Voi ripuli

Ripuliton

Olen laihtunut vuodessa n. 9 kg. Jatkuva nälkä vaivaa, nivelsärkyjä, hiuksia lähtee, suupielissä usein haavaumia, ummetusta ja väsymystä. Lääkärillä olen rampannu, otettu labroja (ei keliakia testi) ja vatsan uä, joissa ei mitään. Olen sanonut pari kertaa lääkärille voisiko olla keliakia ja hän on sitä mieltä ettei koska ei ole ripulia. Mulla myös laktoosi intoleranssi joka ei ole koskaan mulla aiheuttanut sekään ripulia. Kertokaahan vatsavaivoista -aiheuttaako keliakia aina vatsan turpoamista, ripulia ja ilmavaivoja? Nyt olen saanut lähetteen sistautilääkärille, mutta en tiedä kuinka pitkään joudun odottamaan. Ai niin vatsavaivoista sen verran, että vatsaani polttelee.

4

936

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ripulia

      Ei se aina aiheuta ripulia, oireet on niin monimuotoiset. Tai sitten on myös oireettomia keliaakikkoja....

    • Ripuliton taas

      Nyt sitten näyttää siltä, että en minnekkään jatkotukimuksiin enää pääse.. Opiskelijana ei ole varaa käydä yksityisellä lääkärillä, joten vaihtoehdoksi ei taida jäädä muuta kuin kokeilla itse olla ilman gluteenia jos auttaisi. Eli kuinka nopeasti oireet katoavat?

      • ..minä vielä

        Osta apteekista parinkympin keliakiatesti jonka voit tehdä kotona.

        Jos saat siitä positiivisen tuloksen, sen luulisi olevan riittävä näyttö jotta pääset terveyskeskuksen verikokeisiin saman asian varmistamiseksi.
        Jos sinulla on keliakia ja nyt aloitat dietin, et saa sitä virallista diagnoosia. Sitä tarvitaan, jotta saa kelan ruokavaliokorvauksen, myös esim. koulut vaativat lääkärintodistuksen saadaksesi gluteenitonta ruokaa. Ensin diagnoosi, sitten vasta ruokavalio!


      • Ripuliton
        ..minä vielä kirjoitti:

        Osta apteekista parinkympin keliakiatesti jonka voit tehdä kotona.

        Jos saat siitä positiivisen tuloksen, sen luulisi olevan riittävä näyttö jotta pääset terveyskeskuksen verikokeisiin saman asian varmistamiseksi.
        Jos sinulla on keliakia ja nyt aloitat dietin, et saa sitä virallista diagnoosia. Sitä tarvitaan, jotta saa kelan ruokavaliokorvauksen, myös esim. koulut vaativat lääkärintodistuksen saadaksesi gluteenitonta ruokaa. Ensin diagnoosi, sitten vasta ruokavalio!

        Apteekin testin tein n. vuosi sitten ja näytti negatiiista. Käsittääkseni nämä testit ei ole 100%. Tiedän etten saa kelan korvausta jos ei asianmukaista diagnoosia tule, mutta en näytä pääsevän tk:n kautta gastroskopiaan. Ei kai tässä auta muuta kuin kokeilla itse. Poissuljettu labrassa diabetes ja kilpirauhas vaivat.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      171
      3941
    2. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      81
      3129
    3. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      24
      2176
    4. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      47
      2155
    5. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      56
      1941
    6. TUNNISTELAATIKKO

      Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain
      Ikävä
      85
      1341
    7. Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?

      Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään
      Tv-sarjat
      25
      1278
    8. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      40
      1270
    9. Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?

      Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli
      Ähtäri
      58
      1058
    10. Valehdella saa, totuus salataan

      Vaikuttaa vähän siltä, että sensuuria toteutetaan juorupalstallakin. Asioita saa kaunistella ja vääristellä, mutta totuu
      Savonlinna
      10
      768
    Aihe