Elisan sähköposti

Elisan sähköposti päästää nykyisin läpi spämmiä ja muuta moskaa aivan liian paljon.

Eikö siellä ole ketään portinvartijaa paikalla?
3386
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

ole vakiona paikalla vaan sellanen palvelu pitää erikseen tilata ja sehän tietysti maksaa.

Olisiko kumminkin kyseessä se että osoitteesi on viime aikoina joutunut yhä enemmän spämmereiden listoille ja siksi saat sitä nykyään enemmän?

Omasta sp-osoitteesta kannattaa pitää hyvää huolta eikä antaa sen joutua vääriin käsiin, varsinkin nuo operaattorin antamat osoitteet on sellaisia joista pitää huolehtia.

Voit hankkia toisarvoisia osoitteita ilmaiseksi netistä, niistä on helpompi päästä eroonkin jos ne saastuu.

vaikka gmail, wippies jne on ilmaisia. Suomi24 en suosittele koska vähän väliä joku valittaa sen toimivuudesta täällä, myöskään Msn Hotmailia en suosittele, silläkin on ollut ongelmia. Luukku taas on niin pieni ettei siihen mahdu postia juurikaan mitään koko vain 2 MT, vaan menee melkein heti tukkoon.

Äänestä
  • Roskapostista pääsee ilmaiseksi eroon jos käytössä on joku sähköpostiohjelma kuten Thunderbird tai Outlook. Niihin voi asentaa ilmaisen roskapostisuotimen, jolloin roskapostit ei jää saapuneet - kansioon vaan poistuvat tai siirtyvät muualle.

    Webmail-käytössä kyseisistä suodattimista ei ole apua mutta jotkut operaattorit tarjoavat postin kylkiäisenä ilmaista roskapostisuodatusta. Tällainen on mm. Wippies.

    Luukussa laatikon koko on nykyään 10 Mt aiemman 5 Mt:n sijaan (http://www.luukku.com/luukku?item=instructions&op=display-nologin&num=598881).

    Mikään osoite ei kuitenkaan varmuudella säästy roskapostituksilta vaikka osoitetta ei ulkopuolisille luovuttaisikaan.

    Äänestä

  • juhakorkeapudas kirjoitti:

    Roskapostista pääsee ilmaiseksi eroon jos käytössä on joku sähköpostiohjelma kuten Thunderbird tai Outlook. Niihin voi asentaa ilmaisen roskapostisuotimen, jolloin roskapostit ei jää saapuneet - kansioon vaan poistuvat tai siirtyvät muualle.

    Webmail-käytössä kyseisistä suodattimista ei ole apua mutta jotkut operaattorit tarjoavat postin kylkiäisenä ilmaista roskapostisuodatusta. Tällainen on mm. Wippies.

    Luukussa laatikon koko on nykyään 10 Mt aiemman 5 Mt:n sijaan (http://www.luukku.com/luukku?item=instructions&op=display-nologin&num=598881).

    Mikään osoite ei kuitenkaan varmuudella säästy roskapostituksilta vaikka osoitetta ei ulkopuolisille luovuttaisikaan.

    tiettyjä sääntöjä eli yksi on juuri mainitsemasi kohta eli ei luovuta osoitetta kelle tahansa, toinen on se ettei missään tapauksessa laita sitä selkokielisenä ainakaan nettisivuilleen, kolmas on se että koittaa itse kehittää niin vaikeasti tietokoneen softalla generoitavan/arvattavan osoitteen. On väitetty että jotkut spämmerit käyttää softia jotka yhdistelee tunnetuimpia domaineja yleisimpiin nimiin ja nimimerkkeihin mutta jos käyttää vähän aikaansa niin voi keksiä osoitteita jotka on koneellisesti vaikeampi "arpoa" ja siten eivät niin todennäköisesti joudu spämmerien listoille.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


on harva seula kirjoitti:

Elisan sähköposti päästää nykyisin läpi spämmiä ja muuta moskaa aivan liian paljon.

Eikö siellä ole ketään portinvartijaa paikalla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu