Mikä mahdollisuus on päästä työkyvyttömyyseläkkeelle oltuaan 10 kk sairauslomalla? Diagnooseja on useita, joista yksi on as. Lääkärin kirjoittama B-lausunto on vuoden 2008 loppuun, mutta n. 10 kk tulee kesällä täyteen. Mitä sitten? Työttömyyttäkin on ollut.
eläkkeelle
yli 60-v
3277
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
on päästä ensin kuntoutustuelle tms. minkä nimisiä ne nyt on ja jossain vaiheessa ehkä elkulle.
Veikkaan näin siksi, että as on päänuppiin vaikuttava tila ja jos sulla on esim. masennus vielä niin sillähän pääsee tosi helposti. Vaikka ois fyysisesti kuin romuna niin ei pääse yhtä helposti kuin masennus-diagnoosilla.
Asiaa en oikeastaan tunne kuin vähän sivusta seuranneena, mutta veikkaan että et suoraan pääse varsinaiselle eläkkeelle 10 kk:n jälkeen.
Kyllä masennuksia on lausunnossa ja somatisaatiohäiriö aspergerin lisäksi. B-lausunnon tarkoituksena on ruksattu päiväraha-kohta ja työkyvyttömyyseläke/kuntoutustuki. Lausunnossa sanotaan: Ammatillisen kuntoutuksen suunnitelmaa ei ole tässä iässä enää realistista tehdä.
Työkyvyttömyysläkehakemuslomake oli mukana päätöksessä. Pitääkö hakea uusi B-lausunto, vai voiko viitata tähän, joka on voimassa kauemmin kuin se ajankohta jolloin voin hakea työkyvyttömyyseläkettä?
mikä lausunto ja miksi sellainen pitää tehdä ja kuka tekee?