C 5

Minkälaisia kokemuksia teillä joilla on C5 on siitä, onko vikoja tai muuta tai - jonka olet huomioinut nyt kun olet ajanut sillä?
31527
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Eka C5:ni oli melkoinen vikapesä. Muuten se kyllä oli mukava ajella, tilava ja hyvin varusteltu. Vaihdoin sen nyt kesällä uuteen C5:een, joka tuntuu laadullisesti parantuneen huomattavasti. Kokeilin kyllä muitakin saman kokoisia ajopelejä, mutta jostain kumman syystä Citikka oli selvästi "minun" autoni. Vioista saa tarkempia selvityksiä tutkimalla tämän palstan aiempia kirjoituksia.

Äänestä
  • Pahapa on tuohon mennä sanomaan, kun on vasta 6 kk ja 12000 km ajettu. Käytännössä ei ole ollut mitään vikoja. Muutama luovutushuollossa aiheutettu vaiva oli/on, mutta eiköhän ne saada seuraavassa huollossa kuntoon, mitä ei vielä 2000 km huollossa huomattu (vetokoukun asennuksen yhteydessä irtiotettu takakontin paneeli on ruvennut repsottamaan ja lohkolämmitin ei aina jostain syystä toimi (?) )

    Aluksi joissakin sähkötoiminnoissa oli "uutuudenkankeutta", jotka hävisivät itsestään ja vakionopeussäätimen logiikka tuntuu vaihtelevan eri starttikertojen jälkeen.

    Tuossa kaikki tähän mennessä, eli paljon vähemmän kuin tätä autoa edeltäneessä ruotsalaismerkissä ja sitä edeltäneessä saksalaisessa, joissa kummassakin kertyi ekoihin huoltoihin pitkä lista korjattavaa.

    En voi muuta sanoa, että oman valintani tein pitkän harkinnan ja mittavan omistajahaastattelukierroksen jälkeen. Tyytyväisyys heijastui omistajista ja tyytyväinen olen itsekin tähän mennessä ollut. Jousitus/ajotuntuma vaatii hieman totuttelua, mutta sen jälkeen muilla autoilla ajo on tuskaa ;)

    Äänestä

Itse tein vasta eilen kaupat mutta vakuutuin koeajolla ja testi ym.. tietoa kahlatessa, että
C5 on auto minun makuuni. Hiljainen kuin mikä ja mukava ajettava.
Huonoja puolia tulee mieleen vain tottumattomuus auton mitoista kun kampeaa sitä ahtaaseen taskuparkkiin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


millainen kirjoitti:

Minkälaisia kokemuksia teillä joilla on C5 on siitä, onko vikoja tai muuta tai - jonka olet huomioinut nyt kun olet ajanut sillä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu