Palstalla ainakin kähmy skepoilee aina välillä teleportaation olevan mahdotonta koska esimerkiksi ihmisen teleporttaamisessa tarvittava informaation määrä on hänen mukaansa liian suuri.
Asia ei ole kuitenkaan ihan näin yksinkertainen tai yksioikoinen.
Ihmisen "rakentamiseen" tarvittava informaatio voidaan ainakin teoriassa typistää yhteen matemaattiseen kaavaan ja sen siirtäminen tuskin tuottaa enään kovinkaan suuria ongelmia.
Ratkaisun avain löytyy fraktaaleista. Käytännön sovellutuksena voisin mainita vaikkapa valokuvan sisältämän informaation typistämiseen alle tuhannesosaan alkuperäisestä. Pienempäänkin tilaan on mahdollista päästä, mutta tietokoneet ovat vielä liian tehottomia ja niimpä "tiheämpään" pakkaaminen ei ole käytännössä vielä kovin järkevää.
Fraktaalien hyödyntäminen informaation pakkaamisessa on kovan tutkimustyön alla.
Tekniikka kehittyy ja siinä sivussa myös matematiikka.
Asia ei ole kuitenkaan ihan näin yksinkertainen tai yksioikoinen.
Ihmisen "rakentamiseen" tarvittava informaatio voidaan ainakin teoriassa typistää yhteen matemaattiseen kaavaan ja sen siirtäminen tuskin tuottaa enään kovinkaan suuria ongelmia.
Ratkaisun avain löytyy fraktaaleista. Käytännön sovellutuksena voisin mainita vaikkapa valokuvan sisältämän informaation typistämiseen alle tuhannesosaan alkuperäisestä. Pienempäänkin tilaan on mahdollista päästä, mutta tietokoneet ovat vielä liian tehottomia ja niimpä "tiheämpään" pakkaaminen ei ole käytännössä vielä kovin järkevää.
Fraktaalien hyödyntäminen informaation pakkaamisessa on kovan tutkimustyön alla.
Tekniikka kehittyy ja siinä sivussa myös matematiikka.
Vastaukset 26
Vanhimmat
teleporttaamisessa sellainen ongelma että miten sen tietoisuuden oikein siirtää?
Periaatteessahan ihmisen jokainen atomi voidaan siirtää yksi kerrallaan, mutta säilyykö siinä henki kun ne atomit parsii taas yksi kerrallaan kokoon?
Toinen ongelma on sitten se että miten tyhjyydestä synnyttää mitään materiaa? Pelkkä informaatio ei riitä vaan sen informaation pitää myös muodostaa täsmälleen oikeat partikkelit, hiukkaset ja atomit tyhjästä samaan aikaan kun lähtöpisteessä koko materia tyhjennetään.
Helvetti, sitä voi tuolla tavalla vaikka kloonatakin, koska eihän sitä informaatiota tarvitse mihinkään hävittää.
Kyllähän tässä on vielä monta mutkaa matkassa ennen teleportaatiota. Teleportaation täytyisi vieläpä tapahtua erittäin nopeasti, ettei ehdi vuotaa kuiviin. Itse uskon sieluun ja muuhun monen mielestä hömppään. Kukas sen astraalikehon teleporttaa? Kuinka monta prosenttia kehosta täytyy siirtää, että sielu tulee mukana, ja tuleeko se sittenkään..
Vanha gurujen tekniikka on vetää alahuuli niskan taakse ja nielaista. Sen jälkeen pieret itsesi haluamaasi paikkaan.
Eikös tietoisuus synny aivoissa kemiallisten reaktioiden myötä? Ei ole tutkijat vielä mitään sielua löytäneet. Aivoissa tapahtuu sähkökemiallisia juttuja. Mistä aineista se henki koostuisi sitten?
Kaikki on muuttunutta energiaa. Sielu on suurimmaksi osaksi sähköenergiaa. Sähköenergialla kehokin toimii. Sielu toimii virtapiikkinä keholle. Kysy vaikka muilta sieluilta jotka ovat "jo" kokonaan ulkona kehosta, he kyllä kertovat sinulle. Kunhan vain keksit miten saat ne kiinnostumaan sinun jutuistasi kun ei kaikki sielut jotka ovat kehoissa, eivät ole kiinnostunut sinusta pätkän vertaa. Niin ja henkimaailmassa mennään ihan eri rajoilla kun ei ole keho esteenä kaikenlaisilla matkoilla. Kehot kun nykyään ovat fyysisiä niin et pääse esimerkiksi seinän läpi juoksemalla siitä läpi, ellet ole sitten iso tyyppi.
Tieto on sielussa, mutta tieto kulkee sielusta aivoihin sielun kautta. Sitten jos on heikohkoa sielua niin sielun tiedot ei kulje aivojen kautta niin paljoa, että vahvuutta pitää olla sielussa että kehon aivot osaisi vastaanottaa enemmän tietoa. Niin ja jos on extreme vahvuinen sielu, silloin taitaisi olla niin että muistaisi jokaisen tiedon mitä sielussa on.
Kun käteen sattuu, sinne menee tieto sähköisesti kehon sähköjohtoja pitkin että käteen sattuu.
Mistä tiedät,mitä energiaa sielu suurimmaksi osaksi on?Jotenkin sähkömagneettisesti tai sähköisesti se kyllä kehon kanssa vuorovaikuttaa! Voisiko arvon kirjoittaja paljastaa itsensä??(oppiarvo,nimi tai muu kriteeri)On harvinaista ,että Suomessa joku päässyt näin pitkälle sielun SALOISSA!OIKEILLA jäljillä olet!
"Jotenkin sähkömagneettisesti..."
Minulle on vasta melko äskettäin selvinnyt se sinänsä yksinkertainen perustieto, että kaikki vuorovaikutuksemme ympäristömme kanssa (siis kaikki mitä voimme mitenkään havainnoida aistiemme tai mittalaitteidemme kautta) perustuu sähkömagnetismiin.
Mikä sielu on? Jos se on jotain sähvömaknestismin ulkopuolista, emme voi saada siitä tietoa.
Fyysikot ovat kuulemma reduktionisteja; biologit pääsääntöisesti eivät, vaikka vitalismin ovatkin jo haudanneet. En itse usko, että koko minuuteni on palautettavissa alkeishiukkasten vuorovaikutussuhteisiin ajukuupassani.
Häveten uskomukseni tunnustan. En siis ole ihan oikea skepo.
Luulen olevani muutakin kuin alkeishiukkasten satunnaista tanssia siinä ainekasautumassa, joka minuna tunnetaan.
Säälittävää rakoilua palstan "PääluottamusSkepolta"! :)
MINUUS ON ENGRAMMEINA AIVOKUDOKSESSASI,SEKÄ SIELUSI "LIVETTÄMÄNÄ"SIINÄ NEURONIVERKOSSA JOLLA "AJATTELET".Fyysikkona tiedät ihan oikein nykyisen fysiikan valossa,että aktiomme ympäristön kanssa perustuu juuri sähkömagnetismiin.ITSEKÄÄN EN tarkkaan tiedä mitä "ainesta" sielu on.Mutta ns.SUBSTANSSINA "ehkä".EI silti ruveta saivartelemaan!
En fyysikko.
Sen verran haluan korjata.
Maallikona tunnen omaavani sielun tai tietoisuuden tai minuuden, jonka en usko olevan koskaan redusoitavissa kvanttifysiikkaan tai muuhunkaan mahdolliseen tulevaisuuden kehittyneempään tietoon.
Sieluni, henkeni ??? En tiedä, enkä tule koskaan tietämään. Ainoastaan kokemaan. Sen probleeman kohdalla teen kuni Lutherin Martti "nostan kohteliaasti hattua ja kuljen ohi"
Tulipa tässä ajatustynkä mieleen-.-,jospa maailma/kaikkeus on kuin suuri verkko?'Adrianen verkko'=muinainen usko Hämähäkista joka kutoi verkon=Kohtalon verkko,myös Kohtalottaret.
Niin siis jos tuo verkko pitää joka sielun! numeron=merkin 'muistissaan'! ja joka Sielu on 'oma'yksilönsä,joilla on tietoisuus 'itsestään'!,mutta jotka eivät itse sitä käsitä!/ymmärrä!,heidät on ikäänkuin 'numeroitu/merkitty'!? tuohon 'verkkoon'!mikä on Kaikkeus kaikkialla.
Kuolema!missä se on?,jos kaikki ovat 'yhdessä',se on silloin 'Illuusio',liha joka ei Henkeä käsitä! ja jos tuon Ruumiillisen informaation laittaa tahi yrittää koota,niin silloin myös 'Verkon' pitäisi se tietää!,muuten tuloksena 'tyhjä'.
Jokainen Elämän pulssi luo uuden pulssin joka on sysäys uudelle Alulle,niin menneessä kuin tulevaisuudessakin,tässä ja nyt,joka hetki,kuin Elävä Organismi,se hengittää ja elää ja jokainen kuoleva on uuden alku,kuolemaa jota ei ole ja Elämä kuin sen tunnemme,vain hetki Ajassa.
-ajattelen siis olen-.
Z.
massa? Onko sitä yritetty mitata?
yrityksiä tehty,puntareita viritetty kuolinvuoteisiin ja kun hetki lyönyt on,
niin tuo 21g taitaa olla se paino joka saatuna on.
'näin' "Minäkin" (ruumillisen informaatioyhteiskunnan orgasmin hengittävä 'pulssi')!=nomen est omen=nimi on enne, tämän 'Asian' "ajattelen" ajassa!, 'olevan'...? "Menin koitin 'väliä' ja sain sakot"!!
-(Coitus Interruptus)-
vähemmän.
jos ne kaavan E=m*c^2 mukaan pystyvät muuntautumaan energiaksi , ne pystyvät nostamaan esim. 200000 miljoonan tonnin taakan lähes 2 metrin korkeuteen.
Kaikki energia vain on eri muodoissa.
Mielenkiintoista..
Entä jos tietsikan transistorit pakkaa sinne piisirulle fraktaaleihein? Ja näin saadaan puolijohdetiheys 1000x suuremmaksi nykyisestä sekä tehot pakkaamiseen. Ja ei kun teleporttailemaan.
(Taasko meni nimi väärin?)
Fraktaalit ovat matemaattisia ilmiöitä. Rankkujen pakkaustiheys ei taida noudatella samaa matikkaa. Ei myöskään alkeishiukkasten porttaaminen. Ainakin näin luulisin???
Jopa sellainen matiikka, jota ollaan luultu pelkästään teoreettiseksi, kuulemma luonnehtii joskus luontoamme (fysiikkaa) "käsittämätömän tarkasti". Osa matikasta on kuitenkin puhtaasti teoreettista ilman mitään yhtymäkohtaa reaalimaailmaan. Fraktaalit rankkujen pakkaustiheyteen vaikuttavina sellaisia???
En tiedä? Vahvasti kuitenkin luulen, notta EI.
Joku kirjoitteli atomien teleportaatiosta. Yksittäisen atomin teleporttaamiseen meillä on vielä masentavan pitkä matka. Ihmisessä on atomeja ukefäärt yhtä paljon kuin näkyvässä maailmankaikkeudessa tähtiä. 1 x 10 potenssiin 40 ja rapiat. (Asimov "avaruuden avainluvut" voisi olla lähde asian tarkastamiseen. En muista.)
Toi "huuli pään yli, nielaisu, pieraisu oli" jo mullekin uutta. Toimiskohan se oikeesti?
>>Yksittäisen atomin teleporttaamiseen meillä on >>vielä masentavan pitkä matka.
"In October 2006, Eugene Polzik and his team at the Niels Bohr Institute at the University of Copenhagen in Denmark conducted a teleportation experiment involving a microscopic atomic object containing trillions of atoms. They teleported the information a distance of half a metre. "For the first time, it involves teleportation between light and matter, two different objects.""
http://www.nbi.ku.dk/
"Fraktaalit ovat matemaattisia ilmiöitä. Rankkujen pakkaustiheys ei taida noudatella samaa matikkaa."
Äläs sano. Pitäisihän sinun radiomiekkosena olla perillä oman alasi tuulista. Esim. antennit on saatu entistä pienempään tilaan fraktaaleita hyödyntämällä. Neljäs ulottuvuuskaan ei enää kuulosta hurjalta 2,72 ulotteisen antennin rinnalla. Antenneissa saadaan siis koko pieneksi ja kaikilla antennin taajuusaluilla ominaisuudet pysyvät lähes samoina.
http://www.tekniikka.info/articles/ST00001.htm
Raktaaleilla päästään myös kolmasosaan normaali tipoliantenneista.
http://www.vtt.fi/inf/julkaisut/muut/2002/tasku raportti.pdf
"Toi "huuli pään yli, nielaisu, pieraisu oli" jo mullekin uutta. Toimiskohan se oikeesti?"
Kyllähän tuossa jutussa oli niin paljon huulta, että pakkohan sen on.. ;)
Ja nyt ei ole aikaa perehtyä aiheeseen. Kävin pikaisesti vilasemassa. Katselin viimeisen linkin ja potaskalta tuntui. Siteeksi ehkä totta, mutta muuten löperöä.
1/4 lamdaa minimi ja Superi ottaa vastaan muutaman Herzin taajuuksia. Hänen antenninsa ei taida olla 1/4 monopoli?
Fraktaaleja hyödyntämällä ei päästä pienempään tilaan rankuissa, F on puhtaasti matemaattinen (jota luonto karkeissa rakenteissaan noudattaa yllättävän pitkälle) mutta rankuissa alamme kohta(*) törmäämään kiinteiden aineiden fysiikan rajoihin. Aineen perusolemukseen. Se ei enää jakaudu fraktaalisesti pienemmäksi. Nyt "fyysisen havaittavan maailman" rajat alkavat kuitenkin olla kohta vastassa. Taik sit ei (heh)
(*minun "kohta" saattaa olla 50v)
(Kähmis)
"Ja nyt ei ole aikaa perehtyä aiheeseen."
Joo, ei mullakaan. Kuhan nyt heittelen ajatuksia ja linkkejä ilmoille. Luin itsekin vain kohdan johon siteerasin ko. linkistä.
Trankkupakkauksen heitin muutenkin päästä. Ajattelin enemmänkin jonkinlaista fyysistä pakkausalgoritmia tai -arkkitehtuuria kuin itsessään fyysistä koon pienennystä.
"Hänen antenninsa ei taida olla 1/4 monopoli?"
Niin, ei kait se nyt sentään mikään kiveen hakattu luonnonlaki ole. Ehkä ennemminkin suositus. Eihän se Superi muuten pystyisi ottamaan vastaan mitään. En kanna vastuuta sivustoilla esitettyisiin muihin poskettomiin väitteisiin.
“Si deve tener presente che un’antenna non è altro che un grosso condensatore; tutte le diverse forme di antenna realizzano questo medesimo concetto”
Tuo wanha teksti vuodelta 1923 kertoo antennin olevan loppupeleissä vain suuri kondensaattori.
Pitäkäähän tuo kirkkaana mielessänne, niin moni asia tässä tekniikan kuninkuuslajissa tuntuu paljon helpommalta.
"Ihmisen "rakentamiseen" tarvittava informaatio voidaan ainakin teoriassa typistää yhteen matemaattiseen kaavaan"
Voidaanko tosiaan? Nyt mennään tieteenfilosofiassa alueelle, joka on mitä suuremmissa määrin kiistanalainen. Reduktionismi.
Vaikka ihminen voitaisiinkin kloonata "vastaanottopäässä" pelkän DNA:n perusteella, niin yksilö ei siirtyisi. "Hankitut ominaisuudet" (heh, vähän nyt vedätän), kuten muistot ja kokemukset eivät periydy. Lamarc oli väärässä.
DNA, joka määrittää minut solujen tarkkuudella selvästi voisi ehkä olla joskus siirrettävissä? Taik sit ei? Minuuteni siirtämistä en itse uskoisi fraktaalifunktioiden varaan. Aivotoimintojani tuskin pystyy koskaan vääntämään JPEG tai muuhunkaan pakkausmuotoon informaation kärsimättä. (Shannonin (taasko kirjoitusasu väärin) transmissioteoria on pinnallisesti tuttu, kuin myös digi-tiedon pakkaustekniikat tiedonsiirrossa rajoituksineen)
Minä itse. Yksi kaava. En usko.
Kiitos hyvästä alustuksestasi.
Olet selvästi jämähtänyt skepoilussasi klassiseen määritelmään fraktaaleista. Sinulle ilmeisesti kyseessä on vain sellaisen euklidisen avaruuden osajoukko jonka topologinen on pienempi kuin sen Hausdorffin dimensio.
Suosittelen tutustumaan reaali ja harmonsiseen analyysin hieman laajemminkin. Fourier muunnos on väkisinkin sinulle tuttu koska varmaan "radiomiehenä" olet siihen useammin kuin kerran törmännyt. Ehkäpä distribuutiot yleistettyinä funktioina jotka ovat mielivaltaisen monta kertaa derivoituvia ovat myös tuttuja? Kannattaa kuitenkin pitää mielessä, että tästä se tarina vasta alkaa.
Jos vaikka aloittaisit singulaarisista integraaleista ja perehtyisit Calderon-Zygmund teoriaan sekä vektoriarvoisiin singulaarisiin integraaleihin näin aluksi. Mietitää jatkoa sitten sen jälkeen. Vaikea ehdotella, kun en tiedä matemaattisen osaamisesi tämänketkistä tasoa.
Ehkäpä sen jälkeen "Minä itse. Yksi kaava." ei tuntusikaan enään niin mahdottomalta.
hyvin, niin varmaat osaat myös suomentaa nuo viisaalta kuulostavat matematiikkaan kuuluvat sanat että tavallinen tallaajakin ymmärtää tekstistäsi jotain?
Älä ala esittämään viisasta levittämällä ammattisi sanastoa koska sinut vaaditaan siitä tilille. Ja jos olet oikea ammattilainen ja asiantuntija, sinä kyllä osaat puhua myös selvää suomea etkä pelkkää "matematiikkaa".
Eihän matematiikka ole kuitenkaan mitään ylivertaista kieltä, sehän on ihan pelkkää logiikkaa.
Nyt kun haastoit, niin näytähän ensiksi että miten tämä teleportaatio toimii matematiikassa.
Sen jälkeen joudut tietysti osoittamaan sen teoriasi kokeellisesti, jolloin matematiikasta siirrytään fysiikkaan. Muutoin tämä haastelusi tuntuu olevan pelkkää vittuilua ja turhaa tärkeilyä.
Olet oikein tyypillinen esimerkki pelkästä kirjanoppineesta jolla kyllä löytyy jos jonkinlaista sivistyssanaa muille jaettavaksi, mutta jonka taso näkyykin sitten siinä että Suomea ei osata lainkaan puhua.
Minä tunnustan heti etten tiedä alastasi hevon vittuakaan, joten siitä en lähde väittelemään, mutta sen verran olen eri tieteenalojen ammattilaisten kanssa ollut vuosien mittaan tekemisissä että ainoastaan "opiskelijat" käyttävät noita sivistyssanoja, kun taas asiantuntijat puhuessaan tavallisille maallikoille käyttävät ihan selvää suomea niin että sen ymmärtää.
Tieteestä kirjoittaminen kansantajuisesti, asioita vääristelemättä on haastavaa puuhaa. Erityisen haastavana pidetään matematiikan popularisointia, joka on minun mielestäni mahdotonta tukeutumatta matemaattisiin kaavoihin.
Fysiikan popularisointi on sitten jo paljon helpompaa ja silti siihen pystyvät vain harvat ja valitut.
Tuossa ei sinällään ollut kyse teleportaatiosta, vaan siitä millaisia mahdollisuuksia matematiikka tarjoaa tiedon pakkaamisessa pieneen tilaan. Mihinkään muuhun ongelmaan, joita teleportaatiossa on paljon, en ottanut kantaa.