Minulla on vuoden ollut epämääräisiä vatsavaivoja, nyt parin viime kuukauden aikana ne on mennyt niin pahaksi, että niiden kanssa ei oikein pysty elämään.
Minun oireita ovat:
- kamalat ilmavaivat, hajua on paha ja ilmaa tulee todella paljon
- turvotus
- ripuli, yleensä aamuisin
- suussa afta
- ärtyneisyys
- väsymys
- hampaiden kiilteen häviäminen (hammaslääkäri mainitsi)
(En tiedä liittyykö väsymys ja ärtyneisyys vatsaongelmiin mutta niitä minulla kuitenkin on)
Itse olen yrittänyt selvitellä oireiden syytä (jättänyt pois kaikki maitotuotteet ja rajoittanut muutenkin syömistä), olen myös tehnyt apteekin keliakiatestin joka näytti negatiivista. Nyt kun apu on tarpeen ja sitä haluaisi pian, niin lääkäriajan saa vasta huhtikuun loppuun?? Onko tämä nyt ihan oikein? Tästä vaivasta pitää siis kärsiä vielä pari kuukautta ennen kun pääsee eden mihinkään kokeisiin. Pistää vihaksi tuollainen.
No, tässä on nyt sitten vain syötävä hyvin niukasti muutama kuukausi, toivoen, että oireet jää mahdollisimman vähäisiksi. :(
Vatsavaivoista
6
631
Vastaukset 6
- yksityiselle
Silläaikaa kun odottelet julkista puolen aikaa, mene yksityiselle (omavastuu ehkä n. 60e, n. 20 min) saamaan ensiohjeita vaivaasi.
Kiillevauriot liittyvät usein
refluksiin mutta muut luettelemasi
oireet eivät siihen kuitenkaan kuulu.- ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
kuuluvat.
- Maitohappobakteerit
http://personal.inet.fi/koti/haistahome/Kosteusvauriohome-Miten_toimin.htm#Oireista
hoito-lue tarkkaan bakteereista,
http://personal.inet.fi/koti/haistahome/Kosteusvauriohome-Miten_toimin.htm#KVHT-altistuneen_hoito omalle lääkärille, niin ottavat verikokeita, mut muihin tutkimuksiin, kuten tähystyksiin voi mennä monta kuukautta ennenkuin pääsee. Mut ekaks katsovat ultralla. Jokaiseen tutkimukseen joutuu aina odottamaan. Siellä on niin pitkät jonot tutkimuksiin, ettei pääse oikein heti vaikka ois miten kipeä. Yksityisellä pääsee aikaisemmin, mut esim. tähystys ja muut tutkimukset on kyllä tosi kalliita.
- refluksikurkku
Minulla on ollut refluksi lähes 20v.
Minulla ei ole koskaan (taudin edes ollessa
todella aktiivinen) näitä oireita.
Koska minulla on ylärefluksia, olen
aktiivi hammaslääkärissä kävijä ja reikiä
löytyy (tähän vaikuttaa tietenkin muutkin seikat).
Oletko tsekannut yleisemmät suolistosairaus-
sivut? - ihan
Crohnin taudilta.
Aiheuttaa vatsahaittaa, ripulia ja myös aftoja suuhun, sekä hampaiden huononemista.
Väsymys voisi kai taas johtua hemoglobiinin laskusta, jos siellä on tulehtunut suoli.
Verikokeisiin ja tutkimuksiin! :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1561182
Poliisin potkija
Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.301139Sinä mies olisit
ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s47993- 49867
- 65791
Miksi jätit minut
Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?49767Miten yksi ihminen
Voi kolahtaa näin kovaa? Saada ajatukset vallattua näin totaalisesti? Taidan oikeasti tarvita ammattiapua tämän kanssa,37656Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se
Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?71654- 37619
- 76607