;))102e sakkoa luin ilta-sanomista poliisit oli laittaneet ruksi osastoon ajokortti ATK.?????mulla ei oo kun pikku e.siis ajokortti;))
mummo +rypäleet,pöllityt
neitoperhoxl
121508
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Suomeksi? Ja miten rypäleet ja ajokortti liittyy toisiinsa?
Lehteä ILTA-SANOMAT s.20 Lauantai 23.2.2008
tässä muka sinun takia lähteä Ilta-Sanomat ostamaan,oletko joku myynninedistäjä.Kirjoita niin että muutkin ymmärtää tai jos osaat niin linkitä se uutinen edes.
mummo oli pöllinyt rypäleitä kaupasta, tai siis syöny niitä n. 0,65cnt arvosta, sakkoa sai yli 100e. ajokortissa oli se ATK merkintä
Eivätpä nämä täkäläisen käräjäoikeuden yhden cumlauden ja kuuden appron apinat näy osaavan käyttää ns.tuomarin harkintavaltaa.Kun tuon ikäiselle ihmiselle lätkäistään 17 päiväsakkoa 67 centin "varkaudesta",niin sopii kysyä,onko herroilla muuta kuin rahan kiilto silmissä.Vanha tuomarin ohje on:"mikä ei ole kohtuus ei ole myöskään oikeus".-Sopiihan tätä vertailla Nurmeksen käräjäoikeuden 13.2.antamaan vapauttavaan tuomioon huorittelu ja ahdistelujutussa,josta tälläkin palstalla kirjoiteltiin.-Muuten,kuka luottaa enää Suomen oikeuslaitokseen? Eiköhän se ole vitsi?
Näpistys on näpistys tehtiinpä se 14-tai 80-vuotiaana. Jos on syyntakeeton niin tarttee palkata avustaja kauppa-asioille niin ei syö "kuormasta" ennen maksua. Jos niitä rypäleitä ei joku maksa heti niin hintojen nousuna sen maksaa sit kaikki yhdessä.
että pitäisikö syytön ihminen tuomita vain siksi, että on rikas ja hänelle ollaan kateellisia?
olet, kun pohjanmaalainen yrittäjä sai ylinopeu-
desta yli 40.000 euron sakot aiheuttamatta va-
hinkoja ulkopuoliselle.Nyt hän maksaa sakkoja
yli 30 vuotta, 100 euroa kuukaudessa.
Ovatko mummon ja yrittäjän sakot mielestäsi
suhteutettuna oikeudenmukaiset?
ajokortti sarakkeessa ATK!!!!!
mummoparka jo varmaan vähä höperökin ja tuomio oli kyllä julma???Kaikki me vanhetaan ja nähdäänkö edes noin kunnioitettavaa ikää siis me valittajat!!!!
tapausta ei pahemmin kirpaise sakon suuruus. Toisaalta en hyväksy järjettömiä sakkoja ylinopeudesta... mutta asiassa on myös toinen puoli; tässä tapauksessa yrittäjä ajoi maantiellä 190 km/h. Kyseinen vauhti muun liikenteen seassa on törkeää välinpitämättömyyttä muusta liikenteestä ja muista ihmisistä ja hän on sakkonsa ansainnut. Mutta sitten taas nuoret poijjanklopit voivat tulottomina ajaa samaa nopeutta saamatta siitä juurikaan rahallista rangaistusta. Mikä nyt sitten on oikein... ehkä ylinopeussakon pitäisi tämän kaltaisissa tapauksissa olla kiinteä, mutta kuitenkin tarpeeksi suuri... ehkä luokkaa 5000 EUR tuloihin porrastamatta.
ajokorti-asiassa kertoo,ettei vanhus ole enää täysissä järjen voimissa.Poliisi vai oikeusko sillä ilkamoi---on muuten julkinen solvaus!
esim. karkkia kammetaan paljain käsin pussiin hyllystä ja laitetaan vielä niitä takaisin, koska "tulikin liikaa" sekä rämmitään kaikki hedelmät läpi, maistellaan vähän kaikkea jne. Ja vanhuksethan ei yleensä ole niitä hygieenisimpiä...