Mitä ruokia äidin tulisi välttää?

äippä8181

Hei!

Kysyisin teiltä,että mitä ruokia äidin tulee vältää imetyksen aikana,etei vauvalle tulisi masuvaivoja?

Kaali ja suklaa ovat ainaskin mitä tiedän ettei sovi syödä mutta mitä muita tulisi välttää? Juon kahvia,että onko se pahasta? Onko missään virallisilla sivuilla jotain listaa mitä ruokia/juomia tulisi välttää imetyksen aikana?

8

1323

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voi aiheuttaa

      vatsanpuruja,sitten myöskin sipuli ja ruisleipä.

    • äiti vaan

      niitä ruoka-aineita, jotka aiheuttavat itsellesikin ilmavaivoja. Varmasti yleisimmät on just sipuli, kaali, kahvi tai ylipäänsä kofeiini, ruisleipä, suklaa, omena, herne, hiilihappopitoiset juomat...jotain jäi varmaan vielä puuttumaan... Googleta sana koliikki tai vauvan ilmavaivat, niin saat varmasti asiasta lisää tietoa.

    • eräs vaan

      oli meidän vauvan masulle liikaa.

    • spirello

      ei ole mitään ruokia mitä pitäisi välttää. jotkut vauvat reagoi herkästi äidin syömiin ruoka-aineisiin ja jos vauvalla on ilmavaivoja niin voi koittaa auttaako esim. herneiden, kaalin, kahvin yms. välttäminen.
      jos vauvalle tulee selkeitä allergia oireita niin lääkärin kanssa pitää puhua mikä ruoka-aine voisi tehdä oireet ja kannattaako koittaa jättää joku ruoka-aine pois omasta ruokavaliosta.
      varmuuden vuoksi ei kannata rajottaa omaa syömistään. vauvan mahavaivat ei välttämättä liity mitenkään äidin syömiin ruokiin.

      • mieltä

        Itsekään en ole vaan varmuuden vuoksi jättänyt mitään ruoka-aineita pois. Päivittäin syön ruisleipää, omenoita, porkkanoita, luumuja, suklaata.... Yhtään ei ole masuvaivoja suuremmin valitellut.
        Sanotaan myös, et jos syö samalla tavalla kuin raskausaikanakin, niin vauva on osittain jo tottunut näihin ruoka-aineisiin.


    • äippä818181

      kiitti vastauksistanne :)

    • 4:n äiti

      Mikä tahansa ruoka-aine voi aiheuttaa vatsavaivoja tai mitä tahansa muita allergiaan tai yliherkkyyteen viittaavia oireita, mutta yleisimmin ilmavaivoja aiheuttaa ne ruoka-aineet, mitkä aiheuttavat äidille ilmavaivoja, ilman että vauva itse olisi allerginen tai yliherkkä ko. ruoka-aineille.

      Esimerkiksi meidän esikoinen sai ilmavaivoja minun syömästä kukkakaalista, mutta ei siitä kukkakaalisoseesta mitä syötin hänelle. Eli jos maistoin sitä vauvan kukkakaalisosetta, saatiin me molemmat ilmavaivoja, mutta jos en maistanut vaan syötin sitä vain vauvalleni, ei meistä kumpikaan saanut ilmavaivoja.

      • alkuperääippä81

        Joo,mulla kyllä itsellänikin on ilmavaivoja ja luulen,että tulee vaaleasta leivästä. Mitähän leipää saisi syödä? Kun ruisleipää ei saa ja hiivapohjaisistakin tulee ilmavaivoja eli mikä leipä? rieskakin pierettää..hmm...oisko sitte näkkäri?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      64
      5160
    2. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      66
      2347
    3. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      262
      2342
    4. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      36
      2339
    5. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      19
      1574
    6. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      219
      1438
    7. Taas joku junan alle

      Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai
      Loimaa
      49
      1028
    8. Joko luovutat

      Mun suhteen?
      Ikävä
      89
      996
    9. Harmittaa...Lampsiinjoen sillat

      Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v
      Imatra
      12
      929
    10. Jalat alta

      Multa kun veit 😎 👘 🦵🦵🤏
      Ikävä
      66
      927
    Aihe