poskiontelotulehdus

heiii!

ajattelin kysellä jotta onko teillä ollu raskauden aikana poskiontelotulehdusta? itse sain kuurin lauantaina ja on se vähä auttanu pääkipuun mutta välillä jomottaa tosi paljon poskia ja päätä, kuinka kauan teillon kestäny tämä tauti? olis kiva olla taas pirtiä:)
5574
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Mä sain viikko sitten lauantaina poskariin kuurin ja tukkonen olen vieläkii ja takaraivoa vihloo kivasti kun niistää. Itse kovat oireet hävisi neljässä päivässä jonka jälkeen sai yötkin kivuilta nukuttua. Perjantaina oli neuvola ja terkka vähäm huolissaan oli että palaako kuurin loputtua oireet kun olen vielä niin kipeen ja tukkosen tuntunen:( Tänään otin vimosen lääkkeen joten eipä täs voi muuta kun ootella. Mulla nyt viikkoja 15 5.

Äänestä

Hei, itselläni oli raskauden alkuvaiheessa poskiontelon tulehdus ja sain Amoksiini -nimiset antibiootit joka lääkärin mukaan raskauden aikana turvallinen mutta lääkäri kehoitti silti välttämään antibioottia jos suinkin mahdollista. Selvisin tulehduksesta lepäämällä ja juomalla lämmintä -> höyryhengityskin auttaa kummasti. Paraneminen oli tosin hidasta - taisi viedä viikon verran.

Äänestä
  • on edennyt niin pitkälle että koko päätä sattu ihan kokoajan ja todella kamalasti niin siinä kylllä ottaa vastaa ihan kaikki suunnilleen turvalliset kostit.
    Ja kun on vielä kotona 11kk ikäinen taapero, voi heittää hyvästit levolle.

    Äänestä

ärsyttää vaan niin kovasti kun tänään alkaa työt navetassa ja päähän ja poskiin sattuu niin lujaa taas,välillä menee pois mutta sitte palaa takasi,ja korvat kans on vähä kipiänä..

neuvolatäti sanoo jotta voi mennä töihin jos ei oo kuumetta,mutta toivon jottei pääkipu pahene yhtää enempää..

Äänestä
  • Minä sain tänään vihdoinkin Amoxin-kuurin poskionteloihin, tässä on nyt kolmatta viikkoa jo sairastettu. Mielellään ei tietty raskauden aikana mitään ota, mutta ei tätä sairastamistakaan enää jaksa. Toivottavasti nyt alkaisi vihdoinkin tervehtyminen!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


16+3 kirjoitti:

heiii!

ajattelin kysellä jotta onko teillä ollu raskauden aikana poskiontelotulehdusta? itse sain kuurin lauantaina ja on se vähä auttanu pääkipuun mutta välillä jomottaa tosi paljon poskia ja päätä, kuinka kauan teillon kestäny tämä tauti? olis kiva olla taas pirtiä:)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu