Kylpylöistä

Tuisku

Onko kellään kokemuksia siitä miten kylpylä ihmiset eli lähinnä henkilökunta ja asiakkaat suhtautuu psoriin?? ollaan miehen kanssa menossa "ihanalle ja rentouttavalle" kylpyläreissulle ja mua oikeesti vaan ahdistaa se, että pitää näyttäytyä saunassa ja uimapukusillaan..

tykkään ihan hirveästi uimisesta mut en uskalla käydä missään kun pelkään ihmisten reaktioita.. :( tuntuu et oon suurinpiirtein ainoa ihminen maailmassa jolla on läikikkäät jalat ja kaikki tuijottaa niitä uimahalleissa ja kylpylöissä? saako mistään koko kropan peittäviä uikkareita?! ;)

kanssasisaret ja -veljet, käyttekö uimahalleissa, kylpylöissä? miten väki suhtautuu? luuleeks ihmiset et tää tarttuu veden mukana?

10

3539

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Camel boots

      En tiedä, kuinka uimahalleissa suhtaudutaan, koska en niissä käy - kloorivesi kun kuivattaa entisestään korppuihoa ja hajukin on kamala.

      Voi olla, että siihen suhtaudutaan kuten muuhunkin ns. normaalista poikkeavaan. Aivan kuten kesälläkin shortseissa ja T-paita päällä kulkiessa. Jotkut eivät ole nähdäkseen, toiset taas toljottavat häpeilemättä kuin lehmä uutta veräjää.

      Pääasia, että itse tulee sairauden kanssa toimeen muista sen enempiä välittämättä. Jokainen kulkekoon omia polkujaan... ; ) Oikein mukavan rentouttavaa kylpylälomaa!

    • Eivät päästä

      Psoriattikoita sisälle, koska kyseinen ihottuma voidaan sekoittaa sieni-ihottumaan. Jos haluat varmasti päästä sisälle, ota mukaan ihotautilääkärin todistus, että ihottumasi on psoria, eikä sieni-ihottumaa. Voi myös ennen kylpylään menoa tarkistaa heidän käytännön.

      • tuisku

        jotenkin aavistelin jotain tällaista.. mikäs sen mukavampaa kuin pahimmassa tapauksessa joutua ite eristetyksi.. täytynee varautua ottamalla joku todistukseks kelpaava. oon kyllä yrittäny ottaa tässä hoitokuuria ja yrittää saaha isoimpia länttejä vähä piiloon jottei ne niin paistais.


    • ...kokenut

      Ei ne sua tuijota. Sitäpaitsi vedessä psoriasista tuskin erottaa.

      • kuitenkin

        uimavalvoja näkee, lähtö voi tulla, jos ei ole tositetta sairaudesta. esim. sienisairaita ei kylpylöihin pääse..


    • kanssa massamatkoille
    • Kyllä pääset minne vain kylpylään. Ei sinulta kukaan tule kyselemään lippuluukulla, et onko psoria/sientä!
      Jokaisessa uimahallissa/kylpylässä on koulutuksen saaneita uinninvälvojia, siistijöitä, joita valaistaan vuosittain psorista työnsä puolesta, tätä valistustyötä tekevät eri iho-järjestöt, kuten iholiitto, ja psoriasisliitto kampanjoillaan.
      Eli, jos joku tulee jotain kyselemään työntekijöpuolelta, mitä suuresti ihmettelen, sanot vain että on psori, ja sillä siisti. Voit vielä mainita, jotta ihosi on haavaton, ja voit kylpeä siinä, kuin muutkin.
      Jos rasvaamisen kanssa on ongelmia esim pienten pukutilojen vuoksi, mene rasvaamaan vessaan. Näillä ohjein minä olen pärjännyt ja monessa kylpylässä olen käynyt ilman henkilökunnan ihmettelyä.
      Kanssakylpijöille ei voi mitään, sanoo vain, että psoritietous on yleisisvistykseen kuuluvaa, ja jos sinulla on puutteita sen suhteen, menepäs kysymään vaikkapa siistijältä, mitä mieltä hän on psorin tarttuvuudesta... Pariin kertaan olen tuon sanonut, ja siihen on jäänyt..
      Leppoisia kylpyhetkiä!

      • Pikkunäppy

        montaa eri laatua. Kaikki lääkäritkään eivät tunnista psoria, miten sitten maallikko. Esim. pieniläiskäinen psori näyttää ihan joltain rokkotaudilta silloin kun näpyt ovat tuoreita ja kohollaan sekä tulehtuneita. Ei siis näytä lainkaan klassiselta laaja-alaiselta hilsehtivältä psoriasikselta. Perinteinen psori on niin helppo tunnistaa mutta nuo ainakin 8 eri muuta variaatiota ovat hankalammin tunnistettavia. Tarttis varmaan killua joku lattaa isoilla kirjaimilla kaulassa jossa lukee "sairastan pieniläiskäistä psoriasista"


    • ahistus

      Itselläni sama ongelma. Mies on hoitanut kaiken vuosipäiväksi,ja kysyin varmuudeksi mitä pitää ottaa mukaan ja sain tietää uikkareista. Uskon että tiedossa on siis kylpyläloma. Mulla on pisarapsori ja loma on parin viikon päästä. Olen ainakin 50% täynnä läikkiä ja lääkäriinkin pääsen vasta ensiviikolla. En ehdi parantua valohoidolla, enkä halua pilata yhteistähetkeämme murehtimalla. Mä en voi näyttäytyä tän näkösenä missään. Olen 21 ja paininu tän kanssa vasta puol vuotta joten en ole todellakaan sinut tän sairauden kanssa. En haluaisi sanoa että peruuttaisi loman, tuntuu että menee koko elämä pilalle.

    • Rituliini-60

      Hei, miten peitätte sormissa ja jalkapohjissa olevat haavaumat kun menette kylpylöihin? Haavoihin ei saisi mennä bakteereja...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      20
      2590
    2. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      95
      2474
    3. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      202
      1354
    4. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      121
      1238
    5. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      89
      1228
    6. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      279
      1141
    7. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      18
      974
    8. Martina ja Matias

      Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      211
      959
    9. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      12
      937
    10. Millaisia tunteita

      Sinulla on minua kohtaan?
      Ikävä
      59
      873
    Aihe