Tuli ostetuksi ensimmäinen auto muovirakennus-sarjana, kokemusta aiemmin vain metallisten diecast-autojen detaljoinnista.
Miten muovimalli kannattaisi valmistella maalausta varten, malli on valettu valkoiseksi ja tarkoitus olisi maalata se mustaksi. Onko pakko käyttää pohjamaalia vai voiko ruiskuttaa muovimalleihin tarkoitetun spraymaalin suoraan muovin päälle, muovi täytynee ensin pestä jollain mahdollisista muotin vapautusaineista?
Pelkään vain että jos käytän pohjamaalia, ovien jne. saumat alkaa täyttyä ja valmiissa mallissa ei olisi juuri yksityiskohtia näkyvissä.
Tamiya ilmeisesti tekee spraymaaleja joilla voi maalata muovimalleja, automaali ilmeisesti ei käy ilman pohjamaalia, minkälainen pohjamaali kannattaisi olla jos haluaa välttämättä käyttää automaalia (olisi valmiina spraypurkki mustaa automaalia diecast-projektin jäljiltä)?
Entä tarrat/dekaalit, tämä on Revellin sarja ja mukana on arkillinen "waterslide" dekaaleja, miten nämä tarkalleen ottaen laitetaan paikalleen, liotetaan vedessä kunnes irtoavat taustapaperista ja sitten tökätään paikalleen? Onko kirkaslakka pakollinen tarrojen päälle? Esim. mittariston tarratkin, pitäisikö sitten koko kojelautaan vetäistä lakka päälle? Jos vetäisee kirkaslakkaa, alkaa kojelauta kiiltämään mutta mattalakka ehkä sumentaa mittaristotarrat?
Kysymyksiä muovirakennus-sarjasta
aloitteleva auton kokoaja
1
983
Vastaukset 1
- pienoiskuski
Kyllä, osat kannattaa pestä esim. astianpesuaineella. Pohjamaalin käyttö on aina suositeltavaa, mutta ennen kaikkea automaalejea käytettäessä. Tamiyan Fine spray on yleispätevää, mutta esim Mastonin harmaa pohjamaali käy.
Siirtokuvien päällelakkaaminen ainoastaan siinä tapauksessa että ne kuvaavat maalattua pintaa. Esim sponsoritarrat ilman lakkaa.
Kannattaa pistäytyä FCMA:n foorumilla. http://www.fcma.fi/FCMABBS/index.php
Sieltä löytynee vastauksia kun hiukan hakee.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2552153
Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!
Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.2651283- 211241
- 41816
Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i126739Martina ja Muhis
Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤237719Rasismi ahdistaa.
Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa233689- 54530
Olenkohan tunteideni kanssa yksin?
Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell46471- 38468