Jos haluaa tuhota hyvin pyörivän tanssiravintolan, tässä siihen varmin keino:
-Houkuttele paikkaan muutamaksi illaksi liian monella aaltosten kursilla olleita lönkkö-bugg-härveltäjiä.
Kun nämä typerissä menneen muodin reisitasku/roikkuremmihousuissaan ja hajuvesi-lihapulla-yhteensopivissa mustavalko-kengissään koikkelelehtivat tanssikamelit remmeltävät hetken sitä ainaista joka-musiikin-lönkkö-hiiohoi-buggiaan, niin jopa alkaa kapakan ulko-ovi käydä.
-Houkuttele paikkaan muutamaksi illaksi liian monella aaltosten kursilla olleita lönkkö-bugg-härveltäjiä.
Kun nämä typerissä menneen muodin reisitasku/roikkuremmihousuissaan ja hajuvesi-lihapulla-yhteensopivissa mustavalko-kengissään koikkelelehtivat tanssikamelit remmeltävät hetken sitä ainaista joka-musiikin-lönkkö-hiiohoi-buggiaan, niin jopa alkaa kapakan ulko-ovi käydä.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Onneksi joku kunnolla tanssii joskus ravintolassakin. Ettei ole vaan yhden yön hakupaikka...
... kun nämä bugg-epelit eivät tanssi kunnolla. Eivät edes sitä buggiaan. Luulisi, että jos änkeää niin helpon askelluksen joka musiikkiin, niin edes se menisi sulavasti, mutta ei. Koikkelehtimista pitkin parketin laitoja ja välillä tehdään epämääräisiä, väkisin väännettyjä kuviohärveleitä perse pitkällä.
Liikkumattomaksi luutunut rintaranka ja ristiselkä saa nämä remmihousupellet näyttämään parrattomilta joulupukeilta, jolta kontti on luiskahtanut selästä, mutta pukki ei ole sitä vielä huomannut.
"... kun nämä bugg-epelit eivät tanssi kunnolla. Eivät edes sitä buggiaan. Luulisi, että jos änkeää niin helpon askelluksen joka musiikkiin, niin edes se menisi sulavasti, mutta ei. Koikkelehtimista pitkin parketin laitoja ja välillä tehdään epämääräisiä, väkisin väännettyjä kuviohärveleitä perse pitkällä".
Bugg-askel on yksinkertainen, mutta kuvioiden tanssiminen vaatii taitoja. Toki tanssija pitäisi ottaa huomioon muut, ja väistä, niin kuin me kaikki toivottavasti teemme.
Onko niin että edellinen kirjoittaja tanssii pelkästään perusfoksia, ilman mitään ekstraa? Jos oppisit vähän lisää, vaikka Bugg tai jotain muuta, ehkä nämä buggaajat eivät ärsyttää enää niin paljon...
Mutta ravintola saadaan taas kukoistamaan, kun se kutsuu paikalle Humppiksen, joka tuo ne noin 1000 tuttuaan paikalle.
Eikö olisikin hienoa saada tanssitaitoisia ihmisiä myös ravintolaan... Ainakin viikonloppuisin joutuu välillä olemaan jonkun humalaisen tukipilarina. Tanssista ei ole tietoakaan.
eri paikkoja kuin tanssilavat. Baarissa juodaan viinaa ja lavoilla tanssitaan. Aina asioita pitää alkaa sotkemaan. Täydellinen seksikään ei tarvitse viinaa, samoin on tanssinkin suhteen.
"kun se kutsuu paikalle Humppiksen"
Miten meni Humppiksen viikonloppu?
Haluaisin lukea sunnuntain Jäken raportin ennen kuin käyn nukkumaan. Täytyy odotella vielä vähän aikaa.
...että Humppis on ainakin launtaina ollut kuumeessa. Tuota voi epäillä jo perjantain Jäken raportin perusteella, koska Humppis oli hiukan alakuloinen ja lievässä lämmössä. Ainakaan tavanomaista raporttia Pesäkallion lauantai-illasta ei ole vielä tätä kirjoitettaessa ilmestynyt :(
Toivottavsti kuitenkin kunto on ollut parempi sunnuntaina ja saamme taas lukea asiantuntevaa raporttia sunnuntain bugg-illasta :)
Ja tiistaina sitten nähdään Tulisuudelman Finkkutansseissa ;)
...tuo vanavedessään paljon muitakin kävijöitä.
Paikkojen kannattaisikin panostaa suosittujen laajan ystäväpiirin omaavien tanssijoiden houkuttelemiseen.
Kas kun ihminen laumasielu, menee sinne minne muutkin.
Hyvä esim. vaikka finkku tanssit, veikkaan että moni menee sinne vaikka ei pitäisikään finkuista, vaan kun ne muutkin...
Tanssiravintolat ovat katovaa kansanperinnettä. Eihän tanssipaikoiksi rankkeerattavia ole jäljellä kuin kourallinen.
Tavallinen ravintola ja tanssi sopivat huonosti yhteen. Kun tanssilavatkin katoavat (toivottavasti ei aivan lähiaikoina) tanssimisesta tulee suppean piirin harrastusta klubeissaan tai kuntoilutyppistä kansalaisopistojen kurssitusta.
Ravintoloilla meni hyvin siihen aikaan kun niissä oli hyvät tanssitilat ja niissä tanssittiin säännöllisesti. Tanssiminen sai asiakkaat sisään viikonloppuina jo alkuillasta, ja pöytävaraukset piti lunastaa viimeistään 21:00, vkloppuisin 20:00.
80-luvun alussa joku neropattikonsultti totesi tanssitilan olevan tuottamatonta tilaa ja ne pienennettiin postimerkin kokoisiksi. Elävä tanssimusiikki todettiin ravintoloiden suurimmaksi tuottamattomaksi yksittäiseksi kuluksi. Samainen neropattikonsultti esitti laskelmat kuinka paljon enemmän ravintolat saavat tuottoa, kun elävästä musiikista luovutaan - ja myös se tuottamaton tila saadaan tuottavaksi. Laskelmissa otaksuttiin asiakasmäärän jopa lisääntyvän, kun musiikki ja tanssiminen ei ollut häiritsemässä seurustelua ja viinan juontia.
Mutta kuinka kävikään. Enää ei ollutkaan mitään konkreettista syytä mennä ravintolaan alkuillasta, vaan se seurustelu ja viinanjuonti toteutui muualla. Kuka sitä nyt jaksaisi seurustella ja juoda viinaa paria tuntia kauempaa, kun mitään muuta tekemistä ei ole. Tanssia voisi, vaan kun ei ole siihen mahdollisuutta.
Seuralaisen iskemiseenkään ei kulu aikaa, kun vaatteisiin tarttujia on jono - puolin ja toisin. Ryyppäämiseenkin riittää usein tunti kun on hyvät pohjat. Kun ei ole mitään syytä ajanviettoon ravintolassa, niin sinne mennään nykyisin vasta usein pikkutunneilla ja ollaan korkeintaan pari tuntia. Siinä ajassa ehtii kaiken tarpeellisen ja tarpeettomankin.
Jotenkin huvittaa, kun edelleenkin tanssimusiikia ja tanssitilaa pidetään ravintoloissa tuottamattomina turhuuksina. Näiden poistamisen jälkeen vasta ravintoloiden asiakasmäärät romahtivat. Nykyisin monessa isossa ravintolassa salin tyhjä tila on paljon suurempi kuin mitä parkettien koko oli aikoinaan. Avara sali kun on edustavamman näköinen kun täysi salillinen tyhjiä pöytiä.
Eiköhän se ole yleinen trendi että tanssiravintoloille on vähemmän kysyntää. Nuorempi polvi ei ole kiinnostunut tanssiravintoloista ja tanssimisesta ylipäänsä. Näkeehän tuon jo laivaristeilyilläkin kuinka nuorisolle tarkoitetut diskot ammottavat väljyyttään.
50- ja 60- luvuilla vain nuoret kävivät tansseissa. Vanhemmat istuivat kapakoissa jos yleensä missään kävivätkään. Nyt vanhemmat, "entiset nuoret", käyvät tanssimassa ja nuorempi väki ja muu tanssimaton porukka istuu ravinteleissa jos sielläkään.
Positiivinen puoli nykymenossa ehkä on että siinä missä suomalainen pärjäsi tansseissa entivanhaan tuppisuunakin so ei tarvinnut välttämättä keskustella henkeviä, nykynuoriso istuu kapakoissa luontevasti tapaamassa kavereitaan ja juttelemassa.
Ja ryyppäämässsä.
Järvenpäässä oli kaksi hyvää tanssiravintolaa. Sonaatti ja Hummeri. Väkeä riitti ja hyviä tansseja. Mahtavia orkestereita. Tanssimassa piti olla heti kun musiikki alkoi soida eli klo 20.00 ja lopetettiin valomerkkiin 0.30 arkisin ja viikonloppuisin 1.30. Vaikka olimmekin useimmiten limu linjalla, niin kyllä siellä muu porukka piti huolen katteesta. Lehtipihvikin maksoi silloin 16 markkaa ja illalliskortti hyvitettiin ruoanhinnasta. Illalliskortti taisi maksaa 5 - 10 markkaa pe-la. Ja niitä pystyi keräämään, joten useimmiten saattoi syödä lähes ilmaiseksi. Arkena sisäänpääsy oli ilmainen. Sunnuntaisin porhallettiin Puistokulmasta tai Pavilta Hummeriin levytanssi jatkoille. Hmmm...
Oi niitä aikoja! :)
Totta puhut. Ne Rock'n'Swing -porukat vievät vain tilaa tavallisilta tanssijoilta. Ei näistä taitureista ole iloa kenellekään, ei edes tanssilavoilla, tanssiravintoloista puhumattakaan.
Mikseivät r'n's -tyypit tanssi oman tanssiurheiluseuran salilla? Eiväthän he kuitenkaan koskaan ketään porukan ulkopuolisia hae tanssimaan. Mitä järkeä on siis tulla yleiseen tanssipaikkaan? Kaipaavatko yleisöä?
Harrastan itse r'n's -tansseja, mutta en kuulu "piireihin", en edes halua kuulua. Sen verran hyvin nämä ihmiset tunnen. Lavatansseissa ja tanssiravintoloissa tanssin mielelläni tavallisia lavatansseja tavallisten ihmisten kanssa. Kaikenlainen elitismi tuhoaa mielestäni lavatanssikulttuuria.
Aaltosten kursseista olen kyllä eri mieltä. Ne ovat ihan normaaleja hyviä lavatanssikursseja, kaikille tavallisille lavatanssiharrastajille tarkoitetuja. Ylimielisiksi nilkuiksi opitaan muualla.
mustavalkopulunpaskat ravintolassa jaksaa aina vaan naurattaa vuodesta toiseen.
"minä laitan nämä tän keltaisen hörhelöhameen kanssa kun näillä on niiiiin hyvä tanssia"
Tyylitajusta viis, kunhan kaikki näkee että kurssilla on oltu!
Älkää hyvät tanssiin hurajtaneet naiset enää ikinä suunnitelko omia "tansssivaatteitanne". olette karmeaa katseltavaa, vaikka ravintolassa oliskin aikas pimeetä.
Meidän r'n's seurassa opetetaan ja kannustetaan harrastajia kahteen asiaa:
1) kilpailemaan
2) esiintymään/esittämään
Onkos se sitten ihme, että tanssipaikoilla nämä pullerot toteuttavat itseään ja saamiaan oppeja.
Juu, rock and swing treeneissä koko ajan prässi päällä...milloin kisamaan...missä yleisö...tanssikaa yleisölle...missä se kunnon tanssi parille...ja kunnon pillunvonkausmeininki ? ? ?
vonkauksesta. R'n's on sellasta lökäpöksy porukkaa, jotka luulevat olevansa jotain uskomatonta. Kyllä se viime eroviisu karsinnoissa nähtiin, mikä ero R'n's tanssijoilla verrattuna...
Jotain Fuskua ei voi ikipäivänä verrata vaikkapa tangoon, jossa todellinen tulkinta: suru, ilo, lihallisuus, himo, rakkaus, kaipuu näyttelevät yms. suurta osaa.
Eniten ärsyttään Tampereen alueen swingarit. Tanssikoot toisilleen omissa saunailloissaan.
ovat nämä kaikki 5 ylempää viestiä tulleet samalta kirjoittajalta ...
kirjoittanut tähän ketjuun vain yhden viestin.
hyvä vitsi :) Aukenikohan kaikille?
sinäkin vain yksin kirjoittanut nämä kaikki.
Olen joskus vieraillut etelän lavoilla ja huomannut jakaantumisen. Kyllä kunnon boogie/jatsi on parasta tanssimusiikkia, mutta ei yleistansseissa sovi aliarvioida muitakaan.
Ja sama toisinpäin: perinteisesti vauhtilajeille (jenkka, polkka...) on jätetty lattialle tilaa, miksei näille uusvanhoille paritansseille, joiden historiakin on paljon pidempi kuin esim humpan?
Kyllä paritanssin tulevaisuus on laadussa, ja sitä ovat hyvät tilat, hyvät orkesterit ja vähemmän tanssivia palvelevat ravintolatilat.
Ilmeisesti viihdekeitaat suurenevat ja samana iltana vuorottelevat fanitus- tanssiorkesterit.
ihan rysän päältä ;)
Pieleen meni arvauksesi sillä olen kirjoittanut vain yhden viestin ;)
Täällä on monta kirjoittajaa
Massat liikkuu missä tapahtuu.
"Heiluvat Sedät
24.02.2008 21:22"