Onko Malesiassa suurin piirtein samanlainen sää/ilmasto kuin Thaimaassa, esim. Phuketissa? Kysyn siksi, että Vietnam osoittautui helmikuussa Thaimaata sateisemmaksi ja tuulisemmaksi. Olen suunnittelemassa matkaa tammi-helmikuulle.
Malesian säästä
5
2097
Vastaukset
- Kyll vain
Malesiassa sataa huhtikuusta lokakuuhun noin suurin piirtein.
- kaiku askelten
Vietnamin sää on erilainen. Olin pohjois-Vietnamissa ja siellä sai palella yollä.
Malesiassa on samankaltainen sää kuin etelä-Thaimaassa. Viime vuonna tulvat tulivat aikaisemmin Malesiaan, mutta molemmissa maissa oli tulvia. Sam sadekausi. Mutta Malesiassa on mahdollista mennä vuoristoon pois kuumuutta. Thaimaassa ei ole viileitä alueita muuta kuin talvella pohjoisessa. Moon kyllä ihan ulkona vertailusta Thaimaan suhteen, kun en oo siellä ikuna käyny, mutta koska kans reissasin Vietnamia tammikuun puolivälistä alkaen. Ja vielä pohjoisesta etelään, niin ymmärrän täysin kysymyksen.
No vilunväristyksiä Malesiassa ei tarvinne kokea. Ehkä ainoo paikka, jossa lämpötila koskaan lakee pariinkymmeneen ja alle on Cameron Highland. No Mount Kota Kinabalu tietty myös, mutta son ehkä vähin eri asia.
Noi sadekaudet sit on taas asia erikseen. Vaihtelevat nimittäin aikapaljon riippuen siittä mihinpäin on menossa. Tammi-helmikuu taitas olla sellasta aikaa että joko länsirannikko tai sit East-Malesia (Borneo) olis turvallisin valinta.
Kyllähän sen sateen sinänsä meikäläinen kestää. Ropisee sen minkä ropisee ja selkenee sitten, mutta suuriosa itärannikon paikoista on talviunilla jonnekkin maaliskuulle. Ja tosiaan, meritaitaa olla aika kuoppainen silläpuolen siihenaikaan.
Tää Weatherbase on ihan hyvä paikka tutkailla ilmasto-oloja:
http://www.weatherbase.com/?refer=
Nii, eikä se Vietnamkaan kokonaan sateinen ja tuulinen oo. Majailtiin pariviikkoo Phu Quoclla helmikuun alussa ja ainaskin mun on vaikee kuvitella sen mukavampaa ilmastoo.
terkut:
pera- malesiaan menossa,,,
heissan
ollaan lähdössä langkawille ensi viikonloppuna ja katselin noita säätiedotuksia niin näytti aika sateiselta.. mutta eikö ne sateet oo aika hetkellisiä, että hetken sataa ja sitten taas paistaa? malesiaan menossa,,, kirjoitti:
heissan
ollaan lähdössä langkawille ensi viikonloppuna ja katselin noita säätiedotuksia niin näytti aika sateiselta.. mutta eikö ne sateet oo aika hetkellisiä, että hetken sataa ja sitten taas paistaa?alakas tilastojen mukhaan ukostaa jo suunnile kahtena päivänä kolomesta tähänaikhaan vuojesta sieläpäin. non ylheensä semmosia lyhyviä kuuroja ja taas paistaa. ja lämmin on kokoajan.
senverran kannattas varrautua ettois jotaki satteensuojaa elektroniikale. net alakaa nuot ukkos-satheet melekolaila varottamatta ja vettä ehtii ihan maahansaakka ja jokseenki eritahtiin ku kotosuomesa. mulla veti yks kamera juuri langkawilla niinpahon herneen nenhään ettei siittä ennään tullu eläjää, vakkoli kassisa pyyhkeenmutkasa.
pera
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni831569Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä721370Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ2271351Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2311291Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121100Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä1041059Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1341029Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi65973- 89960
Ihmeelliseltä pikkunaiselta....
Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t123848