Paljon Venus doom on myynyt?

kalsarikänni p..

Paljon Venus doom on myynyt maailmanlaajuisesti?

Oismuutenkin kiva jos jollain ois HIMin myyntiluvut levy levyltä tiedossa.

Kiitos jo etukäteen.

4

708

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • infoa....

      jos venus doomia ei lasketa niin himin levyjä on myyty kaikkiaan maailmanlaajuisesti 4.1 miljoonaa kpl. tosta razorblade romancea on myyty yli miljoona ja dark light yli 900.000 kpl. jenkeissä kaupat tilas venus doomia 250.000 kpl millä se ponkas 12. sijalle. levy kuitenkin alko tippua aika äkkiä joten ei ole varmaa myytiinkö noita kaikkea. amerikassa levykaupat voi lähettää levyt takas jos niitä ei osteta.

      • A

        Wikipedian mukaan yli miljoona kappaletta.


      • Jorky

        Usassa Nielsen soundscan laskee todellisen myynnin eikä tilauksia ja Billboardin lista tehdään tältä pohjalta.Eli siellä ei listoille ponkaista pelkillä ennakkotilauksilla. Eräästä tilastosta näin Venus Doomin ilmestymisvuoden myynniksi maailmanlaajuisesti reilusti yli 400 000. Saman tilaston mukaan Nightwishin Dark Passion Play oli myynyt yli 750 000 sinä vuonna joten luvut kyllä näyttävät uskottavilta.


      • Jtilastot
        Jorky kirjoitti:

        Usassa Nielsen soundscan laskee todellisen myynnin eikä tilauksia ja Billboardin lista tehdään tältä pohjalta.Eli siellä ei listoille ponkaista pelkillä ennakkotilauksilla. Eräästä tilastosta näin Venus Doomin ilmestymisvuoden myynniksi maailmanlaajuisesti reilusti yli 400 000. Saman tilaston mukaan Nightwishin Dark Passion Play oli myynyt yli 750 000 sinä vuonna joten luvut kyllä näyttävät uskottavilta.

        Älkää sokeasti uskoko Wikipedian myyntilukuja. Näyttävät yleensä olevan fanien itse keksimiä yrittäessään pönkittää suosikkinsa mainetta. Ei niitä myyntilukuja oikeasti mistään saa, ovat jostain syystä liikesalaisuuksia. Jotain voi päätellä listasijoista , kulta- ja platinalevyistä ym.. Joulukuussa maailman levymyynnin kärkeen vaaditaan useimmiten yli miljoonan kappaleen viikkomyynti , hiljaisena kesäkuukautena tai tammikuussa reipas 100 000 saattaa riittää joten listasijatkaan eivät ole vertailukelpoisia


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      81
      10894
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      145
      10254
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      25
      8001
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6434
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      44
      5381
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      72
      4996
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      139
      4279
    8. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      19
      4173
    9. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      44
      3924
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      131
      3544
    Aihe