Kummiuden loppu

"aika vie elämää"

Tuntuu jotenkin hullulta......

Lupauduin kummiksi kolme vuotta sitten. En hirveästä halusta, mutta taivuin vanhempien aneluun ja päätin edes jotenkin hoitaa tehtäväni.

Nyt olen sitten se paljon puhuttu etä-kummi, joka ei edes tunne kummilastaan. Käyn vanhalla kotipaikallani, missä kummityttöni asuu, enää todella harvoin, ehkä pari kertaa vuodessa. Joskus soittelemme äitinsä kanssa, jolloin saan kuulla jatkuvia aneluita tulla käymään.

Pahimmalta tuntuu huomata se kuinka yksipuolista suhdetta lähdin hoitamaan. On ihan OK mukava keskustella joskus puhelimitse, mutta itse toivoisin ihmissuhteiltani myös sitä, että tavattaisiin kasvostusten ja joskus myös sen toisen aloitteesta.

Olen nyt odotellut viimeiset kaksi vuotta kylään tätä kummiperhettäni, eikä heitä kuulu. Saan vaan pyyntöjä mennä tapaamaan heitä ja kuulemaan selityksiään siitä kuinka taas ei olla saatu aikaiseksi...ja aika vaan menee niin nopeaaan.
Käsittämättömintä on se, että heillä on kyllä aikaa käydä muissa riennoissa ja matkustella ihan minne muualle tahansa paitsi omaan suuntaani.

No, nyt olen jo asennoitunut siihen, että tämä yksi ihmisuhde vaan kääntyy luonnollisesti kohti loppuaan. Ajatus siitä, että tapaan ujostelevan kummityttöni kerran-kaksi vuodessa kun käyn kotiseudulla ei oikein viehätä. En usko että tämä on kovin mukavaa hänellekään, kohdata minut aina vieraana uudestaan.

Mutta kummius ei kai loppuviimein tarkoitakaan muuta kuin paineita ja syyllisyyttä kummiosapuolelle, vanhempien ladellessa kummiuden ehtoja, toimimatta itse yhtään suhteen eteen.

Lopullisen kyllästynyt....

8

1639

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oli alunperin

      3 kummia.Tällä hetkellä ei näköjään enää yhtään ei muisteta jouluna saati syntymäpäivänä. On jo ollut useamman vuoden näin.
      Tyttärelläni olisi rippijuhlat kesällä saa nähdä pyydetäänkö turhaa juhliin, luulen niin. :(

      • edell.

        Oletteko itse muistaneet kummeja? Et kirjoittanut vastavuoroisuudesta mitään...


      • kummina
        edell. kirjoitti:

        Oletteko itse muistaneet kummeja? Et kirjoittanut vastavuoroisuudesta mitään...

        oleminen muistamista jouluna ja syntymäpäivänä!?! Kannattaisko sun kattoa peiliin, ennenku ryhdyt rippijuhlien laittoon ja miettiä kummin tehtävää.


      • tuo sun juttus!

        Sun mielestä näköjään kummin tehtävä on lahjoa jo melkein täysi-ikäistä tytärtäsi! Mene vähä ittees. Kutsu toki juhliin kaikki mahdolliset, ketä vaan voit, se tietää paljon rahaa!


    • oikein hyvin

      Kummiksi ei pitäisi suostua, jos ei itse tunne sitä roolia omakseen. Mutta joskus kieltäytyminen on tietysti vaikeaa.

      Toisinaan taas lapsen vanhempien käsitys kummiudesta on täysin toinen kuin kummilla itsellään. Monet vanhemmat kun pitävät kummeja vain raha- ja lahjasampoina, joiden tehtävänä on ostaa juuri oikeanlainen kummilusikka ja antaa tarpeeksi paljon rahaa rippilahjaksi. Ja osallistua kaikenmaailman pönötysjuhliin. Pelkkä arkinen läsnäolo ja henkisen tuen tarjoaminen ei näköjään riitä kaikille vanhemmille. Kummien paremmuutta arvioidaan sen mukaan, kuinka hienoja ja kalliita lahjoja he ovat lapselle hankkineet.

      • yhdyn sanoihisi

        joillekin vanhemmille kummit ovat vain rahasampoja. mieheni valittiin kummiksi myös asemansa perusteella, tarkoitan siis että nuo vanhemmat pitävät hänen työtään ja asemaansa "niin hienona, että kannattaa ottaa kummiksi että tarpeen tulle pääsee lypsylle". minä tosin pidän huolen siitä ettei kummilasten lahjoihin, leluihin, siis tuhlata penniäkään liikaa rahaa (max.5 e). sitä saa mitä pyytää.


      • epämieluisaa
        yhdyn sanoihisi kirjoitti:

        joillekin vanhemmille kummit ovat vain rahasampoja. mieheni valittiin kummiksi myös asemansa perusteella, tarkoitan siis että nuo vanhemmat pitävät hänen työtään ja asemaansa "niin hienona, että kannattaa ottaa kummiksi että tarpeen tulle pääsee lypsylle". minä tosin pidän huolen siitä ettei kummilasten lahjoihin, leluihin, siis tuhlata penniäkään liikaa rahaa (max.5 e). sitä saa mitä pyytää.

        sinulle että miehesi on kummi.
        kovin rahakeskeinen on sinunkin ajattelusi.
        jos on kummina lapselle niin sitä varmasti haluaa osallistua lapsen elämään, toki muutenkin kuin rahallisesti/lahjoin.


      • kypsänä
        epämieluisaa kirjoitti:

        sinulle että miehesi on kummi.
        kovin rahakeskeinen on sinunkin ajattelusi.
        jos on kummina lapselle niin sitä varmasti haluaa osallistua lapsen elämään, toki muutenkin kuin rahallisesti/lahjoin.

        En asu enää koti kunnassani mutta käyn muutaman kuukauden välein viikonloppuisin. Minulla on useampi kummilapsi nimenomaan tuolla kotipaikkakunnallani. Myös suurin osa ystävistäni, perheeni, isovanhempani, sisarukseni ym asuvat kaikki siellä samalla paikkakunnalla. Huvittaa semmoinen että kun minä autoton ihminen menen kyläilemään kotiin kahdeksi vajaaksi päiväksi ja yhdeksi kokonaiseksi päiväksi, niin minun oletetaan kyläilevän kaikki ystävät, sukulaiset sekä kummilapset läpi. Olen yrittänyt selittää heille etten ehdi millään kylään joka kerta kaikkien luo, en edes joka toinen kerta.
        Olen pyytänyt kummilapsiani perheineen minun luokseni kylään, heillä kun on autot eikä meille aja autolla kuin pari tuntia. Nämä perheet kiertelevät milloin missäkin reissussa mutta meille tuntuu olevan liian pitkä matka. Eli jos minä en kierrä kyläilemässä kaikilla niin turha on toivoa näkevänsä heitä.

        Kuitenkin hyvissä ajoin ennen joulua, syntymäpäiviä ym minulle soitellaan että mitäs olen tänä vuonna ajatellut lahjaksi ostaa. Tuntuu niin kurjalta että moneen kuukauteen minä olen ainut yhteyden pitäjä mutta kun lähjoja pitäisi alkaa saamaan niin johan alkaa taas puhelin soida.

        Kaiken huippu oli se kun olin aikaisemmin työttämänä ja rahat olivat todella tiukilla, niin minulle ilmoitettiin että lahjaksi kolme vuotias tyttöm tarvitsee Benettonin vaatteita. Oli inhottava mennä syntymäpäiville kun ei ollut sitten varaa ostaa lapselle oikeasti mieluisaa lahjaa vaan äitiä miellyttääkseni ostin Benettonin t-paidan, se oli ainut kyseisen merkin vaate minkä raaskin ostaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2504
    2. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      57
      2284
    3. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      77
      2266
    4. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      16
      1979
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      84
      1749
    6. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      7
      1439
    7. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      30
      1368
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      14
      1244
    9. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      4
      1063
    10. Se on siinä

      Jami kun vielä loppuu niin Lappajärvellä ei oo yhtään mitään toimintaa.Purkamista piisaa kymmenen vuoden ajalle.Maakunna
      Lappajärvi
      32
      937
    Aihe