Eli ostin uuden emolevyn (AOpen AX4BS-V),jossa on ata 33/66/100. Ongelma on että se toimii vain ata 33:na, vaikka piuhat on ata 66. Eli miten onnistuu tuon nopeuden vaihto? Manuaalista sain sellaisen käsityksen, että vaihtuisi automaattisesti?
Kiitoksia vastauksista :)
Kiitoksia vastauksista :)
Vastaukset 9
Vanhimmat
Win 2000 Pro ja IBM Deskstar kovo
kyllä jos piuha on oikea, oikein kytketty ja levy tukee, niin automaattisesti vaihtaa.
Onko käyttis sitten säädetty niin, että se tulee nopeampaa nopeutta? Ainakin W2K:ssa on muistaakseni defaulttina laitettu tuki nopeammille kiintolevyille poispäältä, jolloin joudut muokkaamaan hieman rekisteriä. Esimerkiksi näin => http://is-it-true.org/nt/nt2000/utips/utips38.shtml (vaikka tekstissä puhutaan CD-asemista, niin pätee yhtä hyvin kiintolevyihin)
sen wintoosan legendaarinen DMA:n säätö. Ei liity väylänopeuteen.
tarkista että idekaapelisi on oikean tyyppinen.
tavallisesta ide kaapelista et saa irti kuin 33.
hanki40 pin 80 säikeinen ata 100 tai 133 kaapeli (ata on sama kuin ide)
silloin liikenne nousee.
takasta myös kiintolevyn tuki nopeammalle datavirralle.
tarkasta dma mode.
Niin mistä löydän ton dma moden? =) Ja entä kiintolevyn tuki nopeammalle datavirralle? Pitäis kyllä tukea kun alle vuoden vanha kovo.
Vaihdoin romputtimen ide-piuhan kovolle (siinä on merkintä ata66) ja kovon piuhan romputtimelle.
Nyt nopeus on ata 100 kovolla ja 33 cdrommilla....
Eli piuhassa ongelman ydin.
Kiitoksia neuvoista
hyvä että auttoi. kaapeleiden kanssa on oltava tarkkana että ne oikein ja tiedettävä kaikki merkinnät.
jos sulla on polttava cd niin kannattaa tarkastaa cd:n ata nopeus ja hankkia toinen
nopeampi ide kaapeli.
philipsin polttava cd toimii ainakin ata 133.
jos emo tukee useampia ata 133 laitteita.
voin sanoa että on tosi nopee.
700mb/2min
Se on ata 33, eli etittävä nopeenpi jostain. Vaikka siinä ata piuhassa, joka on kovalevyllä, lukiata 66 niin nopeus on näköjään 100... No kunhan toimii