Hei!
Tässä yks tyhmä kysymys, mitä eroa on gluteenittomalla ja luontaisesti gluteenittomalla? Molemmat ei varmaankaan sovi kaikille? Mistä tietää mikä sopii itselle, pitääkö vain kokeilla?
Luontaisesti gluteenotin
3
748
Vastaukset
- maallikko¨
Ymmärtääkseni luontaisesti gluteenittomat tuotteet valmistetaan sellaisista raaka-aineista, jotka eivät sisällä gluteenia.
Tavalliset gluteenittomat tuotteet, kuten soijakastike valmistetaan vehnästä tms., mutta valmistusprosessissa gluteeni hajoaa tai poistetaan. - gluteeniton
sopii kaikille keliaakikoille. Gluteeniton ei välttämättä sovi niille joiden pitää noudattaa luontaisesti gluteenitonta ruokavaliota. Eli kuten edellnenkin vastaaja sanoi, tavallisesta gluteenittomasta on tehty gluteeniton poistamalla gluteeni, luontaisesti gluteeniton on nimensä mukaisesti suoraan jo gluteeniton ilman että sille tehdään mitään.
- testit
Kyllä vain.. luontaisesti gluteeniton tehdään täysin ilman gut. sisältäviä tuotteita. Itse se pitää testata, että saako oireita esim. tärkkelyssiirapista joka on alkuperältään esim. vehnästä. Tällainen siirappi on siis gluteeniton, muttei luont. glut.
Muita ainesosia, siis selkeistä poiketen, jotka eivät ole välttämättä luont. glut. on maltodekstriini, dekstroosi, glukoosifruktoosisiirappi, glukoosisiirappi. Mutta jos nämä ovat tehty siis esim. maissista ne tietenkin ovat sopivia luontaisesti gluteenittomaan ruokavalioon. Toivottavasti saat syödä perus gluteenitonta, koska valmistajien ei tarvitse "EU:ssa" tehdyn päätöksen takia ilmoittaa näiden ainesosien alkuperää tuotteissaan vaan siitä pitää itse ottaa aina selvaa. :( Onneksi jotkut valmistajat sentään ilmoittavat näistä jo suoraan pakkauksissa. Miksei keliakialiitto voi ottaa asiaa isoon keskusteluun kaikkien luontaisesti gluteenitonta syövien puolesta ja vaatia ilmoittamista. USA:ssa muuten kaikki gluteeniton on automaattisesti luontaisesti gluteenitonta. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15110964
- 525240
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452453- 302143
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131711Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421554Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta301251Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351186Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92935TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317892