Kun ohjeissa kielletään tai ei suositella yrttiteen juomista mutta miten on Rooibos-tee? Se olis kofeiinitontakin ni kävis teen ja kahvin sijasta muuten...luokitellaanko se varsinaisesti yrttiteeksi?
Rooibos-tee
tietääkö kukaan?
64059
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
No yrttiteetähän se on! Erittäin tyypillinen yrttitee onkin... en jois kun siinähän oli jotaki kummaa ainetta joka laihduttaakin.
Rooiboksesta tehtyjä ei pdetä teejuomina, vaan yrttijuomina :)
Ko. teetähän nimenomaan suositellaan juotavaksi myös raskauden aikana on mm. kofeiinitontakin. Kyllä kaupasta saatavat teet on ihan turvallisia, eri asia luontaistuotteiden jotkut ihme yrttiteet.
Mun rooibos tee on luontaistuotekaupasta ja siinä lukee että se laihduttaa!! Netistä googlettamalla selviää että rooibos on yrttitee.
mikään laihdutustee, tai jos sen paketissa sellaista lukeekin, niin sitten se on ihan höpö höpöä. Joissain teesekoituksissa voi olla mukamas jotain "laihtumista edistäviä" ainesosia (jotka eivät oikeasti laihduta), mutta puhdas rooibos ei oletusarvoisesti laihdutuksen apuväline ole. Kaikestahan jotkut luontaistuotemarkkinoijat koittavat vääntää jotain laihdutukseen liittyvää. Maitotölkissäkin voisi lukea, että laihdutukseen, koska siinä on kalsiumia ja sen epäillään auttavan painonhallinnassa.
Rooibos ei myöskään sanamukaisesti yrttitee ole, koska sana tee viittaa kirjaimellisessa merkityksessä vain teepensaan (Camellia sinensis) lehdistä valmistettuun juomaan. Esim. mintunlehdistä tehty juoma ei ole teetä. Puhekielessä kuitenkin yleisesti haudutettavia yrttijuomia kutsutaan teeksi, vaikka ne eivät ole nähneetkään teepensaan lehtiä.
Alkuperäiseen aiheeseen: rooiboksen käyttöä yleisesti ottaen pidetään (ulkomailla) vaarattomana raskauden aikana, mutta ei siitä samanlaista tutkimusnäyttöä varmaankaan ole, kuin tavallisesta teestä. Minulla lukee rooibos-paketissa, että käy myös raskaana oleville, ja olen lukenut useita suosituksia käyttää sitä raskauden aikana. Suomessa sen käyttö yleensä on melko harvinaista, ja tuskin monet suosituksia laativat ihmiset edes tietävät, mitä se on. Siksi kysyttäessä saattavat hyvinkin sanoa, että kannattaa välttää, koska parempihan se on niin, jos tietoa ei heillä ole. Monet varsinkin raskauden aikaiset kiellot eivät perustu mihinkään tutkittuun tietoon haitoista, vaan yksinkertaiseen oman selustan varmistamiseen - tee/geishakuula/canesten-asetin/jalkakylpy/whatever-valmistaja ei tahdo ottaa sitä riskiä, että joku tulisi syyttämään häntä jostain keskenmenosta tai sikiövauriosta, johtui se todellisuudessa mistä tahansa. Neuvolat ja lääkärit toimivat monissa asioissa varmuuden vuoksi -periaatteella - ei heilläkään sen enempää tietoa välttämättä ole tai tutkittua syytä kieltää jotain asiaa. Ja jotkut heidän suosituksensa perustuvat valmistajan suosituksiin, joihin taas on selustan varmistaminen syynä...
Ihan on lähikaupasta ostettua. En ole kovin huolissani. Onhan noissa useimmissa teissä jotain "yrttejä" mukana mausteena.