Eli mainittu lääkitys aloitettu vaikeaan masennukseen reilu vuosi sitten. Tähän mennessä tullut noin 11kg lisää, vaikka syön terveellisemmin ja kevyemmin kuin koskaan.
Onko kohtalotovereita? Alan olla paniikissa ja lääkkeet ovat viimeinen asia, joka voi selittää tämän kamalan painon nousun. Urheilen 4-6x viikossa eikä paino tee muuta kuin nousee....
Cipralex/Ketipinor/Triptyl
11
4878
Vastaukset 11
- aiheutti
Ketipinor turvotusta ja Triptyl lisäsi ruokahalua. Cipralex ei. Sulla taitaa olla maanis- depressiivisyyslääkitys päällä.
- ? ?
Kysyn toisen puolesta.
Henkilö on syönyt muutaman kuukauden Xanor 0,5mg x3, Cipralex 15 mg aamulla, Seroquel 100 mg iltaisin yöksi Insomin. Viime aikoina olo on ollut hyvin vetämätön ja pää pahan makuinen. Johtuneeko lääkkeistä, eivätkö ne sovi vai mistä moinen? Vai helpottaako olo, kun aikaa kulunut enemmän? Onko kellään kokemuksia ko. lääkkeiden yhteiskäytöstä? - LISÄÄ PAINOA???
Eli lääkitys on vaikeaan masennukseen sekä persoonallisuushäiriöön, ei kuitenkaan kaksisuuntaista vaikka kyseinen lääkitys käy siihenkin. Turvotusta on kyllä vaikka kuinka paljon, ja etenkin ruokailun jälkeen, vaikka söisin pelkkää salaattia. Liikuntaa harrastan lähes joka päivä (todellakin hikoillen ja huohottaen), joten siitäkään ei ole kyse.
Ruokahalukaan ei ole lisääntynyt, ainoastaan painoa tulee lähes kilo viikossa. HELP!!!!!! - kokemusta on
LISÄÄ PAINOA??? kirjoitti:
Eli lääkitys on vaikeaan masennukseen sekä persoonallisuushäiriöön, ei kuitenkaan kaksisuuntaista vaikka kyseinen lääkitys käy siihenkin. Turvotusta on kyllä vaikka kuinka paljon, ja etenkin ruokailun jälkeen, vaikka söisin pelkkää salaattia. Liikuntaa harrastan lähes joka päivä (todellakin hikoillen ja huohottaen), joten siitäkään ei ole kyse.
Ruokahalukaan ei ole lisääntynyt, ainoastaan painoa tulee lähes kilo viikossa. HELP!!!!!!eli siis ketipinorin ja zyprexan kilojen nousu ja lihoaminen ei suorastaan johdu siitä mitä syö.
ei vaikka niin luulisi että söisi kuin sika kun on lihava lääkkeiden takia.syy on yksikertaisesti se että nämä lääkkeet keräävät nestettä ja se paino jota tulee on nesteistä kertynyttä ei rasvaa.kokemusta on
kun kerran lopetin kokonaan lääkitykseni seinään laihduin 2vk 20 kg eli ei tuo selity muulla kun että nesteet poistuivat elimistöstä.tsemppia
- hipsuhiiri
Mulla Zyprexa on lisännyt ruokahalua ja erityisesti ennen nukkumaan menoa pitää maha täyttää että saisi unen päästä kiinni. Uskon kuitenkin että kun vain saan itsestäni irti ja lopetan mässäilyn ja aloitan kuntoilun saan entisen painoni takaisin. 4v aikana tullut 25kg lisää.
- Monte -Oho
Voitko kertoa kauan menee Zyprexa:ssa että se alkaa tehoamaan ? Tuliko sinulle pahanolon tunnetta lääkkeestä ?
- D-vitamiinia 100µg
Eläinrasvat
Ihminen tarvitsee eläinrasvoja.
Eläinrasvojen käytöllä ei ole yhteyttä sydäntauteihin tai kohonneisiin kolesteroliarvoihin. Kasvirasvojen vaihtaminen eläinrasvoihin sen sijaan vaikuttaa positiivisesti terveyteen: ihminen laihtuu ja metaboliset arvot paranevat.
Tieto siitä, että ihminen tarvitsee eläinrasvoja, on ollut saatavilla jo pitkään. Ruokateollisuuden lobbauksen ja poliittisten päätösten takia eläinrasvat on kuitenkin laitettu pannaan.
Painonhallinta vähähiilihydraattisella ruokavaliolla
Vähähiilihydraattisen ruokavalion teho painonhallinnassa perustuu siihen, että se vaikuttaa elimistön insuliinintuotantoon. Insuliini on "lihotushormoni", jota ilman ihminen ei liho.
Jos ihmisen elimistö erittää liikaa insuliinia, paino nousee. Kun vähennät ruokavaliossa hiilihydraattien määrää, insuliinin eritys alkaa laskea automaattisesti. Insuliinitason laskiessa elimistö tasapainottuu ja alkaa polttaa rasvoja.
Diabetes
Diabeetikko hyötyy oikeanlaisesta ruokavaliosta.
Diabetes on hiilihydraattiaineenvaihdunnan sairaus, jota nykyiset vallitsevat dieettisuositukset pahentavat. Suositusten paremmuus ei perustu lääketieteellisiin tosiasioihin, vaan ne tukevat lääketeollisuutta.
Vähähiilihydraattinen, eläinrasvoja sisältävä ruokavalio on ihanteellinen sekä 1 että 2 tyypin diabeetikoille. Perushoito tehdään ruokavaliolla, ja lääkkeitä käytetään tarpeen mukaan. Moni diabeetikko pääsee tällä ruokavaliolla lääkkeistä eroon kokonaan.
Lääketeollisuus
Tieto ei ole vapaata, kun puhutaan lääkkeistä. Lääketutkimukset ovat lääketehtaiden tekemiä. Täten heillä on oikeus sensuroida lopputuloksista epämieluisa tieto.
Esimerkiksi puolueetonta tutkimusta kolesterolilääkkeiden todellisista hyödyistä ja haitoista ei ole tehty. Myöskään masennuslääkkeiden tehoa ei voida todistaa, sillä serotoniinin mielialaa kohottavaa vaikutusta ei voida mitata.
Sen sijaan masennuslääkkeiden käytöstä paljastuu yhä enemmän sivuvaikutuksia, eikä niistä tiedetä kuin jäävuoren huippu.- Anonyymi00009
Voiko ottaa aamuisin triptylin aamulla särkyyn ja ketupinorin illalla nukahtamiseen
- Anonyymi00010
Anonyymi00009 kirjoitti:
Voiko ottaa aamuisin triptylin aamulla särkyyn ja ketupinorin illalla nukahtamiseen
Voiko ottaa triptylin aamulla särkyyn ja illalla ketipinorin nukahtamiseen
- Quella
No minulle ei ole tullut triptylistä lisäpainoa monen vuoden aikanakaan. Painon nousuun täytyy siis olla joku muukin syy??
- Anonyymi00011
Ennen 72kg,nyt 90kg. Ketipinor.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1411324
- 731223
Carunan hinnat
Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun105986Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit
ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka50925- 78822
- 45791
Kunnan päätie ja sen lähialueet
Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la40788- 67663
- 113634
- 70567