olis yks kymysys ;)

lapparin esitys tyylistä

esitetäänkö suomenlapinkoirat kiinni vai vapaana.
En siis tarkota että onko ne hihnassa vai irti.
Eli lapparin esitys tyyli,vapaa vai kiinni?

4

597

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ole aina hihnassa

      kehässä?

      Lapparit esitetään. Turvasta ja hännästä kiinni vaan :)

      • lapparin esityksestä

        En tarkottanu sitä vaan siis esitys tyyli siis en sitä et onko koira hihnassa vai ei vaan että onko esitys tyylii vapaa vai kiinni. Koirat on aina hihnassa esittäessä.


      • on hieman
        lapparin esityksestä kirjoitti:

        En tarkottanu sitä vaan siis esitys tyyli siis en sitä et onko koira hihnassa vai ei vaan että onko esitys tyylii vapaa vai kiinni. Koirat on aina hihnassa esittäessä.

        virheellistä. Koira esitetään joko vapaasti tai sitten se asetellaan. Ei se mitenkään tai mistään kiinni ole.
        Lapinkoiria ei yleensä asetella, mutta monet pitävät esim. häntää ylhäällä. Tiedän tuomarin, joka juoksuttaa monta kertaa ympäri kehää nähdäkseen miten koira oikeasti kantaa häntäänsä, ei miten se asetellaan selän päälle.


      • vielki siitä lapparin esity...
        on hieman kirjoitti:

        virheellistä. Koira esitetään joko vapaasti tai sitten se asetellaan. Ei se mitenkään tai mistään kiinni ole.
        Lapinkoiria ei yleensä asetella, mutta monet pitävät esim. häntää ylhäällä. Tiedän tuomarin, joka juoksuttaa monta kertaa ympäri kehää nähdäkseen miten koira oikeasti kantaa häntäänsä, ei miten se asetellaan selän päälle.

        sorry käytän outoo kieltä kun mie puhun ite tolleen et asettelu on silleen et ite pidetään lähellä ja asetellaan vai et annetaanko koiran esiintyy vapaasti ja ite seisoo ja vaan omalla asennolla korjataan seisontaa! No kiitos kuitenki vastauksesta ku ei meinannu mistä löytyy vastausta!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      87
      2049
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      39
      1333
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      136
      1003
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      215
      938
    5. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      81
      827
    6. 95
      813
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      724
    8. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      73
      691
    9. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      51
      690
    10. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      638
    11. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      69
      621
    12. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      35
      601
    13. 43
      571
    14. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      467
    16. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      13
      459
    17. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      452
    18. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      35
      444
    19. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      433
    20. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      427
    Aihe