Hei!
Tässä yks tyhmä kysymys, mitä eroa on gluteenittomalla ja luontaisesti gluteenittomalla? Molemmat ei varmaankaan sovi kaikille? Mistä tietää mikä sopii itselle, pitääkö vain kokeilla?
Luontaisesti gluteenotin
3
735
Vastaukset
- maallikko¨
Ymmärtääkseni luontaisesti gluteenittomat tuotteet valmistetaan sellaisista raaka-aineista, jotka eivät sisällä gluteenia.
Tavalliset gluteenittomat tuotteet, kuten soijakastike valmistetaan vehnästä tms., mutta valmistusprosessissa gluteeni hajoaa tai poistetaan. - gluteeniton
sopii kaikille keliaakikoille. Gluteeniton ei välttämättä sovi niille joiden pitää noudattaa luontaisesti gluteenitonta ruokavaliota. Eli kuten edellnenkin vastaaja sanoi, tavallisesta gluteenittomasta on tehty gluteeniton poistamalla gluteeni, luontaisesti gluteeniton on nimensä mukaisesti suoraan jo gluteeniton ilman että sille tehdään mitään.
- testit
Kyllä vain.. luontaisesti gluteeniton tehdään täysin ilman gut. sisältäviä tuotteita. Itse se pitää testata, että saako oireita esim. tärkkelyssiirapista joka on alkuperältään esim. vehnästä. Tällainen siirappi on siis gluteeniton, muttei luont. glut.
Muita ainesosia, siis selkeistä poiketen, jotka eivät ole välttämättä luont. glut. on maltodekstriini, dekstroosi, glukoosifruktoosisiirappi, glukoosisiirappi. Mutta jos nämä ovat tehty siis esim. maissista ne tietenkin ovat sopivia luontaisesti gluteenittomaan ruokavalioon. Toivottavasti saat syödä perus gluteenitonta, koska valmistajien ei tarvitse "EU:ssa" tehdyn päätöksen takia ilmoittaa näiden ainesosien alkuperää tuotteissaan vaan siitä pitää itse ottaa aina selvaa. :( Onneksi jotkut valmistajat sentään ilmoittavat näistä jo suoraan pakkauksissa. Miksei keliakialiitto voi ottaa asiaa isoon keskusteluun kaikkien luontaisesti gluteenitonta syövien puolesta ja vaatia ilmoittamista. USA:ssa muuten kaikki gluteeniton on automaattisesti luontaisesti gluteenitonta. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?3514098Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!4763231- 712190
Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi3401650Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota
2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-2021566Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.1781427- 1051243
Voisiko olla jopa niin
Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal751232Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."
Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks121157K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."
Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali81095