitä musasta kuin ton rahan verran !!!
    TAJUUTTEKSTE...ehkä jotkut tajuaa,ettei kaikki ole rahalla mitattavissa...tänks Tuomas ja bändi...ja erityisesti Anette,laulusta ja esiintymisestä...ja eloisuudesta...iloisuudesta. :)

    Nyt mä voin vaikka kuolla...

    Äänestä

  • MiiLaik kirjoitti:

    levyn,(DPP),ja maksanut siitä muistaakseni 19,95 ekua,tai jopa vähemmän...no enivei mä tunnen saaneeni paljon,paljon enemmän siitä musasta kuin ton rahan verran !!!
    TAJUUTTEKSTE...ehkä jotkut tajuaa,ettei kaikki ole rahalla mitattavissa...tänks Tuomas ja bändi...ja erityisesti Anette,laulusta ja esiintymisestä...ja eloisuudesta...iloisuudesta. :)

    Nyt mä voin vaikka kuolla...

    se menee !! Kyllä tuo on minunkin valikoimasta soitetuin . Päivän annos pitää saada,muut levyt jää vähän niinku tautamusaks arkisten hommien taakse.

    Hyviä biisejä kyllä löytyy pilvin pimein, mutta että koko levy.....

    Äänestä

Joitakin aikoja sitten kysyin tällä foorumilla miksi kutsutaan nelin- ja viisinkertaista platinalevyä.
Metal From Finland sivustolla oli tuo nelinkertainen nimetty quadruple-platinaksi, eli vapaasti käännettynä neli-platinaksi, mutta sehän on huonoa suomenkieltä, mikä olisi parempi nimitys.
Niinkuin huomaatte on tätä aikaa ja kaljaa, ja kumpaakin tarpeeksi.

Äänestä
  • Quadruple, quintuple, sextuple, septuple, octuple, nonuple...

    Suomeksi sanotaan "nelinkertainen platinalevy" tai "neloisplatinaa".

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


nelinkertaista platinaa kirjoitti:

Lainaus bändin kotisivulta:

22.02.2008 - DPP:lle NELINKERTAISTA platinaa!!

Nightwishin "Dark Passion Play" on tänään perjantaina ylittänyt Suomessa NELINKERTAISEN platinarajan eli sitä on myyty yli 120.000 kappaletta!!!

Nightwish haluaa kiittää kaikkia fanejaan, sekä vanhoja että uusia. Tämä on loistava saavutus!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu