Onko kellään kokemuksia siitä miten kylpylä ihmiset eli lähinnä henkilökunta ja asiakkaat suhtautuu psoriin?? ollaan miehen kanssa menossa "ihanalle ja rentouttavalle" kylpyläreissulle ja mua oikeesti vaan ahdistaa se, että pitää näyttäytyä saunassa ja uimapukusillaan..
tykkään ihan hirveästi uimisesta mut en uskalla käydä missään kun pelkään ihmisten reaktioita.. :( tuntuu et oon suurinpiirtein ainoa ihminen maailmassa jolla on läikikkäät jalat ja kaikki tuijottaa niitä uimahalleissa ja kylpylöissä? saako mistään koko kropan peittäviä uikkareita?! ;)
kanssasisaret ja -veljet, käyttekö uimahalleissa, kylpylöissä? miten väki suhtautuu? luuleeks ihmiset et tää tarttuu veden mukana?
Kylpylöistä
10
3561
Vastaukset
- Camel boots
En tiedä, kuinka uimahalleissa suhtaudutaan, koska en niissä käy - kloorivesi kun kuivattaa entisestään korppuihoa ja hajukin on kamala.
Voi olla, että siihen suhtaudutaan kuten muuhunkin ns. normaalista poikkeavaan. Aivan kuten kesälläkin shortseissa ja T-paita päällä kulkiessa. Jotkut eivät ole nähdäkseen, toiset taas toljottavat häpeilemättä kuin lehmä uutta veräjää.
Pääasia, että itse tulee sairauden kanssa toimeen muista sen enempiä välittämättä. Jokainen kulkekoon omia polkujaan... ; ) Oikein mukavan rentouttavaa kylpylälomaa! - Eivät päästä
Psoriattikoita sisälle, koska kyseinen ihottuma voidaan sekoittaa sieni-ihottumaan. Jos haluat varmasti päästä sisälle, ota mukaan ihotautilääkärin todistus, että ihottumasi on psoria, eikä sieni-ihottumaa. Voi myös ennen kylpylään menoa tarkistaa heidän käytännön.
- tuisku
jotenkin aavistelin jotain tällaista.. mikäs sen mukavampaa kuin pahimmassa tapauksessa joutua ite eristetyksi.. täytynee varautua ottamalla joku todistukseks kelpaava. oon kyllä yrittäny ottaa tässä hoitokuuria ja yrittää saaha isoimpia länttejä vähä piiloon jottei ne niin paistais.
- ...kokenut
Ei ne sua tuijota. Sitäpaitsi vedessä psoriasista tuskin erottaa.
- kuitenkin
uimavalvoja näkee, lähtö voi tulla, jos ei ole tositetta sairaudesta. esim. sienisairaita ei kylpylöihin pääse..
- kanssa massamatkoille
Kymmeniä vuosia psoriasista poteneena ja seitsemän kertaa täällä käyneenä, rohkenen vihjaista ja suositella-jopa enemmän kuin Israelia ja Kuolluttamerta:
http://www.bluelagoon.com/Medical_Center/Psoriasis_Treatment/ Kyllä pääset minne vain kylpylään. Ei sinulta kukaan tule kyselemään lippuluukulla, et onko psoria/sientä!
Jokaisessa uimahallissa/kylpylässä on koulutuksen saaneita uinninvälvojia, siistijöitä, joita valaistaan vuosittain psorista työnsä puolesta, tätä valistustyötä tekevät eri iho-järjestöt, kuten iholiitto, ja psoriasisliitto kampanjoillaan.
Eli, jos joku tulee jotain kyselemään työntekijöpuolelta, mitä suuresti ihmettelen, sanot vain että on psori, ja sillä siisti. Voit vielä mainita, jotta ihosi on haavaton, ja voit kylpeä siinä, kuin muutkin.
Jos rasvaamisen kanssa on ongelmia esim pienten pukutilojen vuoksi, mene rasvaamaan vessaan. Näillä ohjein minä olen pärjännyt ja monessa kylpylässä olen käynyt ilman henkilökunnan ihmettelyä.
Kanssakylpijöille ei voi mitään, sanoo vain, että psoritietous on yleisisvistykseen kuuluvaa, ja jos sinulla on puutteita sen suhteen, menepäs kysymään vaikkapa siistijältä, mitä mieltä hän on psorin tarttuvuudesta... Pariin kertaan olen tuon sanonut, ja siihen on jäänyt..
Leppoisia kylpyhetkiä!- Pikkunäppy
montaa eri laatua. Kaikki lääkäritkään eivät tunnista psoria, miten sitten maallikko. Esim. pieniläiskäinen psori näyttää ihan joltain rokkotaudilta silloin kun näpyt ovat tuoreita ja kohollaan sekä tulehtuneita. Ei siis näytä lainkaan klassiselta laaja-alaiselta hilsehtivältä psoriasikselta. Perinteinen psori on niin helppo tunnistaa mutta nuo ainakin 8 eri muuta variaatiota ovat hankalammin tunnistettavia. Tarttis varmaan killua joku lattaa isoilla kirjaimilla kaulassa jossa lukee "sairastan pieniläiskäistä psoriasista"
- ahistus
Itselläni sama ongelma. Mies on hoitanut kaiken vuosipäiväksi,ja kysyin varmuudeksi mitä pitää ottaa mukaan ja sain tietää uikkareista. Uskon että tiedossa on siis kylpyläloma. Mulla on pisarapsori ja loma on parin viikon päästä. Olen ainakin 50% täynnä läikkiä ja lääkäriinkin pääsen vasta ensiviikolla. En ehdi parantua valohoidolla, enkä halua pilata yhteistähetkeämme murehtimalla. Mä en voi näyttäytyä tän näkösenä missään. Olen 21 ja paininu tän kanssa vasta puol vuotta joten en ole todellakaan sinut tän sairauden kanssa. En haluaisi sanoa että peruuttaisi loman, tuntuu että menee koko elämä pilalle.
- Rituliini-60
Hei, miten peitätte sormissa ja jalkapohjissa olevat haavaumat kun menette kylpylöihin? Haavoihin ei saisi mennä bakteereja...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2022784Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1622490Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061162- 64951
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait255899Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies104881Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20879Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka306869Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22748Onneksi tapasin sut
Ilman sua olisin jatkanut pään lyömistä seinään eli samanlaisten miesten etsimistä. Tajusin, mikä menee pieleen vasta ku93739