Ärsyttää ihan hitosti kun hyvin käyntiin lähteny laihis menee pariks päiväks ihan plörinäks sukulaisten takia. Yks päivä ei haittais mutku sukulaisia tarvii nähdä kahtena peräkkäisenä päivänä niin tulee kyllä syötyä ihan liikaa! Eilen piti mennä ravintolaan sukuloimaan ja tänään sukulaisille syömään. :/
Sukulaiset
Kat
4558
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Jos on salaattia (hyviä hilareita) tarjolla niin ota puolet lautasesta sitä, sillä saa täyden lautasen ja vähemmillä kaloreilla. Riippuen mitä tarjolla, valitse enemmän proteiinia kuin hiilareita, sillä huonot hiilarit (tärkkelystä sis. ruoat.) sitoo enemmän nestettä. Älä stressaa, hyvin se menee :)
ton nyt tiesin itsekin. Mut vähän vaikeeta toteuttaa ku tarjolla on pitsaa. Viimeks oli pastaa kermakastikkeella. Nää ei harrasta mitään kevyttä :D
Joo sama juttu mulla. ihan hyvin on taas menny en oo yhtaan ylimaaraista menny syomaan ja sit eilen mun poikakaverin vanhemmat paattaa etta tanaan syodaan Kiinalaista takeaway sapuskaa!! Ja taalla englannissa se on IHAN sairaan rasvaista! ja sitte ku taalla viela paivallinen syodaan tossa kahdeksan aikaan illalla niin ei voi edes lahtea lenkkeilemaan ruuan jalkeen.. No onneks selvisin suht hyvin, soin eniten keitettya riisia ja sit oli pakko vahan jotai muuta siihen ottaa ku kaikki poydassa kyttaa ja sanooo et ota nyt enemma, ni katoin netista valmiiks mitka lajikkeet on kevyinpia ni otin sit hiukan niita.. mut hitto et ottaa paahan kun joutuu syomaan vakisin.
Itse olen vielä sen ikäinen että on vähän pakko mennä vanhempien luo aina viikonlopuiksi ja sitten siellä on aina jotain sukulaisia käymässä sitten päivän ruuatkin ovat rasvaisia ja muutenkin sairasta; aamiainen vähintään puolikas leipä johon päällysteet, päivällinen kaikkea ylihyvää rasvaista mättöä aina yli paljon ja tietysti sitä on pakko ottaa enemmän kuin yleensä söisi, sitten tietysti kahvi ja siinä pullaa ja muuta mättöä (jätän väliin, en juo kahvia ja sitä kautta voin välttää pullat ja muut) myöhemmin jotain nakkeja tai jotain vastaavaa.
Ei ihme jos lihoo! Vanhempani on aina seurannut syömisiäni tarkkaan muutenkin, onneksi viikolla pärjätään rasvattomalla raejuustolla ja joskus siihen vähän tonnikalaa ja tietysti joka päiväiset lenkit ja kolme kertaa viikossa sali kiteytettynä siihen mitä liikun muutenkin eli kävelen aina joka paikkaan. Tämä on ihan hirveää.