ovat varmaan käyneet vietnamilaisessa käymälässä. Haluaisin tietää onko se erilainen ja parempi kuin länsimaissa? Väitetään nykyaikaisen kuivakäymälän olevan vietnamilaisten keksintö. Siinä tapauksessa niitä pitäisi olla paljon Vietnamissa.
Vietnamissa matkailleet
6
2084
Vastaukset
- nn..
Keksintö on se, ettei käymälä haise, jos se on oikein rakennettu. Ovatko vietnamilaiset osanneet rakentaa näitä jo ennen suomalaisia ja ruotsalaisia?
Sitä väitetään, mutta minä en usko sitä. Mikä tässä on totuus?- ................
Miksi et uskoisi? Eivätkö vietnamilaiset ole mielestäsi kyllin fiksuja keksimään jotain tuontapaista? Ovatko vietnamilaiset tyhmempiä kuin suomalaiset/ruotsalaiset?
- nn..
................ kirjoitti:
Miksi et uskoisi? Eivätkö vietnamilaiset ole mielestäsi kyllin fiksuja keksimään jotain tuontapaista? Ovatko vietnamilaiset tyhmempiä kuin suomalaiset/ruotsalaiset?
tehdä tavallisen käymälän hajuttomaksi -50 luvulla, niin se olisi nyt yleinen siellä. Vietnamilaiset ovat käyttäneet käymälän lantaa ja virtsaa lannoitteena, mutta ilmeisesti he eivät ymmärtäneet miksi käymälä haisee. Eikä sitä ole ymmärretty missään päin maailmaa ennenkuin se keksittiin Suomessa -80 luvun lopulla. Nyt siitä on tullut uusi tieteenhaara (ecosan= ekologinen saniteetti), jota tutkitaan korkeakouluissakin.
Siksi pidän, että on väärin kertoa nuorille, että se on Vietnamista tullut idea, jos se ei ole totta.
Tähän saakka en ole löytänyt mitään, mikä todistaisi sen vietnamilaista alkuperää.
- Baggie2
Ihan samanlaisia ne vietnamin WC:t on niin kuin Euroopassakin. Jossain syrjäseudulla (Esim. Huessa) löytyy "Muhammedin jalanjälkiäkin". Viemäröinti on ongelma, joskus vessapaperit tukkivat röörit.
Hoi Anissa oli aika yleinen tapa, että ravintolan WC löytyi keittiön takaa. Kun tilattuasi ruoan käväisit tyhjentämässä rakkosi, näit miten kohta pöytääsi tulevaa salaattia paloteltiin vessan oven edessä lattialla. Ja keittiössä kissa tappoi lähes itsensä kokoista rottaa keittopadan vieressä. Hyvää ruokahalua!- nn..
vaan ilman vettä toimivaa käymälää. Tarkemmin sanottuna sellaista, missä virtsa valuu jotain kourua pitkin erilliseen astiaan. Väitetään Vietnamissa löytyvän tällaisia virtsan erottelevia kuivakäymälöitä. Niistä ei kuitenkaan ole netissä yhtään valokuvaa. Ne "jalanjäljet" ovat juuri sitä, mistä haluaisin tietää. Meneekö niissä virtsa eri tietä ja onko sellainen käymälä hajuton?
Tämä on sellainen tekniikkajuttu. Vain tekniikka tässä kiinnostaa. - käymälä
nn.. kirjoitti:
vaan ilman vettä toimivaa käymälää. Tarkemmin sanottuna sellaista, missä virtsa valuu jotain kourua pitkin erilliseen astiaan. Väitetään Vietnamissa löytyvän tällaisia virtsan erottelevia kuivakäymälöitä. Niistä ei kuitenkaan ole netissä yhtään valokuvaa. Ne "jalanjäljet" ovat juuri sitä, mistä haluaisin tietää. Meneekö niissä virtsa eri tietä ja onko sellainen käymälä hajuton?
Tämä on sellainen tekniikkajuttu. Vain tekniikka tässä kiinnostaa.4 vuotta Vietnamissa asuneena voin vastata että ei ne kovin yleisiä ole täällä , en ole törmännyt yhteenkään , Vietnamin kielessä ei edes ole vessa sanaa , kun Vietnamilainen kysyy missä käymälä , hän kysyy missä kusee ? lapsi voi kysyä missä paskoo :)
Nykyjään nuoret kysyy toilet ,,,,. maaseudulla tarpeet tehdään jokeen
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka1162995EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje341392- 1031237
Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621017Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta3661007Empaattisuus ja suoruus.
Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi133988- 57891
Sä saat mut tuntemaan
Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne22713- 41707
Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja
Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta111654