Ymmärtääkö tuollainen tekniikka suomen kielen äänteitä vai pitääkö opetella englantia. Tuo on Migrosoftin mukaan tulossa 5 vuoden kuluttua kaikkiin koneisiin ja näppäimistöt poistetaan käytöstä.
Tietokoneen puheohjaus
sanokaa
6334
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
kaikki Microsoftin suunnalta sanottu kannattaa ottaa tosissaan ?
"640K is more memory than anyone will ever need".
Ja kyllä puheentunnistussoftat suomea ymmärtää siinä kuin englantiakin.
Koneen on vaikea erottaa sanojen eri taivutusmuotoja.
tunnistamaan jonkun ääni. Olen "kirjoitellut" kirjoja ja artikkeleita jo vuodesta 2000 ekaksi W2000 ja pari vuotta myöhemmin XP:llä puhumalla koneelle tekstin. Vaatii hyvän mikin ja pari tuntia aikaa "opettamiseen" sekä omalle äänelle että uusille harvinaisemmille sanoille.
Samalla systeemillä voi ääniohjata konetta mutten siihen ole ryhtynyt kun ei ole tarvetta. A4:selle tulee virheitä ehkä pari jos on 1:sen rivivälillä kirjoitettu.
Ko. ohjelma vedettiin sittemmin myynnistä kun ei ollut tarpeeksi ostajia, maksoi v. 1999 yli 1500mk ja oli tehty 1998 W98:lle. Päivitystä ei ollut XP:lle mutta tuttuni kanssa väännettiin vähän ja toimii hyvin Wordin, Excelin ja Accessin kanssa. Koneen ohjauksen saa ilman noita toimimaan.
HYKSillä on kait tuo sama käytössä nykyään mutta muunnettuna ja veikkaan että hinnakkaampana.
Eiköhän ääniohjaus tule aikaisemmin kun MS ennustaa mutta varmaan riippuu haluajien määrästä. Tämäkin teksti on puhuttu koneelle. Yksi virhe tuli.
noita systeemejä...alkeellisia tietysti,mutta toimivia.Ei niillä vielä voi tekstaria kirjoittaa,(kuunnella kyllä),mutta toimintoja voi valita.
Motorolan kännykköjä joissa puheohjaus toimi ihan hyvin eikä auton melukaan haitannut. Nyttemmin on jotenkin jäänyt taka-alalle. Pitäisiköhän ottaa käyttöön kun nyt käyttelen Samsungeja. Tuntuvat olevan melko laadukkaita. Nokiaa en pysty käyttämään kun niissä on aina jotain häikkää. Ja toisaalta sen merkitys suomalaisena työllistäjänä alkaa olla aika pieni.