Pysyykö teillä hiukset päässä?

Sairastan juveneelia myoklonusepilepsia ( lapsuusiän "hyvälaatuinen" myoklonusepilepsia, eli kyseinen sairaus ei etene niin kuin progressiivisessa myoklonusepilepsiassa ), ja söin siihen aikoinaan debrakine nimistä lääkettä annostuksella 500mg aamulla ja 500mg illalla.

Kohtaukset pysyivät pois hyvin tällä yhdellä lääkkeellä, mutta ongelmana oli, että eräänä päivänä hiukset yksinkertaisesti alkoivat putoilemaan päästäni vähin erin, kunnes lopulta olin rehellisesti sanoaen lähes kalju. Tämän vuoksi kyseinen lääke jouduttiin kohdallani lopettamaan, vaikka muuten olisi sopinut kaikinpuolin erinomaisesti.

Onko kenelläkään vastaavia kokemuksia?
91073
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

minulla lähti myös deprakinestä ainakin kolmannes hiuksista. Leikkautin pitkät lyhyeksi, vaihdoin lääkitystä ja nyt on taas pitkät hiukset. Ei kohtaukset ole vieläkään poissa eikä lääkitys kohdallaan, mutta hiukset on sentään päässä. Ei ehkä niin tuuheina kuin ennen tätä rumbaa, mutta onneksi sentään.

Äänestä

olen syönyt pari kuukautta deprakinea ja olen kasvattamassa hiuksia pidemmäksi. vielä ei ole ainakaan "tipahtaneet päästä" mutta mietin milloin ne alkavat tippua jos tippuvat??

minulle Deprakine sopii ainakin veriarvojen mukaan hyvin, eikä haittavaikutuksiakaan ole muuta kuin painonnousu ja vatsakivut, eli vähällä päässyt tähän asti.

Äänestä
  • Deprakinea olen katsellut hiuksissa harmautta alkaa olla kaverini ei tätä kuitenkaan allekirjoittanut.Hitaasti ja varmasti muutoksia tulee jos lääke toimii eihän sitä vaihtaa kannata,esim 10v päästä saattaa jo harmautta ja harvenemista olla sinullakin lääkkeen ansiostakin.

    Äänestä

  • Sopeutukaa kirjoitti:

    Deprakinea olen katsellut hiuksissa harmautta alkaa olla kaverini ei tätä kuitenkaan allekirjoittanut.Hitaasti ja varmasti muutoksia tulee jos lääke toimii eihän sitä vaihtaa kannata,esim 10v päästä saattaa jo harmautta ja harvenemista olla sinullakin lääkkeen ansiostakin.

    näinpä voi olla!

    jotenkin aina pelkän nimimerkin perusteella on jo on pieni käsitys mitä vastailet kirjoituksiin.
    toivotaan kuitenkin etten nyt ihan 10v:n kuluttua harmaita löydä päästäni, mutta ehkä 50 vuoden päästä "luonnolliseen aikaan".

    Äänestä

  • epi-palstalainen kirjoitti:

    näinpä voi olla!

    jotenkin aina pelkän nimimerkin perusteella on jo on pieni käsitys mitä vastailet kirjoituksiin.
    toivotaan kuitenkin etten nyt ihan 10v:n kuluttua harmaita löydä päästäni, mutta ehkä 50 vuoden päästä "luonnolliseen aikaan".

    ja itselläni myös on harmaantuminen alkanut tuossa kolmenkympin huiteissa, jollain alle toisilla yli 30 vuotiaana. Ehkä olemme poikkeuksia, enpä tiedä. Tietenkään en tarkoita mitään kovin radikaalia harmautta.

    Nyt ollessani liki neljänkymmenen huomaan jo helposti omat harmaahaituvani - enkä niitä ole viitsinyt värjätä, olkoon mokomat =)

    Deprakine on mulla uusi lääke ja hiukan hätkähdytti lukea hiusten lähdöstä. En ole kovin kiinnostunut ulkoisista asioista, mutta en kyllä silti haluaisi kaljuuntua. Täytyypä tarkkailla hiusharjaa ja siihen jäävää saalista!

    Äänestä

  • epi-palstalainen kirjoitti:

    näinpä voi olla!

    jotenkin aina pelkän nimimerkin perusteella on jo on pieni käsitys mitä vastailet kirjoituksiin.
    toivotaan kuitenkin etten nyt ihan 10v:n kuluttua harmaita löydä päästäni, mutta ehkä 50 vuoden päästä "luonnolliseen aikaan".

    Oletko se alkup. kirjoittaja? Jos, niin varmaan ihan totta, että reiluna parikymppisenä ei oleta tukan putoavan;)

    No joo, itse olen nainen. En syö Deprakineä mutta eräs lääkärini sekoitti lääkkeeni siihen ja kysyi huolestuneena, että onko hiukset pysyneet päässä. Ihmettelin hetken kunnes tajusin muiden kommenttien perusteella sekaannuksen.

    Ei kai miehillä harmaantuminen ja hiusten lähtö ihan itseestäänselvyys ole..? Pitkälti geenien määräämää. Isäni (yli 60 v.) joutuu edelleen käymään säännöllisesti parturissa, harmautta tosin on reilusti, oikestaan valkoisuutta! Mutsin puolen miessukulaiset taas ovat poikkeuksetta kaljuuntuneita, alkoi päälaelta. Eräs (mies)opiskelukaverini kaljuuntui jo 17-vuotiaana, kommentoi että tiedossa oli muttei odottanut sen tapahtuvan ihan niin aikaisin. Harmaantumisen kanssahan näillä ei ole mitään tekemistä.

    Sen sijaan naisten hiustenlähtö iän mukana ei ole mitenkään normaalia, ikävä tosiasia. Jos niin, syynä on usein jokin geneettinen muutos tai sairaus, näin olen ymmärtänyt. Jos naiselta lähtee Depraa syödessä hiuksia tupottain, on syynä lähes varmasti lääkitys (kun se tuoteselostuksessakin mainitaan). Ei sitä kenenkään tarvitse kestää, jos ei halua. Jos ei muu lääke sovi, voihan aina hankkia peruukin tms.

    Itse käytin nuorena peruukkia, kun leikkauksen seurauksena tukka ajettiin pois. Tosin haavaa ei aluksi saanut hautoa mutta sen tervehtymisen jälkeen käyttö oli ok. Mielestäni siinä ei ollut (eikä ole) mitään hävettävää. Lisäksi, niiden muutaman paranemiskuukauden aikana sain ihan riittävästi kuunnella kommentteja sänkitukkaisesta päästäni, joten parempi niin.

    Äänestä

  • Söin Deprakinea ihan lapsesta saakka aika monta vuotta, eikä moneen vuoteen ollut kyseistä ongelmaa, eli hiuksia ei muistaakseni irronnut mitenkään tavallista enemmän.

    Sitten vaan se eräänä päivänä se tapahtui. Kun käsillä veti hiuksista hennosti, tukku jäi käteen, ja harjatessa lähti melkein sitten loput. Se oli silloin tosi kova paikka ja olisi tietenkin vieläkin, ja lääkärille varattiin silloin samantien kontrolliaika.

    Tiedän pari ihmistä jotka käyttävät Deprakineä. Toinen heistä on lähes kalju, mutta toisella en ole huomannut mitään muutoksia koko lääkkeen käyttöaikana, vaikka hän onkin jo nyt iältään lähes kuusikymppinen ja hiukset voisivat olla jo luonnollisenkin ikääntymisenkin puolesta harventuneet.

    Deprakinen sivuvaikutukset siis vaihtelevat eri ihmisillä yksilökohtaisesti niin kuin kaikkien muidenkin lääkkeidenkin.

    Ei siis kannata huolestua liian aikaisin ja vaihtaa lääkettä turhaan toiseen jos lääke muuten sopii ja tuo hoitovastetta. Jos hiukset alkavat lähtemään voi lääkkeen vaihtaminen kenties olla aiheellista, vaikkakin kyseessä on vain ulkoinen ja esteettinen asia. Meille on kuitenkin luotu hiukset kasvamaan päässä, ja niiden tippuminen oli ainakin minulle nuorena naisena silloin ahdistava ja surullinen asia.

    Nyt kun lääke on vaihdettu toiseen, ei kuitenkaan mielestäni yhtä hyvään, hiukset ovat kasvaneet takaisin normaaliin tapaan, ja ovat ihan normaalipaksuiset, elleivät jopa paksummat.:):):)

    Äänestä

  • epi-palstalainen kirjoitti:

    näinpä voi olla!

    jotenkin aina pelkän nimimerkin perusteella on jo on pieni käsitys mitä vastailet kirjoituksiin.
    toivotaan kuitenkin etten nyt ihan 10v:n kuluttua harmaita löydä päästäni, mutta ehkä 50 vuoden päästä "luonnolliseen aikaan".

    Saavuttanut tyylini pystyn itsekin tunnistamaan monen toimittajan tavan kirjoittaa heidän nimen ja nimimerkin perusteella eikä vaadi kummoistakaan miettimistä.Paljonhan sitä kestää olen syönyt epilääkkeitä 30v n 10v depraa ensimmäisiä harmaita alkaa olla ikä saattaa aiheuttajana kanssa olla.

    Äänestä

kävi toisin päin. hiukset kasvoivat ihan hurjasti ja olivat todella paksut.

onko sulla muuten otettu kilpirauhas arvoja? minulla alko hiukset putoileen päästä kun sairastuin kilpirauhasen vajaatoimintaan.
lääkitys kun saatiin kohdalleen alko hiukset taas kasvaa ja ovat pitkästä aikaa hyvässä kunnossa :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hiukset tallella? kirjoitti:

Sairastan juveneelia myoklonusepilepsia ( lapsuusiän "hyvälaatuinen" myoklonusepilepsia, eli kyseinen sairaus ei etene niin kuin progressiivisessa myoklonusepilepsiassa ), ja söin siihen aikoinaan debrakine nimistä lääkettä annostuksella 500mg aamulla ja 500mg illalla.

Kohtaukset pysyivät pois hyvin tällä yhdellä lääkkeellä, mutta ongelmana oli, että eräänä päivänä hiukset yksinkertaisesti alkoivat putoilemaan päästäni vähin erin, kunnes lopulta olin rehellisesti sanoaen lähes kalju. Tämän vuoksi kyseinen lääke jouduttiin kohdallani lopettamaan, vaikka muuten olisi sopinut kaikinpuolin erinomaisesti.

Onko kenelläkään vastaavia kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu