Kyselin tuossa aikaisemmin akvaariooni levänsyöjää ja tulin siihen tulokseen että nuoli-imumonni sopinee parhaiten. Ennenkuin sellaisen hankin (jos hankin) tarvitsisin vielä lisätietoja: vesiarvot, ja ENNENKAIKKEA: viihtyykö yksin/kaksin vai pitäisikö niitä olla monta (parvelle ei ole tilaa joten jos vaatii parven niin koko kalan voi unohtaa :(...)?
Nuoli-imumonni
5
816
Vastaukset
- Gerbera
...Parvikala...
- xyz
Nuolimonni (ei nuoli-imumonni) on PARVIkala, joka vaatii erityisen puhdasta, viileää, virtaavaa ja hapekasta, pehmeää ja lievästi hapanta vettä. Eli viikottaisista 50-75% vedenvaihdoista ei luisteta ja lämpö ei saisi kohota yli 24 asteen. Suodatus reipas ja hapettava. Levää on oltava tarjolla syötäväksi, ovat ronkeileta muulle ruualle. Herkkiä kaloja kotiutumaan, eli akvaarionhoitosi tulee olla erityisen huolellista.
Sitäpaitsi, nuolimonneja on eri lajeja, hoito kuitenkin suhteellisen samanlaista. Nämä kaikki olisit saanut selville etsimällä vaikkapa Googlella. Suku Otocinclus, lajit mm. vittatus, affinis jne. - sara
Kyllä nillle kannattaa kavereita laittaa niin monta kun vain pystyy. Minulla on niitä kolme ja hyvin sujuu elämä :) Niiden kanssa täytyy muistaa ettei lämpötila saa nousta yli 25 asteen ja näillä helteillä ne kärsivät jos vesi kuumenee liikaa! Pehmeässä hieman happamassa vedessä ne viihtyy.
- Kalat
Vaan kun ei ole tilaa parvelle... Onko sitten mitään pientä levänsyöjää (lasinputsaajaa) joka viihtyy yksin EIKÄ ole vaativa/muuten hankala?
- Kaaaaaakkka
Imumonni osaa lentää
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1374741Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o2504371Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat283977Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,73744Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1813439Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis783143Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos813079Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2222725Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1342700- 522401