Glukoosista!

Grrr...

Kuulin kerran ettei kotimaisille viljoille allerginen saisi syödä glukoosia. Sitähän on siis joka toisessa makkarassa ja valmisruoassa. Onko tolla väittämällä mitään perää, kertokaa viisaammat.

4

2583

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • se ole

      Puhutko sinä nyt keliakiasta vai allergiasta? Keliaatikko ei voi käyttää kotimaisia viljoja, mutta hän ei ole allerginen niille. Keliakia on jotain aivan muuta kuin allergia. Keliaatikon tulee välttää gluteenia, ei suinkaan glukoosia.

      • Grrr..

        Olen siis allerginen viljoille en keliaakikko. Ja Tarkoitin nimenomaan glukoosia kun joku jossain sanoi ettei vilja-allerginen voi syödä mitään jossa on glukoosia. Ja sitähän on ihan joka paikassa, no melkein ainakin. Eli onko tossa mitään perää vai onko ihan tuulesta temmattu juttu?


    • jollain mennyt selitykset

      sekaisin. Glukoosi on toiselta nimeltään rypälesokeri ja se on osana monessa muussa sokerissa. Vilja-allergisena vältät niitä viljoja, joille olet allerginen. Minkäli kaikki kotimaiset viljat ovat poissa ruokavaliosta, niin viljojen suhteen tulee valita tuote, joka on luontaisesti gluteeniton. Pelkissä gluteenittomissa tuotteissa saattaa olla ja onkin venhätärkkelystä ja sehän sitten laukaisee allergiaoireet vehnäallergiselle. Allergisena, jos on herkästi reagoiva, pitää tietää esim. tuotteen tärkkelyksen alkuperä, sillä se voi olla vehnästä tai ohrasta peräisin.

    • Vilma-allergia

      Supervanha keskustelu, mutta haluan selventää miksi glukoosi ei välttämättä sovi vilja-allergiselle!

      Tuotteeseen lisätty glukoosi/rypälesokeri on useimmiten tehty VEHNÄSTÄ, perunasta tai maissista.

      Löysin terveyskirjaston sivuilta järkyttävän listan, jossa sanottiin, että vilja-allergiselle se kyllä sopii. Samalla listalla oli myös glukoosisiirapit ynnä muut kauheudet ja vielä gluteeniton VEHNÄTÄRKKELYS! Vilja-allergisena voin sanoa, että kaikki terveyskirjaston listalla olevat ns. "sallitut aineet" ovat ainakin itselleni ihan pahinta myrkkyä..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      188
      5091
    2. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      14
      1751
    3. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      63
      1626
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      127
      1497
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      9
      1463
    6. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      50
      1147
    7. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      96
      1084
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      302
      969
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      195
      941
    10. Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!

      Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö
      Suomalaiset julkkikset
      7
      820
    Aihe